Mount Everest - kruté osmitisícovky
Mount Everest - kruté osmitisícovkyZdroj: Profimedia

Kruté osmitisícovky – čtyři osudové výpravy do Himalájí

5.0/5
Hodnocení:

Dobytí nejvyšší hory světa Mount Everestu je pro horolezce splněním snu. Mnoho expedic usilovalo o dobytí osmitisícových vrcholů, kterých je na planetě celkem 14. Všechny se nacházejí v Himalájích a Karakoramu. Jako první padla v roce 1950 Annapurna, a od té chvíle si lidé postupně podmanili i další horské velikány. Řada horolezců za tento sen však krutě zaplatila vlastním životem. A o jejich krutém osudu je právě tento článek …

Mount Everest, Himaláje

Mount Everest, Himaláje

V roce 1924 nedala magická hora na pomezí Číny, Nepálu a Tibetu spát venkovskému učiteli a otci tří dětí Georgi Mallorymu. Osudného roku uspořádá již třetí výpravu, jež má za úkol zdolat vrchol hory. Neodradí ho ani fakt, že před dvěma lety zahynula pod lavinou, ve snaze pokořit Everest za každou cenu, celá horolezecká výprava. Dne 8. Června 1924 opouští Mallory s muži tábor postavený ve výšce 8145 m. Na chvíli je ještě zahlédne jejich kolega Noel Odell, jak stoupají k vrcholu. Pak se za nimi navždy uzavřou himalájské mraky a nikdo už je nikdy nespatří živé. O 66 let později nalezne americká výprava ve výšce 8230 m zmrzlé tělo muže. Průzkum jeho výbavy a testy DNA potvrzují, že se skutečně jedná o legendárního George Malloryho. Dodnes se nad výstupem odvážného Brita vznáší řada otazníků. Tím největším zůstává, zda zahynul při výstupu, nebo až při sestupu z nejvyšší hory, tedy zda to nebyl právě on a jeho expedice, kdo ji pokořil jako první.

Německou výpravu Willyho Merkla, jež se uskutečnila v roce 1934, provází smrt už od začátku. Jeden z jejich účastníků zemřel na plicní otok ještě před zahájením výstupu. Při sestupu z hory Nanga Parbat umírají další členové expedice a ostatní se potýkají se sněhovou bouří a celkovým vyčerpáním. Zatímco Merkl a jeho společníci bojují nahoře s nepřízní osudu, dole se jejich kamarádi snaží zdolat sněhovou záplavu, aby se k nim dostali s pomocí. Úbočí hory ale bičuje jedna sněhová bouře za druhou a muži bojují s časem. Z dálky slyší jen volání o pomoc a to se stává stále tišším a tišším. Německá výprava na Nanga Parbat si vyžádala deset lidských životů. Ještě v roce 1938 jedna z výprav na tuto horu objevila mrtvoly odvážných horolezců.

K2, Pákistán

K2, Pákistán

Po zkáze výpravy Willyho Merkla Německo s expedicemi do Himalájí na čas končí. V roce 1937 však horolezec Karl Wien organizuje další výstup právě jako vyjádření úcty mrtvým krajanům. I Wienově výpravě na začátku nepřeje počasí. Zrovna když se výprava nacházela v jednom z výškových táborů, utrhne se na jednom z nejbližších vrcholů na cestě k Nanga Parbat, obrovská lavina. Během několika vteřin jejich tábor zcela pohřbí pod obrovskou vrstvou sněnu a ledu. Všichni horolezci přicházejí rázem o život. Ze základního tábora sleduje apokalypsu na svazích hory jediný německý dobrodruh, který zde z expedice zůstal – Uli Luft. Jakmile je to možné vyráží na pomoc svým krajanům, zasypaným lavinou. Marně se však snaží vyhrabat jejich těla. Tato hora je pro Němce zkrátka zakletá.

Píše se rok 1959 a do Himalájí vyráží první velká, výlučně ženská expedice. Jejím cílem je osmitisícovka Čo Oju, o které se mezi horolezci tradovalo, že patří mezi ty snadnější. Výpravy se účastní 12 žen – čtyři Francouzsky, tři Britky, tři Nepálky, jedna Belgičanka a jedna Švýcarka. Všechny chtěly dokázat, že mohou zdolávat osmitisícovky stejně dobře jako muži. Vše zpočátku pokračovalo podle plánu a výprava vystoupala do 4. výškového tábora a k vrcholu jim zbýval už jen kousek (nějakých 500 metrů). Náhle se však prudce změnilo počasí – sněžilo a zároveň se oteplovalo. Dvě horolezkyně se rozhodly setrvat ve 4. výškovém táboře, ostatní prchly z hory dolů. Ze základního tábora pak s hrůzou pozorovaly, jak se po úbočích hory valí jedna lavina za druhou. Obě ženy se celou dobu krčily ve stanu. Celá hora působila dojmem, jako by se celá sesouvala a nakonec s sebou lavina strhla stan i s ženami. Jejich těla se nikdy nenašla.

Pokud jste fanoušky horolezectví a čtyři předcházející historky Vás neodradily, tak si můžete z tabulky dole vybrat, kterou zdoláte. Bohužel ani u jedné se nezapíšete jako její první pokořitel.

OsmitisícovkaVýškaPrvovýstup
Mount Everest8848 mEdmund Hillary (Nový Zéland)
K28611 mAchille Compagnoni (Itálie)
Kančendžanga8586 mGeorg Band a Joe Brown (VB)
Lhoce8516 mFritz Luchsinger (Švýcarsko)
Makalu8463 mJean Couzy a Lionel Terray (Francie)
Čo Oju8201 mJoseph Joechler a Herbert Tichy (Rakousko)
Dhaulágírí8167 mErnst Forrer (Německo) a Kurt Diemberger (Rakousko)
Manaslu8163 mTošio Imaniši (Japonsko)
Nanga Parbat8123 mHermann Buhl (Rakousko)
Annapurna I8091 mLouis Lachneal (Francie)
Gašerbrum I8068 mAndrew Kaufman (USA)
Broad Peak8047 mHermann Buhl (Rakousko)
Gašerbrum II8035 mJosef Larch a Fritz Moravec (Rakousko)
Šiša pangma8027 mSü Ťing (Čína)
autor: Vladimír Tupý
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.