Mimozemský život existuje! Kosmický výzkum přinesl nečekané závěry
Mimozemský život existuje! Kosmický výzkum přinesl nečekané závěryZdroj: Pixmac.cz

Mimozemský život existuje! Kosmický výzkum přinesl nečekané závěry

4.5/5
Hodnocení:

Nejnovější výzkumy mezinárodního týmu vědců přinášejí nečekané záměry – mimozemský život existuje! Podle propočtu vědců je více než pravděpodobné, že nejsme ve vesmíru sami. A dokonce se mimozemský život vyskytuje v bezprostřední blízkosti naší planety – že by přece jen Marťani existovali? Pokud bychom nalezli kdekoli ve vesmíru známky života, byl by to bezpochyby největší vědecký úspěch tohoto století!

Doposud neproběhlo mnoho experimentů s cílem prokázat výskyt života na Marsu. Podle odborníků by měla být Rudá planeta prvním místem, o kterém bychom měli uvažovat v případě meziplanetární migrace a proto je výzkum tamějších životních podmínek a známek života velmi žádoucí. O existenci Marťanů se vedly diskuze už od 19. století. Francouzský astronom Camille Flammarion o tom tehdy napsal: „Tuto pozoruhodnou pravidelnou síť přímých linií, tisíce kilometrů dlouhých, lze pochopit pouze jako umělecké dílo. Je důkazem, že na Marsu existují rozumné bytosti značných schopností a inteligence vysoce přesahující naši.“

Pátrat po známkách života na Marsu měl za úkol americký vesmírný program Viking, v rámci kterého byly vyslány dvě sondy. Obě tyto mise byly úspěšné! Objevily totiž v tamějších podmínkách organické látky. Později ovšem vědci shledaly, že ony organické stopy byly v podstatě důsledkem pozemské kontaminace a projekt byl v roce 1980 ukončen. Ovšem nejnověji naděje na život na Marsu opět stoupla. V atmosféře planety byl totiž nalezen metan a ten je na 90%důkazem přítomnosti organických látek. Metan totiž produkují především živé organismy. Samotní vědci připouštějí, že výskyt metanu na Marsu je přinejmenším zarážející. Jeho vznik má nejspíš na svědomí voda, oxid uhličitý a vnitřní teplo planety. A to už jsou dobré předpoklady pro život!

Podle nám známých informací ovšem dnes život na Marsu možný není. Ovšem to neznamená, že tam nikdy nebyl! Podle nejnovějších studií mohl život na Marsu existovat v prvních 600 miliónech let jeho existence. Tehdejší atmosféra byla hustá, klima vlhké a teplé a větší část planety pokrýval oceán. Tyto podmínky jsou skoro totožné s podmínkami na Zemi, během kterých vzniknul život. Ovšem tyto vhodné podmínky trvaly jen krátce. Změna nastala zhruba před 4 miliardami let a způsobily to sopečné erupce. Od té doby se místní minerály začaly vytvářet bez pomocí vody a jsou díky tomu bohaté na železo. Jsou to právě oxidy železa, které způsobují charakteristickou červenou barvu této planety. Další neúprosným faktem také je, že Mars se nenachází v ideální vzdálenosti od Slunce jako Země. Teploty jsou tam podstatně nižší, přičemž průměr se pohybuje okolo -55°C. Není ovšem nic výjimečného když teplota klesne až na -133°C. V současné době je jasné jen to, že většina otázek týkající se Rudé planety stále zůstává nadále nezodpovězená.

Statisticky ovšem život ve vesmíru existuje! Na serveru Gizmodo.com, který odkazuje na web amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), byly zveřejněny výsledky posledních výpočtů. Podle nich je více než vysoká pravděpodobnost obyvatelných zón v naší Galaxii, tedy planet, jež svou atmosférou a vzdáleností od hvězdy splňují předpoklady pro existenci vody a potenciálního vzniku života. Když k tomu přidáme fakt, že život vzniká spontánně, a to i za velmi drsných podmínek, není podle vědců pochyb, že nejsme ve vesmíru sami. Důkazem za jakých extrémních podmínek může existovat život, jsou mikroby žijící v oblastech Antarktidy s věčně zmrzlou půdou. Nebo také poušť Atacama rozkládající se v Jižní Americe na hranicích Peru a Chile. V jejím středu nebyly v historii nikdy zaznamenány srážky. Teplotní výkyvy mezi dnem a nocí zde dosahují 50 stupňů. Na první pohled by se zdálo, že tady nemůže nic vydržet, přesto zde mikrobiální život přímo bují.

V naší galaxii převládají planety menší velikosti, tedy zhruba velikosti naší Země. Počet planet, které jsou velikostí srovnatelné se Zemí, je několikanásobně větší než například gigantických planet podobných Jupiteru. Podle odhadů existuje téměř 10 miliard planet velmi podobných Zemi. Mimo to je vedle naší galaxie prozatím objeveno dalších asi 500 jiných galaxií, pro něž platí podobné výpočty jako pro galaxii Mléčné dráhy. Pravděpodobnost života mimo naši soustavu je tak až ohromující. Otázkou zůstává, jaká je pravděpodobnost, že existuje natolik pokročilá civilizace, jako je tak naše, popřípadě existuje-li nějaká vyspělejší.

autor: Luboš Zárubecký
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.