Image: 0010619061, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, profimedia.com
GulášZdroj: Profimedia

Minikurz vaření – celkem dobrý GULÁŠ zvládne každý

4.3/5
Hodnocení:

Nemusíte mi věřit, ale je to tak. Celkem dobrý guláš zvládne každý. Ale ten výborný, vynikající, který učiní z muže plemenného býka a nikoli chcíplého vola, ten už uvaří málo kdo…

Receptů na guláš existuje víc než dost. Dá se totiž uvařit téměř ze všeho. Z vepřového, zvěřiny, drůbežího a dokonce i kapřího masa. Ten pravý guláš se vaří z hovězího masa – kližky a recept je opravdu jednoduchý:

1 kg hovězí kližky zakoupené v dobrém řeznictví –už víte, že nakupovat maso máte v řeznictví, ale opakování je matkou moudrosti

1 kg cibule – obecně platí, kolik masa, tolik cibule

Olej nebo sádlo, mletá paprika (koření v pytlíku), pepř a sůl

Chléb nebo bílé pečivo jako příloha.

Navlečte si zástěru, pusťte nějakou muziku ať se nenudíte, protože příprava může trvat i 4 hodiny, a šup k plotně!

Maso omyjeme pod tekoucí vodou, osušíme a pokusíme se odblanit. Jedná se o všechny ty bílé nehezkosti na povrchu masa, které se nožíkem a prsty pokusíme odstranit. Potom nožem nakrájíme maso na kostky cca3 cmveliké. Potom si umyjeme ruce a nasadíme sluneční brýle, abychom neplakali. Budeme totiž krájet cibuli. Tu nejprve oloupeme a potom nakrájíme najemno.

Do většího hrnce nalijeme kvalitní olej, můžeme přidat kousek sádla a přihodíme cibuli. Tu restujeme  až začne hnědnout. Občas zamícháme vařečkou, abychom neměli část cibule hnědou a druhou ještě bílou.

Potom přidáme maso, které necháme zatáhnout – ztratí červenou barvu a dostane hnědou. I maso občas promícháme vařečkou. Když se nám zdá všechno v hrnci nekrvavé a nahnědlé, přisypeme papriku. Hezky ty kostičky masa poprášíme, posypeme a nešetříme. Paprika může být buď sladká, nebo pálivá – název je na obalu koření…

A opět chvilka pro práci s vařečkou. Mícháme a pozorujeme, jak se paprika pojí se šťávou v hrnci, až je z ní mazlavá kašička. Párkrát zabublá a to je správný čas pro podlití. Stačí voda. Mělo by jí být tolik, aby maso plavalo, tedy tak do půli hrnce. Potom přiklopíme hrnec pokličkou a vaříme asi 2 hodiny, kdy občas zvědavě nakoukneme do hrnce.

Občas můžeme maso zamíchat, nebo dle uvážení dolít vodu. Po 2 hodinách sundáme pokličku, ochutnáme, zda je maso měkké a pomalu vaříme dál. Osolíme dle chuti, opepříme a pokud se nám zdá gulášek řídký, nadrobíme trochu bílého chleba bez kůrky – během půl hodiny se rozvaří a gulášek zahustí. Není to ale nutné, protože dostatek cibule udělá s hustotou sosu svoje. Maso v dobře uvařeném gulášku by mělo být tak měkké, že se rozpadne, jen se ho dotknete vařečkou.

Pár rad staré hospodyně:

1) Nepospíchejte, trpělivost je zárukou úspěchu (nejen při vaření!!!)

2) Nebojte se guláš lehce připálit. Pokud se maso v té první fázi trochu přichytlo u dna, nebo paprika zhnědla o trochu víc, než asi měla, nevadí. Možná právě to způsobí geniální a neopakovatelnou chuť.

3) Zkuste nepodlehnout šalebnému nutkání nasypat do božského pokrmu nějakou kořenící směs, nebo přímo směs koření na guláš. Jediné, co můžete, je přidat v závěru malou pálivou papričku, pokud chcete polykat žiletky..

4) Část guláše si nechte na zítřek nebo pozítří, to si teprve pochutnáte!

Tak to je vše a nezapomeňte gulášek zapít dobrým pivkem! Dobrou chuť!


autor: Ivana Prudičová
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.