Costa Cruises luxusní výletní loď třídy Concordia
Costa Cruises luxusní výletní loď třídy Concordia.Zdroj: Costa Cruises

Luxusní jachta Costa Concordia aneb reklama nelže, je to opravdu zážitek na celý život.

4.8/5
Hodnocení:

Leden 2012 se zapsal černým písmem v dějinách středomořské námořní dopravy. Chlouba společnosti Costa Cruises luxusní výletní loď třídy Concordia postavena roku 2005 ztroskotala poblíž italského ostrova Giglio. Tragická nehoda si vyžádala několik životů.

Celkem 17 palub luxusní výletní lodi zahrnovalo řadu obchodů nejrůznějšího zaměření, lodní kapličku, restaurace, divadlo, kino, karetní a taneční sály, kasino, diskotéku, bary, fitcentrum, kadeřnictví či bazén s tobogánem. Pro cestující bylo k dispozici celkem 1500 kajut, zajišťujících maximální komfort. Na lodi o nosnosti 10 tisíc tun působilo kolem 1100 členů posádky. Byla schopna dosáhnout rychlosti až 23 uzlů.

Plavbu Costa Concordia ukončila 13. ledna 2012 nehoda nedaleko italského ostrova Giglio poblíž západního pobřeží Toskánska, kde plavidlo narazilo na mělčinu a začalo se potápět. Posádka a pasažéři byli následně evakuováni.

Během vyšetřování havárie vyšlo najevo, že nehodu zavinil kapitán lodi Francesco Schettino, jenž se s Concordií vychýlil z trasy a přiblížil se nebezpečně blízko břehu. Důvodem měl být pozdrav vrchnímu číšníkovi Antonellovi Tievolimu, který měl na ostrově rodinu. Kapitán se navíc po havárii nezachoval adekvátně situaci a navzdory připomínkám pobřežní stráže potápějící se loď opustil již během evakuace. Avšak vyšetřování stále probíhá, takže je možné, že se o případu dozvíme ještě spoustu zásadních informací.

V současnosti se tragédii Costa Concordia přičítá 16 mrtvých, ale není vyloučeno, že přibydou další. Jako poslední bylo objeveno tělo mladé italské novomanželky Marie D’Introno. Situaci ohledně počtu pohřešovaných komplikuje výskyt několika černých pasažérů na palubě, kteří přirozeně chybí na oficiálních seznamech. Záchranáři se tak o nich dovídají až od jejich příbuzných. Podle mluvčího hasičů se však nyní pátrá po 24 až 25 pohřešovaných.

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.