Lotus_Evora
Lotus EvoraZdroj: Lotusevora.com

Lotus Evora Enduro GT Concept – je čas na změnu!

5.0/5
Hodnocení:

Lotus Motorspost si řekl, že je čas na změnu. Hlouběji se zamysleli, v hlavách všech zúčastněných se roztočil disk a pod odborným dohledem hlavního designéra Nicola Scimeca vznikl Lotus Evora Enduro GT Concept. Název sám o sobě dost výmluvný, aby nikoho nepřekvapilo rozhodnutí vstoupit tak do světa gétéček. Krasavec se poprvé představil na letošním Ženevském autosalonu.

Evora Enduro je podobou závodního vozu, určeného pro kategorii GTE. Třída GTE se dále dělí na další dvě: GTE Pro a GTE Am, přičemž GTE Pro je klasika pro profesionální stáje, u GTE Am je například omezení co do kvality jezdců či konstrukčního stáří vozu, které musí být minimálně 1 rok.

Evora Enduro GT Concept navazuje na úspěchy svých předchůdců, kteří často sklízeli úspěchy hned od svých prvních startů. Za jejich úspěchy se mnohdy skrývali piloti známých jmen automobilového sportu. Pro zajímavost – třeba model Lotus Evora Cup/GT4, který byl v srpnu loňského roku nasazen do ostrého závodu seriálu GT4 European Cup, se v lednu stejného roku představil na Autosport International Racing Car Show v Birminghamu a zanedlouho divize Lotus Motorsport prozradila, že na testování tohoto závodního modelu se podílí i  Jarno Trulli, italský pilot známý ze seriálu Formule 1.

Novátor pod kapotou ukrývá vidlicový čtyřlitrový šestiválec 2GR-FE Cosworth s výkonem 440 koní při 7 tisících otáčkách. Další údaj hovoří o točivém momentu 460 Nm při 5.500 ot/min. Vůz má sekvenční šestistupňovou převodovku XTRAC 426, stavitelný závodní podvozek s tlumiči Ohlins TTX36. Uzdu rozjetému drakovi na závodních osmnáctipalcových kolech přitáhne brzdový systém Alcon se šesti pístky vpředu a čtyřmi vzadu. Nechybí okna z polykarbonátu, ochranný rám ani šestibodové pásy. Váha vozu je stanovena na1160 kilogramů.

Automobilka je bohužel na informace o novém modelu poměrně skoupá, ale i z toho mála, které je k dispozici, si lze udělat obrázek o tom, co můžeme od vozu očekávat. Už v Ženevě vzbudil jeho impozantní vzhled pozornost návštěvníků. Zvláště kombinace barev černé a zlaté přitahovala pohledy jako magnet. Rozhodně tento vůz patřil mezi auta, která nelze přehlédnout jako širé lány. Pokud jeho výkony budou skvělé stejně tak, jako jeho podoba, zřejmě hodně toho o něm uslyšíme.

Hned na letošek mu bylo naplánováno několik vytrvalostních závodů a jako nejbližší od autosalonu byly avizovány závody například v Belgii či v Německu. Po prázdninách, v říjnu, by se měl vůz  zúčastnit čtyřiadvacetihodinovky v Silverstonu a v příštím roce by pak měl vstoupit na scénu vytrvalostních závodů v Dubaji či Daytoně.

autor: Eva Brabcová
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.