Merkava – nejobávanější tank Blízkého východu.
Merkava – nejobávanější tank Blízkého východu.Zdroj: Militaryphotos.net

Tank Merkava – nejobávanější pancéřový kolos Blízkého východu.

5.0/5
Hodnocení:

Před několika lety dostala Česká republika velmi neobvyklý dárek. Jedná se o nejobávanější zbraň Blízkého východu, izraelský tank Merkavu. Stroj, považovaný za jeden z nejlepších na světě, spatřila veřejnost poprvé v roce 1978 v Jeruzalémě, během květnových oslav izraelského Dne nezávislosti. Šlo o naprosto nové pojetí pancéřových kolosů, které tvoří páteř všech moderních armád. Merkava okamžitě získala ve vojenské historii ceněné místo.

Vedením týmu konstruktérů byl pověřen generál Israel Tal, který pomohl sehnat několikamiliónový grant od amerického prezidenta Jimmyho Cartera a poté začal vytvářet tank, ušitý přímo na míru. Z uplynulých válek došel k přesvědčení, že nejdůležitější je bezpečnost posádky.

Nově pojatý koncept se rychle osvědčil. Při konstrukci tanku Merkava však bylo vše podřízeno hledisku přežití posádky; motor je umístěn v přední části tanku a slouží tak jako dodatečná součást balistické ochrany, zatímco posádka může z poškozené Merkavy uniknout dveřmi v zadní části tanku. Díky silnému pancéřování a vysoké mobilitě je to jeden z nejlépe chráněných tanků na světě. Poměrně velký prostor kolem poklopu pak umožňuje, aby Merkavy suplovaly obrněné transportéry, případně fungovaly jako ambulance s palebnou silou.

„Důležité je i to, že Merkava dokáže hlaveň svého kanónu namířit i hluboko pod horizont. To se osvědčilo hlavně v bojích na písečných dunách. Na rozdíl od těch sovětských, zůstávaly izraelské tanky lépe kryté,“ vyjádřil se k tomuto stroji pracovník Vojenského historického ústavu Michal Burian. Merkavy jsou vyráběny v továrně v Tel ha-Šomeru umístěné na vojenské základně a většinu součástek vyrábějí firmy izraelského vojenského průmyslu, jako jsou IMI, Elbit Systems, Soltam a tak dále.

Zatím poslední vývojová generace v rámci série tanků Merkava je verze Mk.4, která je ve službě od roku 2004. Se svojí bojovou hmotností 65 tun patří k nejtěžším tankům zavedeným v současné době do výzbroje. Konstrukce tanku je optimalizována pro jeho nasazení v městské zástavbě, kooperaci s pěchotou, tank však stejně tak účinně schopen boje s obrněnou technikou protivníka, včetně tanků podobných hmotnostních kategorií. Základní uspořádání konstrukce tanku se oproti předchozím tankům řady Merkava zásadně nezměnilo. Osádka tanku je čtyřčlenná, v klasickém složení řidič, nabíječ, střelec a velitel tanku. Uvnitř třímístné věže je kromě hlavního kanónu a kulometu instalován také 60 mm minomet. Na střeše věže tanku je lafetován kulomet ráže 7,62 mm, který může být zevnitř věže tanku plně ovládán velitelem, bez nutnosti vystavovat se nepřátelské palbě. V zadní části korby tanku se nachází skrz mohutná dvoukřídlá vrata přístupný nákladový prostor, umožňující převoz až osmi členného výsadku, trojice nosítek s raněnými, případně další zásobu munice. Tank poskytuje extra kvalitní pasivní a strukturální ochranu pro osádku a velkou zásobu střeliva. Disponuje mohutnou palebnou silou a optimální pohyblivostí pro boj ve všech možných oblastech a typech krajiny, v nichž operuje nebo operovala obrněná technika izraelských pozemních sil.

Ačkoliv jsou tanky Merkava Mk4 jedny z nejmodernějších a nejpropracovanějších strojů, během letního konfliktu s libanonským Hizballáhem v roce 2006 příliš neobstály. Deník Jediot Achronot uvádí, že do bojů poslalo velení 350-400 strojů. Padesát jich bylo poškozeno, 30 tankistů přišlo o život, dalších 100 bylo zraněno. Hizballáh zřejmě znal charakteristiku tanků a věděl, kdy a kde je přesně zasáhnout. Podle kritiků byla vina i na straně velení – vojáci údajně neměli dostatečný výcvik, tanky zase vybavení. Kvůli rozpočtovým škrtům chyběly kouřové štíty nebo střelivo do minometů.

autor: David Machala
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. jan

    Hezky napsaný článek. Jen by mě zajímalo, když to platili amíci, tak jestli ten tank využívají?