Řízek
ŘízekZdroj: Internet

Minikurz vaření – řízek jak sloní ucho

5.0/5
Hodnocení:

Skoro každý si myslí, že připravit řízek je triviální maličkost. Je to stejný nesmysl jako rčení, že slepé střevo vyoperuje každý vrátný. Dobrý a křehký řízek prostě vyžaduje notnou dávku umu, vždyť – proč jinak byl téměř každý hospodský flák byl tuhý jako podešev?…

Než zasednete nad zlatavým, voňavým řízečkem, z něhož se vaše slinné žlázy pominou stejně, jako psům pana Pavlova, vyrazte na nákup:

  1. maso – pravý vídeňský řízek je z telecí kýty. Pro prvních pár pokusů ale postačí kuřecí prsa ( nekřehčená a pokud možno čerstvá, nezmražená) nebo vepřová kotleta. Dobrá zpráva pro milovníky ryb: obalit můžeme i čerstvý filet z jakékoli ryby, s výběrem vám poradí v rybárně. Ani zarytí vegetariáni nemusí zůstat stranou v řízečkovém šílenství. Obalovat mohou tvrdý sýr, květák, brokolici a dokonce i květy bezu. Kvalita surovin je ze všeho nejdůležitější a proto bychom měli nakupovat zeleninu v Zelinářství, maso v Masně atd.
  2. strouhanka – ideálně by měla pocházet z doma nasušeného a nastrouhaného bílého pečiva. Bohužel tuším, že ji půjdete koupit a vezmete tu první, která na vás ze zaprášeného regálu vypadne. Ovládněte spěch a přičichněte, pročtěte složení a vyberte tu nejméně podezřelou a nejméně nasmrádlou. Před použitím ji můžete promísit se strouhaným parmezánem, který byste při této příležitosti neměli opomenout koupit. Pytlík stojí cca 12 Kč a kapsu tudíž nezatíží.
  3. hladká mouka a vejce – klasický trojobal řízku spočívá v obalení masa hladkou moukou, rozšlehaným vejcem a strouhankou. I zda existují inovace, které jsou, zvlášť při použití kuřecího masa, víc než vítané. Pokud chcete postup zjednodušit a výsledný efekt vylepšit, nemusíte kupovat ani mouku, ani vejce. Stačí jeden velký bílý smetanový jogurt a palička česneku. Sůl snad doma najdete a olej rovněž. Toť vše!

Vlastní příprava: kuřecí prsa hřbetem ruky naklepeme na plátky asi2 cm silné. Na kotlety můžeme použít paličku, ale jen pokud v sobě neživíme vztek na šéfa či tchyni. Průhledné kusy masa velikosti rohožky by nikoho nepotěšily!

Potom maso obalíme z obou stran hladkou moukou, kterou jsme si nasypali do misky nebo hlubokého talíře. Pomoučněné maso přendáme do misky s rozšlehaným vejcem( vyklepneme vejce, přidáme špetku soli a asi 2 velké lžíce vody nebo mléka a šmrdláme vidličkou tak dlouho, až se vše spojí) a potom šup do strouhanky.

Zjednodušený postup: maso dáme do misky, kam jsme před tím vyklopili jogurt smíchaný s rozetřeným česnekem a solí, případně nějakým chuti lahodícím kořením. Můžeme nechat marinovat i přes noc, ale klidně postačí hodinka. Potom s každým plátkem do strouhanky, kterou dlaní jemně přimáčkneme k masu. Žádné násilí!

Nakonec na rozpáleném kvalitním oleji smažíme.

Pár rad: s olejem v tomto případě nešetříme a lijeme na pánev tak dlouho, až pokryje celé dno. Plotýnku dáme na nejvyšší stupeň a po chvíli do oleje vhodíme drobeček strouhanky. Pokud se okolo něho začnou tvořit bublinky, je olej akorát. Vložíme řízky a čekáme, až jejich okraje lehce zhnědnou. Potom obrátíme a doděláme cca 3 – 5 minut podle druhu a tloušťky masa. Pokud se nám zdá řízek ještě světlý, klidně ho znovu obrátíme zpět..

Co podávat k řízku každý ví. A že se nejedná právě o dietní pokrm, je také notoricky známo. Jednou za čas ale zhřešit můžeme, no ne? Tak odložte dietu na zítřek a dobrou chuť!

autor: Ivana Prudičová
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.