Morgan 3 Wheeler
Morgan 3 WheelerZdroj: Youtube.com

Morgan 3 Wheeler, super tříkolka pro všechny velké kluky

4.5/5
Hodnocení:

Návrat firmy Morgan k tříkolkám po více než šedesáti letech? Ano, skutečně to není fáma. Nový Morgan 3 Wheeler je tak trochu klon tříkolky, která se prodávala v letech 1909 až 1953 a je o ni velký zájem. Dá se říci, že právě díky zájmu zákazníků se bude vyrábět. Lidé to chtějí, lidé to budou mít. Klasický vzhled ve spojení s moderní technikou, příznivce tříkolek totiž dokázal nadchnout a uchvátit. A tak výrobce bude mít tučnější konto a nadšenci v garážích unikátní tříkolku.

Poháněna bude klasickým, vzduchem chlazeným vidlicovým dvouválcem, o objemu 1800 ccm. Ten bude pro britského malovýrobce vyrábět specializovaná firma S&S. Určitě to je dobrá volba, neboť tato firma se výrobě vidlicových dvouválců i jejich úpravám věnuje už dlouhá léta. Konkrétně od roku 1958. Díky síle sto patnácti koníků  (85 kW), přenášených pětistupňovou převodovkou pomocí klínového řemenu na zadní kolo, je akcelerace tříkolky výborná až překvapivá. Z každého válce pak vychází jeden výfuk, který si za „mírný“ příplatek můžete nechat osadit úžasnými nerezovými koncovkami.

Základem dvoumístného stroje je trubkový rám z hliníkové slitiny. Nutno dodat, že nejen zdatně plní svou prvotní úlohu, ale navíc i výrazně zdobí. Řidič i spolujezdec mají za hlavami masivní ochranné oblouky, které jistí jejich bezpečnost, pokud by se tříkolka rozhodla například pro přemet ve stylu „panna/orel“. Na místě  a v bezpečí by je měly udržet kvalitní bezpečnostní pásy.

http://youtu.be/-_4GZDN6eyU

Uváděná cena je 25 000 liber. Když si to přepočtete dle aktuálního kurzu, není to zase tak málo. A to navíc bez daně a v základu. Má-li vaše kasička větší obsah a ještě pořád tam něco zbývá, můžete si navíc ale vymýšlet. Třeba leštěný motor, zmíněné nerezové koncovky výfuků, celokožený interiér, jiný lak karoserie i – polepy. Čtete dobře. Můžete si mezi logy vybrat a mít svou „kolku“ třeba v podobě otevřené žraločí tlamy, převzaté přímo z přídí letounů P-40 Warhawk, bojujících za 2. světové války. Můžete také vybírat z dalších log, která jsou inspirovaná americkou armádou nebo britským letectvem, případně zvolit některé ze závodních čísel, rychlých pruhů, mít šachovnicovou vlajku na kapotě, nebo i křídla Morganu z jeho emblému. Fantazii se meze nekladou.

Maximální rychlost je uváděná za hranicí stoosmdesátky, přesněji 185 km/hod. Na stroj, který si hlídá váhu a drží si svých 500 kg je to docela mazec.

Původní tříkolky Morgan Threewheler bylo vyrobeno přes 30.000 exemplářů a stala se tak jedním z nejúspěšnějších odlehčených aut své doby. Uvidíme, zda v jejích šlépějích půjde i Morgan 3 Wheeler.

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.