Samopal Thompson_1
Zdroj: internet

Legendy mezi zbraněmi – Samopal Thompson: Z Chicaga do Normandie a ještě dál

0.0/5
Hodnocení:

Počet vyrobených typů ručních palných zbraní se odhaduje na desítky tisíc. Velké procento z nich skončilo již dávno v zapomnění a kromě zanícených odborníků a badatelů v oboru již léta nikoho nezajímají.

Samopal Thompson_1

Avšak najdou se i takové, jež se staly doslova pojmem a mnohdy přímo synonymem pro svou kategorii. Těmto legendám bude věnován pravidelný cyklus článků, ve kterém poznáte to nejproslulejší, co se ve světě zbraní objevilo.

Samopaly Thompson (jde o celou řadu různých modelů) vstoupily do povědomí především jako zbraně mafiánů a gangsterů z doby prohibice. Není to představa nesprávná, nicméně zdaleka také ne úplná. Kariéra této zbraně se začala psát po skončení I. světové války. Brigádní generál Thompson tehdy nabídl americké armádě svůj samopal používající v té době standardní vojenskou pistolovou munici .45 ACP. Vojáci však o zbraň neprojevili žádný větší zájem – v tehdejší době představoval samopal novinku, jež se vymykala chápání armádních autorit.

Vynálezce tedy na této frontě neuspěl, nicméně nevzdal se a nabízel svůj samopal na jiných místech. Bez valného výsledku oslovil několik evropských států včetně tehdejšího Československa. Vyrobené exempláře prvního sériového modelu, označovaného M1921, našly větší uplatnění u bezpečnostních složek. Americká policie sice zbraně oficiálně nepoužívala, avšak určité počty se u sborů nacházely. Kromě toho se samopal dostal do Jižní Ameriky, kde se dočkal různorodého použití.

Samopal Thompson_2

Generál Thompson zřejmě očekával lepší výsledky, ale naštěstí se nenechal odradit tím, co by jiní označili za neúspěch. Další variantou jeho samopalu byla speciální verze na silné náboje, schopná plnit úlohu lehkého kulometu. Americká armáda ani tentokrát žádný zájem neprojevila a typ M1923 skončil v zapomnění.

V průběhu několika let si americká policie uvědomila, jak kvalitní prostředek pro potírání zločinu dostala v podobě nakoupených kusů modelu M1921. Samopal měl díky svému výkonnému náboji dobrý zastavovací efekt a jeho bubnové zásobníky na padesát nebo dokonce sto ran představovaly ve střetu s příslušníky podsvětí jasnou výhodu. Výsledkem policejního zájmu byl vznik nejslavnější verze samopalu Thompson všech dob, modelu M1928. Ano, jde přesně o ten, který známe z filmů s gangsterskou tématikou. Kromě strážců zákona jich bohužel používali i ti, kteří stáli na opačné straně barikády, za což samozřejmě zbraň ani její konstruktér nemohli.

Konečně se rozhoupala také armáda a upravený samopal, u něhož byla charakteristická přední rukojeť nahrazena rovným předpažím, zavedla do své výzbroje jako vůbec první zbraň tohoto typu. Po vypuknutí II. světové války se však plně projevil jeden z velkých nedostatků původních samopalů Thompson, a sice výrobní náročnost. Válečná výroba ve velkých sériích si vyžádala další úpravy. V důsledku jejich zavedení vznikly další dva modely, označené v armádě jako M1 a M1A1. S těmito zbraněmi prošli američtí vojáci prakticky celou válku a během bojů se tato sice těžká, ale spolehlivá a účinná zbraň plně osvědčila.

Samopal Thompson_3

Ačkoliv byl v americké armádě koncem války nahrazován jednodušším samopalem M3, kariéra samopalu Thompson rokem 1945 rozhodně neskončila. Zemi svého původu posloužil ještě v Koreji a v omezených počtech ve Vietnamu. Kromě toho se stal zbraní dováženou zemím podporovaným Spojenými státy. Dál také pokračovala jeho služba u policie a je možné, že u některých sborů dosluhuje tento veterán dodnes. Poslední dobře zdokumentované bojové nasazení samopalů Thompson proběhlo v 90. letech během válek v bývalé Jugoslávii. Zbraně pocházely z armádních skladů a ležely tam od II. světové války, tedy od doby, kdy západní spojenci dodávali zbraně pro Titovy partyzány. Zmínit všechny konflikty, kde se tato zbraň objevila, je prakticky nemožné.

Samopaly Thompson si získaly velkou oblibu a v určitých modifikacích se dodnes vyrábějí pro civilní trhy. Staly se zřejmě nejslavnější zbraní své kategorie vůbec.

Jan Hauer

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.