Zápas psů
Zápasy psůZdroj: Profimedia

Krvavé zvířecí zápasy a jejich popularita ve světě.

5.0/5
Hodnocení:

Lidé milují různé sporty a turnaje. Touží po pobavení, odreagování, adrenalinu, sázení nebo jen zábavě. Hodí se k tomu i zvířata, která se svými zvířecími pudy mezi sebou zápasí na život a na smrt. Podobné zápasy pak doprovází krev, křik, kňučení a zase krev. Kdo prohraje, zemře …

Na Filipínách bývají pravidelně na pořadu dne kohoutí zápasy. Pro asijské země je to událost, srovnatelná se zápasem finále mistrovství světa ve fotbale. Kohoutí rváči s „žiletkami“ na pařátech se v ringu vůbec nešetří. Tyto zápasy jsou výhodný byznys. Pokud jste vlastníkem drůbežího zabijáka, můžete si přijít na slušné peníze. Výnos z jednoho vyhraného zápasu může být v přepočtu až 12 000 korun. To už je z kohouta doslova zlatá slepice. Ovšem nemůžete tam běžet s kohoutem, kterého popadnete na dvorku. Kohouti, kteří se střetávají na Filipínách, jsou vyšlechtěný model – Rolls Royce mezi kurem.

Speciální bojové druhy kohoutů jsou vyšlechtěny z divokých plemen filipínské džungle a jsou kříženy několik desetiletí. Jejich krmení obsahuje speciální směs a každý vlastník má svůj recept krmiva, který se dědí z generace na generaci. Někdo používá injekce se steroidy, jiný zase kofein v pilulkách a někdo všechno dohromady. Kohouti jsou trénováni a hýčkáni jako sportovci a o skutečného borce je pečováno lépe než o vlastní manželku.

Kohoutí zápasy

Kohoutí zápasy

Na turnajích se musí kohouti před zápasem náležitě rozdráždit. Jejich trenéři a vlastníci je drží v rukách a přibližují je k sobě. Oba kohouti jsou jako u vytržení! Peří na krku se jim čepýří a kontakt s jiným kohoutem je přivádí do stavu bojového běsnění. Vzduchem lítají sázky a sázkaři se zlatými prsteny na rukou mají žně. Částky se v přepočtu šplhají až k několika desítkám tisíc korun. Náhle aréna utichá, je konec sázek a začíná boj …

Při zápase je na kolbišti jen rozhodčí a dva načepýření kohouti. Ti mají na jednom pařátu navlečenou ostrou ostruhu. Zpočátku je klid a kohouti se měří pohledy. Najednou do sebe šampióni vrážejí svými těly, mávají křídly a zaseknou do sebe své zobáky. Jejich těla se mění v jeden obrovský chomáč peří a je těžké rozeznat, kdo vítězí. Celý zápas netrvá ani minutu. V aréně lítá peří a najednou se ozve prasknutí. Jeden z kohoutů padá na zem. Je konec. Poražený zápasník už nezvládá stát a sekne sebou ve smrtelných křečích. Majitel pak sebere tělo svého „gladiátora“ a úklidová četa zamete krev a peří. Na kolbiště smrti pak přicházejí další kohouti. Za den se vystřídá zhruba 40 dvojic a vždy jeden z dvojice umírá. Někdy jsou ovšem zranění natolik vážná, že nepřežije ani vítěz. Tyto zápasy jsou krátké a trvají okolo 20 až 30 vteřin. Výjimečně ale mohou kohouti bojovat až 5 minut.

V Číně se zase těší velké oblibě koňské zápasy. Jde o to, že do sebe tyto ušlechtilá zvířata hryžou a kopou, dokud se jeden z nich mrtvý nesvalí na zem. I přes neustálé protesty ochránců práv zvířat se Číňané svého sportu, stejně jako pojídání psů a koček, odpírají vzdát.

