m1d-garand
Zdroj: internet

Legendy mezi zbraněmi – Nesmrtelná M1 Garand

0.0/5
Hodnocení:

Počet vyrobených typů ručních palných zbraní se odhaduje na desítky tisíc. Velké procento z nich skončilo již dávno v zapomnění a kromě zanícených odborníků a badatelů v oboru již léta nikoho nezajímají.

m1d-garand

Avšak najdou se i takové, které se staly doslova pojmem a mnohdy přímo synonymem pro svou kategorii. Těmto legendám bude věnován pravidelný cyklus článků, v němž poznáte to nejproslulejší, co se ve světě zbraní objevilo.

m1gar_d

Americká puška M1 Garand rozhodně patří, a to i mezi laiky, k nejznámějším zbraním druhé světové války, navzdory faktu, že v počítačových hrách (základní způsob zjišťování informací o zbraních pro ty, kteří se nechtějí prokousávat nestravitelnými encyklopediemi plnými technických termínů) na sebe většinu pozornosti strhává neméně proslulý samopal Thompson. Garand najdeme snad v každém, byť sebevíce stručném, přehledu zbraní a nemůže chybět v žádném americkém filmu zasazeném do období nejničivější války v dosavadních dějinách. Zbraň se dokonce stala určitým symbolem početně nepříliš obsáhlé, dávno nepoužívané, nicméně významné kategorie samonabíjecích vojenských pušek.

m1gar_4

Na vysvětlenou rovnou uvedu, co to taková samonabíjecí puška je. Pro naše účely bohatě postačí, že se bude jednat o jakoukoliv zbraň, která sice nestřílí dávkou, nicméně k jejímu obsluhování nemusíte po každém výstřelu nic natahovat a jen si v klidu a pohodlí mačkáte spoušť. Další znaky, jako používanou munici a podobně, necháme stranou, stejně by vás to nebavilo číst.

M1 Garand se do výzbroje americké armády dostala roku 1936. Poměrně často se uvádí (v populárně-naučné literatuře či dokumentárních filmech), že šlo o vůbec první takovou zbraň ve výzbroji. Jedná se o dost zásadní omyl, protože samonabíjecí pušky se používaly mnohem dříve a třeba Mexičané se jimi navzájem stříleli už v době první světové války. Garand nebyl první zavedenou, ale „pouze“ první plošně zavedenou na úrovni celé armády, zatímco předchozí modely se vždy dostaly pouze k omezenému množství vojáků, a to většinou nikoliv u pěchoty.

m1gar_2

Vývoj samonabíjecí vojenské pušky začal ve Spojených státech už po skončení první světové a po mnoha experimentálních výrobcích došel v polovině třicátých let do fáze, kdy se americká armáda rozhodla nahradit stávající zbraně právě tímto modernějším řešením. Na začátku světové války číslo dvě tak Američané mohli jako jediní nastoupit s množstvím samonabíjecích zbraní, zatímco zbytek světa ještě trýznil svaly při natahování opakovaček.

Nutno dodat, že sázka na tuto konstrukci se Američanům více než vyplatila. Jen si zkuste zahrát jakoukoliv počítačovou střílečku, kde se Garand vyskytuje. Vidíte, jak se vám daří sypat kulky a jak podlí náckové umírají dříve, než stačí ručně natáhnout svou pušku? Tak, přesně v tomhle tkvěla hlavní, avšak nikoliv jediná, výhoda této zbraně. V rychlosti palby. Zatímco všechny protivníky (čti Němce, Japonce, Italy) omezovala práce s manuálně ovládaným závěrem, Američané nad nimi měli jasnou palebnou převahu.

Především za bojů v Pacifiku se pak projevil další výhodný aspekt zbraně, a sice vysoká průbojnost její munice. Běda Japončíkovi, který se v zápalu boje schoval za palmu a domníval se, že mu nic nehrozí. Kmeny stromů v Tichomoří neposkytovaly proti výkonu náboje .30-06 prakticky žádnou ochranu.

Garand sloužil na straně Spojenců se ctí a jeho kariéra rokem 1945 rozhodně neskončila. Dobré služby prokázal znovu v Koreji a objevil se i ve válce ve Vietnamu. Kromě základní verze se na bojištích používaly i zbraně vybavené optikou a určené pro ostřelování. Navíc nelze pominout fakt, že některé americké jednotky ho dodnes používají při slavnostních příležitostech. A na úplný závěr pak zbývá konstatování o jeho velké oblibě mezi civilními uživateli. M1 Garand představuje klasiku, která má neuvěřitelné kouzlo a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že střelba z ní představuje výborný, i když ne úplně nejpříjemnější (bez ucpávek do uší k téhle zbrani raději nelezte), zážitek.

Jan Hauver

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.