Nejnebezpečnější zločinci planety. Spravedlnost je ještě nedostihla.
Nejnebezpečnější zločinci planety. Spravedlnost je ještě nedostihla.Zdroj: Pixmac.cz

Nejnebezpečnější zločinci planety. Spravedlnost je ještě nedostihla.

4.0/5
Hodnocení:

V polovině minulého roku zveřejnil americký časopis Forbes žebříček nejhledanějších zločinců planety. Ten v minulém roce prodělal celkem zásadní změny, jelikož jeho pořadím zahýbalo dopadení deset let nejhledanějšího zločince Usámy bin Ládina. Kdo je tedy dnes vede žebříček největších celebrit světa zločinu? Je jim mexický drogový boss Juaquín Guzmán. Další zajímavostí je velký počet ruských zločinců v první desítce. Těch je dokonce víc než mužů z Al-Káidy. Ale vše hezky popořadě…

Špička mezi hledanými lumpy pochází z Mexika a má přezdívku Short (Prcek) nebo španělsky El Chapo (Krátký). Juaquín Guzmán je přes svůj malý vzrůst největším šéfem mexické drogové mafie. V minulosti pašoval přes mexicko-americkou hranici obrovské množství omamných látek, především marihuany a kokainu. Bylo spočítáno, že svými nelegálními obchody si už přišel na více než 1 miliardu dolarů. Prcka se už jednou podařilo dostat za mříže, ale v roce 2001 uprchl skrytý v koši na prádlo a od té doby se ukrývá v mexických horách. Skutečnost, jak nebezpečná je mexická narkomafie, dokládá i fakt, že válka s ní už stála život na 30 000 lidí. Po Guzmánovi pátrá celý svět a je na něj vypsaná odměna 5 miliónů dolarů.

Hned za mexickým drogovým bossem se umístil téměř šedesátiletý egyptský doktor a nová hlava Al-Káidy Ajmán Zaváhrí. Na jeho hlavu padá obvinění z plánování útoků z 11. září a z organizace pumových atentátů na americká velvyslanectví v roce 1988. Na jeho dopadení je vypsána odměna 25 miliónů dolarů. Spolu s ním se do první desítky nejhledanějších zločinců dostal jeho kolega z Al-Káidy Násir Vahajší, jenž vede velmi nebezpečnou a radikální jemenskou odnož této teroristické organizace.

Ve velkém počtu je v žebříčku zastoupena ruská mafie. Nejnebezpečnější z nich je Alimžan Tochtachunov známý v ruském podsvětí jako Tajvančik. Tomu se podařilo ve Spojených státech zorganizovat obrovský gang zlodějů automobilů a vedle toho ještě obchodoval se zbraněmi a drogami. Dokonce se proslýchá, že snažil podplatit soudce při významých sportovních akcích, jako jsou například Olympijské hry. Tajvančika hledá Interpol po celém světě, ale nikde není k nalezení. Ovšem proslýchá se, že je čas od času vidět v moskevském podsvětí.

Dalším na seznamu je Tajvančikův krajan Rus Doku Umarov, který je vůdcem severokavkazských povstalců. Na teroristu Umarova byla rovněž vypsána několikamiliónová odměna. Stejně tak tomu je v případě Semjona Mogilevičeva, velmi obratného podvodníka, který je v Rusku známý jako Sergej Šnajděr. V USA byl na něj podán zatykač za stamiliónové daňové úniky. Je však podepsán i pod dalšími vážnými zločineckými akcemi, jako jsou nájemné vraždy či krádeže jaderného materiálu.

Nejhledanější zločinci světa jsou už šest desítek let hledáni pomocí takzvaného „top ten“ listu, který vydává americká FBI. Díky němu se už podařilo dopadnout téměř 95% celosvětově hledaných nejnebezpečnějších zločinců, přičemž na dopadení dvou třetin z nich se podílela veřejnost a stal se tak nejúspěšnějším programem FBI. Dodnes se na seznamu ocitlo celkem 494 zločinců a 463 jich bylo nakonec dopadeno.

Vzniknul v roce 1949 na popud novináře Jamese Donovana, jenž připravoval článek o nejnebezpečnějších zločincích a obrátil se s prosbou o jejich jména na FBI. Jeho článek se setkal s ohlasem a proto se seznam začal publikovat pravidelně. Prvním zločincem na seznamu byl v roce 1950 vrah Thomas Holden. Ten byl o rok později dopaden na udání muže, jenž viděl jeho fotografii v novinách.

Nejkratší dobu byl na tomto seznamu Billie Austin Bryant hledaný v roce 1969 za vraždu dvou agentů FBI. Policie ho spolu s agenty úřadu zatkla dvě hodiny po zveřejnění seznamu. Naopak nejdéle na seznamu figuroval Donald Eugene Webb, podezřelý ze zabití policisty a to celých 25 let.

Seznam se během své existence postupně vyvíjel. V 50. letech na něm byli převážně bankovní lupiči či zloději aut, v 60. letech zase sabotéři či únosci, v 70. letech organizovaní zločinci a v 80. letech pašeráci drog. Od 90. letech do současnosti na něm převažují sexuální násilníci nebo teroristé. Do budoucna prý lze očekávat i počítačové zločince. FBI pachatele na seznam zařazuje s ohledem na závažnost jejich zločinů a šanci, jakou dává zveřejnění případu na jejich dopadení.

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.