Koňská zápolení jsou v Číně oblíbená tak jako ve Velké Británii dostihy. I zde se na vítěze sázejí ohromné sumy. Klání probíhá na fotbalovém stadionu. Koně mají oči podlité krví, uši sklopené a z tlamy jim jde pěna. Za to mohou klisny, které v sobě mají obrovské množství hormonů a jejich jediným úkolem je vydráždit před zápasem hřebce na maximální míru. Když jsou zápasníci dostatečně vzrušení, je samice odvedena a v krvi hřebců nastává bouře. V tomto stavu do nich majitelé bodají bodci a práskají bičem, aby v nich vzbudili ještě větší agresivitu.

Boj začíná a jeden z koní kopne protivníka vší silou do šíje. Rozzuření hřebci se na sebe vrhají, koušou se navzájem tam, kde jim to pohyb hlavy dovolí a útočí kopyty. Pokud se jeden z nich svalí k zemi, ten druhý ho ukope k smrti. Tento krvavý zápas trvá okolo 30 minut. Pokud poražený kůň zápas přežije, nečeká ho žádná rekonvalescence, ale je chladnokrevně postaven do dalšího kola před mnohem silnějšího soupeře. V tomto okamžiku se většinou zápas mění v krvavou lázeň. V případě, že zraněný kůň není schopen postavit se znovu na nohy, je přímo před diváky utracen ranou z pistole do hlavy. Tyto krvavá koňská jatka nejsou jen záležitostí Číny, ale jsou oblíbené i v dalších asijských zemích, jako jsou Filipíny, Indonésie nebo Jižní Korea.

Na rozdíl od koňských a kohoutích zápasů jsou srážky beranů na indonéském ostrově Java nekrvavou podívanou pro děti. Tyto putovní akce, které střídají svá místa konání, se pořádají každou neděli. Jejich dějištěm je vesnický plácek velký jako basketbalové hřiště. Vybraní mohutní samci se připravují ve svých rozích, jako boxeři v ringu. Pak se berani proti sobě ostře rozeběhnou a ve výskoku do sebe vrazí svými hlavami se zatočenými rohy. Žádná krev u toho neteče, jediné vizuální efekty jsou poletující chomáče vlny a zvířený prach. Zápas komentuje sportovní komentátor a na improvizovaném pódiu hraje vesnická kapela.

I k těmto zápasům patří sázky na vítěze, ale nejsou nijak závratné. Pohybují se od několika stovek do pár tisíc korun. Těsně před utkáním se majitelé nebo trenéři s berany pomazlí a pošeptají jim modlitbu do ouška. Jiné rozdráždění není povoleno. Jednotlivá kola ukončí stejně jako v boxu rozhodčí a nakonec vítězí beran, který vyhraje na body. Málokdy se totiž stává, že by byl jeden z beranů knokautován soupeřem a že by se ze země už nezvedl.

V Anglii v době raného kapitalismu byly v módě zápasy psů s jinými zvířaty. Psi bojovali se slony, býky, medvědy, jezevci, opicemi, koňmi, osly, krysami … Nejatraktivnější je ale od počátku boj psa se psem. Tyto zápasy probíhají ilegálně po celém světě. Bojují proti sobě různá většinou tvrdá bojová plemena, jako například doga a rotvajler.  V USA mají nelegální psí zápasy svá pravidla. Před zápasem musí cizí člověk psa vykoupat a očistit, aby v srsti nebyl jed či drogy. Pes nesmí projevit známku agrese proti člověku, pokud ji projeví, je utracen. Důvodem prohry je i případ, když už pes nechce dál bojovat. Smrt tak bývá vzácností a ani vážná zranění nejsou tak častá.

Každopádně jakékoliv krvavé zvířecí zápasy jsou odsouzeníhodné a v dnešní době i velmi tvrdě trestané. Pokud se na ně přijde…

autor: Kamil Blážík
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Libor

    Tak psí zápasy jsou bez smrti a krve ? To jste z trochu jiné reality ne ? Už na Youtube je videí kde se můžete přesvědčit o opaku. A vůbec chudáci zvířata ty lidi se k nim chovají jako k hadru. Kdyby nebyly tak lidi taky nebudou neměli by co jíst, protože o vegetariánech nechtějí nic slyšet. Chudáci zvířata :(