GEN-H4 | zdroj: Youtube
Miniaturní helikoptéry.Zdroj: youtube.com

Miniaturní helikoptéry – Od vynálezu Leonarda da Vinciho k nejmenšímu existujícímu prototypu na světě

5.0/5
Hodnocení:

Majitel elektronické společnosti Japonec Gennaie Janagisawa přišel s originálním nápadem. Rozhodl se sestrojit dopravní prostředek podobný helikoptéře podle náčrtu geniálního renesančního vědce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Leonardova vize.

Leonardova vize.

Leonardo da Vinci se narodil v městečku Vinci v roce 1452 a strávil tu první léta svého života. Jeho kresba datovaná rokem 1493 a objevená až v 19. století představuje létací stroj podobný dnešním vrtulníkům – místo vrtule však má zařízení podobné dnešní turbíně. Právě tím se nechal Janagisawa inspirovat. Jeho stroj, stejně jako da Vinciho helikoptéra, nemá ocas. Tímto počinem se rozhod svérázný Japonec vzdát hold slavnému italskému rodákovi a dokázat tak, že jeho vynálezy jsou skutečně funkční.

Janagisawův stroj se nejvíce podobá jednomístné helikoptéře o váze pouhých 75 kg a jeho tvůrce na něm pracoval opravdu poctivě – téměř od poloviny 90. let. Současná generace nazvaná GEN H-4 je prý poháněna čtyřmi motory a za pomoci dvou protichůdných rotorů zvládne až třicetiminutový let o rychlosti až 90 kilometrů v hodině. V případě selhání všech motorů situaci jistí záchranný padák, který má pilota bezpečně dopravit na zem.

Bohužel k běžnému pořízení tento šikovný vynález jen tak nebude. Prodejů bylo doposud učiněno jen pár, přičemž jeden model je k dostání za 57 tisíc dolarů, což je zhruba milión korun. Byl však zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, jelikož byl uznán za nejmenší helikoptéru na světě, která je schopna unést člověka.

Ovšem s úplně nejmenším prototypem helikoptéry přišli opět Japonci na mezinárodní výstavě robotů v Tokiu. Jedná se o výrobek společnosti Seiko Epson, pouhých sedm centimetrů dlouhý a 10 gramů těžký – tzv. „ minihelikoptéru“. Prototyp tohoto létajícího robota, jehož vývoj trval doposud tři roky, je radiově ovládán, přesto však musí být zatím kabelem připojen k externímu elektrickému zdroji. Výrobce doufá, že se mu právě na této výstavě podaří nalézt výrobce příhodných ultralehkých baterií, díky nimž by pak robot nebyl omezen dosahem kabelu. Tento stroj by pak v budoucnu mohl sloužit jako vznášející se kamera, která by byla schopna dostat se i do těžko přístupných a nebezpečných míst například po zemětřesení nebo jiných živelných katastrofách.

Zdroje informací: Internet, Letectví.cz

autor: Jiří Tkanička
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.