Nebezpečí skrytá na sociálních sítích.
Nebezpečí skrytá na sociálních sítích.Zdroj: Pixmac.cz

Nebezpečí skrytá na sociálních sítích I. – Ošidné sdílení osobních dat.

4.3/5
Hodnocení:

Sociální sítě jsou zcela jistě zajímavými produkty, které mají velký vliv na populaci. Díky nim může být člověk v kontaktu s přáteli, bývalými spolužáky nebo rodinou, ať už jsou na druhém konci světa nebo ve vedlejší místnosti. Bezesporu jsou návykovou záležitostí a řada uživatelů je pravidelně navštěvuje a plní nejrůznějšími informacemi. Umožňují nám sice udržovat dávno ztracené sociální vazby a vytvářet vztahy nové, naopak od běžného nevirtuálního života, kde je člověk limitován časem a prostorem, to vše má ovšem vliv na budování dovedností v oblasti přímé mezilidské komunikace. Ty největší jako například Facebook nebo Twitter prostě jen propojují přátele a známé. Jejich použití je velmi jednoduché. Mimo jiné i díky tomu navozují atmosféru zdánlivého bezpečí a intimity. Proto sociálním sítím mnohdy sdělujeme více než je nutné a rozumné. Sociální sítě tak koncentrují obrovská množství osobních dat, která dáváme všanc nejen přátelům a známým. Jestliže se bez profilu na sociální síti neobejdeme, je dobré uvědomit si všechna rizika, která přináší.

Informace publikujeme sami a dobrovolně. Další informace o nás mohou zveřejňovat naši přátelé, nejčastěji jsou to fotky a videa. Na internetu se tak mohou objevit věci, které nás mnohdy doslova kompromitují, anebo s jejich zveřejněním jednoduše nesouhlasíme. Často se tak stane omylem a nepříjemný obsah po vzájemné dohodě rychle zmizí. Stejně tak se ale může stát prostředkem vydírání nebo šikany.

Nebezpečí skrytá na sociálních sítích.

Nebezpečí skrytá na sociálních sítích.

Řada profilů je však také podvodných. Vytváří internetovou identitu neexistující osoby nebo se jedná o profil známé osobnosti vytvořený někým jiným bez vědomí nositele jména. V mnoha případech to může být pokus o hloupý vtip. Často ale může být falešný či podvodný profil vytvořen se záměrem způsobit jiné osobě škodu nebo jí zneužít. Profily bývají mnohdy velmi důvěryhodné a prokouknout podvodníka je velmi těžké.

Jedním ze zásadních problémů ochrany soukromých dat na Facebooku jsou doplňkové aplikace, jako jsou hry, různé testy, posílání přání a stovky nebo možná tisíce dalších. Pokud je chce uživatel používat, musí jim zpřístupnit své údaje. Aplikace může programovat kdokoliv a data pak využít k nejrůznějším účelům. Kupříkladu v minulosti Facebook nedopatřením umožnil pomocí aplikace Beacon „přátelům“ uživatele zjistit, co jejich kamarád nakupuje na internetu. V srpnu 2010 spustil Facebook geolokační službu Facebook Places, která od konce března 2011 funguje také v České republice. Facebook Places slouží ke snadnému sdělování informací o aktuální geografické poloze. I u této služby je třeba nastavit si hladinu soukromí, aby informace o naší poloze viděli opravdu jen ti, u kterých si to přejeme, a z užitečné služby se nestala hrozba pro naše soukromí.

Extrémním zneužitím sociálních sítí je takzvaný cybergrooming. Tímto termínem se označuje snaha některých uživatelů internetu zneužít dětské důvěry a prostřednictvím falešné on-line identity dítě vylákat na schůzku a zneužít.

Shrňme si nyní základní pravidla pro co nejbezpečnější užívání sociálních sítí:

  • Pokud možno je nevyužívejte! Využíváním sociálních sítí, ale i dalšími aktivitami na internetu, po sobě zanecháváme nesmazatelnou elektronickou stopu. Chceme-li zabránit tomu, aby naše osobní údaje nezískal někdo nepovolaný, raději je vůbec nikam nezadávejme.
  • Sdílejte co nejméně osobních a citlivých údajů! Pokud se přece jen rozhodneme využívat služeb sociálních sítí, měli bychom uvádět pouze ty nejnutnější osobní údaje. Údaje jako datum narození, adresa, telefonní číslo nebo stav by měly zůstat skryty. Především děti by neměli uvádět věk ani pohlaví, aby se zbytečně nevystavovaly nebezpečí kontaktu ze strany osob snažících se zneužít anonymní prostředí internetu i jejich důvěry.
  • Uvažujte nad tím, jaké informace pouštíte do světa! Jednoduché používání a zdánlivá intimita přátelského prostředí sociálních sítí nás často vede k impulzivnímu jednání. Prostřednictvím nápisu na zdech nebo osobních statusů pak prezentujeme věci, které nás později mrzí. Například jistá Daniela Napsala do svého statusu na Facebook: „Dorazila jsem do práce o tři hodiny později…“. Za pár dnů přišla o práci – její nadřízená si totiž přečetla status na Facebooku. Stejně můžete litovat oznámení, že „opouštíte dům a vyrážíte za zábavou“, když vám jej následně nějaký „kamarád“ ze sociální sítě vykrade.
  • Dobře zvažte, komu zpřístupňujete informace o sobě! Většina sociálních sítí umožňuje různá nastavení soukromí a viditelnosti údajů. Například u největší sociální sítě Facebook mohou ve standardním nastavení základní informace z profilu vidět všichni, kteří zadají jméno uživatele do běžného vyhledavače. Dozví se tak, jaké má koníčky, kdo jsou jeho přátelé a další informace. Lidé, které jste zařadili do kategorie s trochu zavádějícím názvem „přátelé“ mohou vidět veškerou vaši aktivitu na serveru včetně historie. Nastavení profilu je třeba věnovat pozornost a skrýt vše, co má zůstat soukromé. Stále větší počet škol a zaměstnavatelů totiž používá internet jako nástroj k hodnocení potenciálních studentů nebo zaměstnanců. Sociální sítě jsou k tomu jedinečnou příležitostí.

Používání sociálních sítí je velice populární a není záměrem, od této činnosti odrazovat. Jen je potřeba brát na zřetel bezpečnost a ochranu soukromí. Nikdy stoprocentně nevíte, jaké bezpečnostní složky mají k vašim datům přístup. U Facebooku se již několikrát kupříkladu hovořilo o propojení s FBI či CIA.

Jak to chodí s reklamou na sociálních sítích a jakým způsobem se dají Vaše data zneužít pro marketing bude námětem dalšího článku na toto téma.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. bob

    plně se ztotožňuji se zněním článku člověk se až diví co se zde doví a neví jestli je to chlubení nebo hloupost.

  2. Lordbob

    Tohle by si měl přečíst každý kdo je na sociálních sítí