Franchi SPAS
Franchi SPASZdroj: Internet

Moderní bojové brokovnice – část I: Italská cesta

4.8/5
Hodnocení:

Brokovnice, tedy zbraně určené původně pro střelbu hromadným nábojem, se staly součástí ozbrojených sil již v devatenáctém století. Pro své vlastnosti, jako je drtivý zastavovací efekt nebo možnost použití široké škály typů munice, mají v policejních sborech či vojenských jednotkách své uplatnění dodnes. Na následujících řádcích jsou představeny dva úspěšné typy, zkonstruované v Itálii u společnosti Franchi.

Franchi SPAS 12

Koncem sedmdesátých let představená brokovnice pro policejní jednotky. Kombinovala v sobě dva režimy střelby. Jednak opakovací, kdy střelec zbraň po každém výstřelu nabíjí pomocí posuvného předpaží (systém běžně označovaný jako „pumpa“) a za druhé samonabíjecí, kdy k dalšímu výstřelu postačuje pouze stisknout spoušť. Zbraň je koncipována především pro druhý způsob, zachování opakovacího režimu souvisí se střelbou některých specifických druhů munice, jako např. slzotvorné granáty.

Zbraň na první pohled zaujme rozměrnou přední, která sice způsobuje horší vyvážení, ale má i své výhody. Pomáhá např. eliminovat zpětný ráz při výstřelu a záhy se také zjistilo, že specifický vzhled brokovnice má účinek na psychiku člověka, který proti ní stojí. Model SPAS 12 působí údajně působí na potencionální cíl mnohem hrozivějším dojmem, než většina běžných policejních brokovnic, což může mít vliv na případnou konfrontaci. Výrobce nabízel svůj produkt, jehož výroba skončila roku 2000, v několika odlišných verzích. Mimo různých délek hlavně se změny týkaly pažby. Ta byla buď klasická pevná, nebo v podobě neobvyklé sklopné s hákem na konci.

Hák se v tomto případě zaklesne za ruku střelce, který může následně, i díky již zmíněnému příznivému zpětnému rázu, pálit pouze jednou rukou. Brokovnice zaznamenala slušný obchodní úspěch, do svého arzenálu jí zařadila celá řada policejních jednotek, včetně rakouské EKO Cobra či několika SWAT týmů v USA. Naopak pokus výrobce prosadit se i na civilním trhu ve Spojených státech selhal. Pro tento účel byla zkratka SPAS rozepsána na Sporting Purpose Automatic Shotgun (tedy něco jako „sportovní automatická brokovnice“), ale výsledek nebyl příliš přesvědčivý. Tato agresivně a nebezpečně vyhlížející zbraň se zkrátka víc hodí pro ozbrojené složky, než pro civilního uživatele, který většinou vyhledává zbraně s konvenčnějším vzhledem.

Franchi SPAS 15

Ačkoliv má model SPAS 12 velmi charakteristický vzhled, přeci jen se v základních proporcích podobá běžné brokovnici. Další výrobek společnosti Franchi však šel po stránce vzhledu zcela jinou cestou. Ačkoliv konstrukčně navazuje na svého předchůdce, vyhlíží na první pohled docela jinak a většina laiků by ho spíše než za brokovnici odhadovala na velkou útočnou pušku. Opět se tedy o robustní, odolnou zbraň určenou především pro služební účely. Zachován zůstal systém dvou režimu střelby, hlavním důvodem pro nezvyklý vzhled se stalo použití segmentového zásobníku, který nahrazuje pod hlavní umístěný, použitý u výše popsané zbraně.

Pažba je v tomto případě pouze jednoho typu a lze jí sklopit do boku. Dalším novým prvkem se stala nosná rukojeť v horní části zbraně, trochu podobná té známé z útočných pušek řady M16. Brokovnice se stejně jako SPAS 12 dostala do hledáčku různých jednotek armády a policie. Mimo samotnou zemi původu, kde byla v roce 1999 přijata italskou armádou, se jedná např. o ozbrojené síly Portugalska či Srbska. Výrobce se také znovu pokusil o prodej na civilním trhu, výsledek ale opět nedopadl podle jeho očekávání.

Na vině tentokrát nebyli zákazníci odmítající neortodoxní zbraně, ale přímo zákony jednotlivých států. Ve Spojených státech amerických je sice možné model SPAS 15 vlastnit i pro civilní účely, na druhou stranu se zbraň jako taková do USA nesmí dovážet. Podobná situace panuje i v Kanadě, kde se tato brokovnice dostala na seznam zakázaných zbraní, jejichž nákup podléhá celé řadě omezení a vlastnictví je pro běžného uživatele takřka nemožné. Jelikož v obou zemích se samonabíjecí brokovnice běžně používají, je na vině opět zřejmě vojenský vzhled SPAS 15.

autor: Jan Hauer
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.