lovci_slonu
Zdroj: internet

Lov slonů pro začátečníky – část druhá

0.0/5
Hodnocení:

Pokud jste dodržovali instrukce, uvedené v minulé části našeho návodu pro začínající lovce slonů, máte v tuto chvíli v kapse povolení k odstřelu a ve skříni spoustu drahé výstroje, která vám dodá potřebný styl na fotografiích s ulovenou kořistí. V dnešní části se pak podíváme na to, co dělá lovce lovcem, a sice na jeho pušku. Kromě toho si také probereme základní pravidla při vlastní střelbě a nakonec se podíváme na etickou otázku celé věci.

lovci_slonu

Zbraň

Ano, vhodná zbraň se stává klíčovou součástí vašeho loveckého zavazadla. Rovnou zapomeňte na dobrodružné historky o domorodcích, kteří se připlíží k pasoucímu se slonovi a několika ranami nože mu přetnou šlachy na nohou. Podobné jednání se dnes obecně považuje za hraničící s týráním zvířete, a především zcela odporujícímu zdravému rozumu. Navíc nás matka věda vybavila tak převratným vynálezem, jako je palná zbraň. Rovnou zavrhněte myšlenku použít nějakou součást armádního vybavení – lovit s nimi sice jde, nicméně pokud proti zvířeti nasadíte prostředek, běžně používaný na sestřelování helikoptér, ztratíte hodně na společenském kreditu a především se připravíte o část adrenalinového náporu.

Pokud jste slabší tělesné konstituce, či vám dosavadní nákupy vytunelovaly konto, můžete zkusit malorážku. Je prokázáno, že zabít slona afrického zbraní vhodnou pro terčovou střelbu skutečně jde, ovšem s celou řadou omezení. Pro zájemce o tento neortodoxní způsob lovu doporučuji nějakou odbornější literaturu, neboť jde o téma vhodné pro samostatný článek. Nám ostatním bude bohatě stačit velkorážní puška.

Na výběr máte dvě základní možnosti. Buď použijete opakovací pušku, nebo dvoják, tedy kulovnici o dvou hlavních stejné ráže. Většina profesionálních lovců preferuje druhou volbu, neboť máte možnost takřka okamžitého druhého výstřelu. Ohledně konkrétní ráže rovněž nepřehánějte, náboje typu .700 Nitro či .577 T-Rex sice spolehlivě složí sebevětšího slona, ovšem jejich zvládnutí vyžaduje pečlivý trénink (jako každá zbraň, jenže u extrémních ráží mějte vždy na paměti, že možná necháte značnou sumu u svého chiropraktika) a navíc, každý náboj stojí víc, než jste ochotni zaplatit. Jako vhodné se ukázaly např. .375 H&H nebo .404 Jeffery.

Dobrou loveckou pušku samozřejmě nekoupíte za laciný peníz v provinčním obchodě se vzduchovkami, ale musíte se svěřit do péče skutečných odborníků. Z nich se největší popularitě těší britská společnost Holland & Holland, která má v oboru velké zkušenosti a za patřičný obolus vám vyhotoví zbraň prakticky na míru. Nejedná se sice o jediného výrobce, nicméně kdo by nechtěl mít pušku od stejné firmy jako každý britský snob, že?

Základní instrukce při lovu

Za prvé, nemějte strach. Ano, v osudnou chvíli na vás možná zaútočí hromada svalů s lesknoucími se kly, ovšem vy máte v rukou nástroj, který s onou hromadou dokáže velice účinně skoncovat. Navíc, pokud lovíte (a já doufám, že ano) legálně, lovecká společnost k vám postaví zkušeného střelce s odzkoušenou zbraní, který ví, co a jak udělat v případě nečekaných komplikací.

Nikdy ovšem nezapomínejte na fakt, že vaše puška vyniká zastavovacím efektem, a nikoliv dostřelem. Proto musíte střílet relativně z blízka, jak vidíte na propagačních materiálech. Pokud si vás slon nevšímá, máte práci ulehčenou, pokud k vám běží, čeká vás nezapomenutelný zážitek. Myslete také na to, že máte ve zbrani (máte-li dvoják) ještě jeden náboj připravený k výstřelu.

Etická stránka věci

Právě stojíte nad svým prvním slonem a chce se vám plakat. Máte dojem, že jste zabili krále divočiny a tak se provinili proti přírodě. Hryzající svědomí ovšem můžete snadno přemoci. Pokud jste lovili pod taktovkou profesionální firmy, ta samozřejmě dojednala odstřel konkrétního zvířete se zaměstnanci místní rezervace divoké zvěře. A ti samozřejmě vyberou takové zvíře, které by tak jako tak brzy zemřelo, ať už stářím nebo na nemoc. Část vašich peněz navíc putuje právě na konto té či oné rezervace, které si tímto stylem přijdou ročně na slušné peníze a ty pak budou použity na další rozvoj ochrany zvířat v rezervacích samotných.

Jan Hauver

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.