andropauza
Zdroj: internet

Mužský přechod – mýtus, nebo fakt?

0.0/5
Hodnocení:

Sedíte za svým stolem a po očku sledujete svého kolegu. Něco vám na něm nesedí, ale nevíte přesně co. Na to, že chodí do solária a jeho obličej poslední dobou připomíná basketbalový míč, jste si už zvykl.

andropauza

Své usedlé obleky vyměnil za sportovní mikiny a trička s provokativními nápisy. I to už znáte. Ale dneska je prostě jiný. V tom vás to praští do očí. Vždyť on má obarvené vlasy! Ještě včera jste se loučil s prošedivělým tatíkem a teď s němým úžasem pozorujete jeho havraní čerň.

Koukni na tohle“, zamrká na vás spiklenecky a ukáže vám fotografii mladé dívky. Velmi mladé dívky. A očividně nejde o jeho dceru. Zkrátka, postihla ho „druhá míza“.

Něco takového se občas přihodí mužům, kteří cítí, že se pomaličku blíží stáří a odmítají si to připustit. Naléhavě potřebují dokázat okolí a především sami sobě, že jsou stále v plné síle. Hledají si proto milenky ve věku svých dcer a stydí se za svoje šediny a rostoucí bříško.

Už od třiceti let dochází u mužů k postupnému ubývání pohlavního hormonu testosteronu a první příznaky jeho nedostatku se projeví zhruba kolem padesátého roku života. Jsou podobné a stejně nenápadné jako u žen v tomto období. Muži jsou náhle citově labilnější, podráždění a snadno se rozčílí. To vše připisují svému okolí, stěžují si na práci, na manželku, děti, kolegy. Dobré náladě samozřejmě také nepřidá rostoucí únava a zároveň nespavost, která andropauzu – tedy mužský přechod –  provází. Nízká hladina testosteronu má vliv nejen na psychiku, ale také na fyzickou stránku. Ubývá svalová hmota a dochází ke zvýšenému ukládání tuku, a to především v oblasti břicha. Častým příznakem je také vypadávání vlasů a rostoucí kouty. Muži pak začínají být velmi citliví na jakékoliv narážky týkající se jejich vzhledu, zdraví nebo věku.

Mění se také pohled na sex. Nejenže mizí chuť, ale nedostatek mužského hormonu má negativní vliv i na průběh sexuálního výkonu. I proto není právě šťastné řešení najít si mladou milenku. Pánové si často myslí, že se s novou ženou jejich někdejší chuť opět vrátí, ale po čase si budou muset přiznat, že dvacetileté slečně plné elánu prostě nestačí.

Léčba je přitom vcelku jednoduchá. Stejně tak, jako jsou ženám uměle dodávány hormony, může vám lékař předepsat preparát obsahující testosteron. Jestliže se vám k lékaři nechce, můžete začít sami se změnou životosprávy. Dát si v deset večer svíčkovou se šesti knedlíky a zapít to orosenou plzničkou je sice možná příjemné, ale nadávat na tloušťku je potom zbytečné. Pravidelný sport a dobrý jídelníček pomůže nejen tělu, ale i náladě. Jde jen o to přiznat si, že je čas začít něco dělat, a pustit se do toho.

Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.