mobil
Zdroj: internet

Mobily – co se nepovedlo

0.0/5
Hodnocení:

Mobilní operátoři přicházejí na trh stále s novými službami, stejně jako výrobci  telefonů, kteří chrlí mobily se super skvělými funkcemi, které jsme nuceni vyzkoušet.

mobil

Postupem času se však ukáže, který z těchto převratných vynálezů je skutečně tak skvělý, že si ho oblíbíme, a která služba či funkce upadne v zapomnění. Podívejte se na pár příkladů toho, co se neujalo a operátory přivedlo do slepé uličky.

Vysílačka v mobilu – Push2Talk

Líbilo by se vám přetvořit si mobilní telefon ve vysílačku? Přesně takovou službu pod názvem Push2Talk (tedy zmáčkni, abys mluvil), nabízelo O2. K této službě jste potřebovali speciální telefon (několik takových prodávala třeba Nokia), který měl na boku tlačítko. Toto tlačítko jste zmáčkli a během chviličky jste byli spojeni s druhým účastníkem, stejně jako v případě vysílačky. Na rozdíl od vysílačky mohl být druhý účastník daleko třeba sto kilometrů, protože se hovor šířil po běžných cestách jako signál mobilu. Tato na první pohled zajímavá služba ale narazila na poměrně velký nezájem. Velkou překážkou se totiž ukázala nutnost, aby i druhý účastník měl takto vybavený telefon a pro fungování služby bylo nutné, abyste si zakoupili také speciální tarif od O2. Služba byla navíc velmi málo propagována, takže o ní řada potenciálních zákazníků ani nevěděla.

Mobil jako peněženka – Mplatba aspol.

Také se vám často stane, že nemáte po kapsách drobné, třeba na zaplacení parkovného? Proč nevyužít mobil a nepoužívat ho jako vždy připravenou peněženku plnou drobných? To si řekli v T Mobile a před několika lety přišli se službou Mplatba, díky které bylo možné zaplatit třeba za limonádu v automatu, nebo i za přístup na hanbaté stránky na internetu. Princip byl jednoduchý – na zadané číslo jste poslali zprávu SMS a obratem jste obdrželi kód pro přístup ke službě nebo zboží. Bohužel ani tato služba neměla dlouhého trvání. Narazila hlavně na to, že o ni nemělo zájem dostatek obchodních partnerů a hlavně byla vytlačena jinou možností, jak pomocí mobilního telefonu platit – tzv. premium SMS. Tou  lze platit, ať už jste u jakéhokoliv operátora. Donedávna na ni platil limit maximálně sto korun za transakci, ale tento strop byl nyní zvýšen.

Videovolání

Před několika lety představovalo O2 převratnou technologii UMTS pro rychlé datové přenosy v mobilní síti a zároveň s nimi spustil také zcela speciální službu, hodnou třetího tisíciletí – video volání. Volat si s přenosem zvuku bylo před tím poměrně běžné na internetu, třeba pomocí Skype. Ale v terénu a pomocí mobilního telefonu? To tu ještě nebylo a služba vypadala nesmírně lákavě. Opět do té doby, než se zjistilo, že zákazníci o ni nemají valného zájmu. Důvody? Zřejmě poměrně vysoká cena, kterou O2 na tuto službu nasadil a dále kompatibilita. Tuto službu si totiž mohou objednat pouze zákazníci O2, ostatní operátoři ji nenabízejí. Kromě toho je nutné vlastnit mobilní telefon, který podporuje sítě UMTS a také videovolání (poznáte je podle toho, že mají dvě kamery – jednu na přední straně mobil). Pokud vás však tato služba zajímá, máte stále šanci si ji pořídit.

Autor: Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Zuki

    Vodafone na videovolání taky makal ale pak se na to vykašlali.Proč jsem si já vůůůůůůl kupoval telefon se dvěma kamerama??