Zemětřesení v Číně
Zemětřesení v ČíněZdroj: Profimedia

Ničivá zemětřesení aneb nebezpečí číhá pod povrchem.

4.3/5
Hodnocení:

Na Zemi se každoročně vyskytuje asi milión zemětřesení. Způsobuje ho pohyb litosférických desek. V případě, že se dvě desky pohybují proti sobě, což má za následek jejich srážku a mohou nastat dvě situace: jedna deska se začne podsouvat pod druhou a vzniká oceánský příkop, nebo se dvě desky zapříčí a nastane horotvorný proces. Příkladem je se zasunující Indická deska pod Euroasijskou, což vyúsťuje ve vznik Himalájí. Může také nastat situace, kdy se ani jedna se nezasouvá pod druhou, jenom o sebe třou rozhraním, což má za následek uvolňovaní obrovských hodnot energie v podobě zemětřesení. Z toho logicky vyplývá, že nejnebezpečnější zónou z hlediska zemětřesení jsou oblasti dotyku litosférických neboli tektonických desek.

Mírou jejich velkosti je Richterova stupnice navržená v roce 1935 kalifornským seismologem Charlesem Richterem. Stupnice je logaritmická – síla zemětřesení je vyjádřena bodem stupnice, přičemž vzestup o jeden bod znamená, že síla zemětřesení se zvýšila desetinásobně. Tedy například zemětřesení o síle 8, je desetkrát silnější než zemětřesení o síle 7 a stokrát silnější než zemětřesení o síle 6.

Zemětřesení v Japonsku

Zemětřesení v Japonsku

Většina zemětřesení, která postihují svět, vzniká kolem Tichého oceánu, kde se stýká několik litosférických pevninských desek. Tato oblast je označena jako Ohnivý kruh. Jedním z míst, kde dochází ke kolizi Severoamerické a Tichomořské desky, je zlom San Andreas, který prochází od Kalifornského zálivu na sever až za San Francisco. V důsledku toho je oblast náchylná k zemětřesením – nejznámější, které postihlo San Francisco roku 1906, si vyžádalo 700 obětí. Mnoho seismologů se domnívá, že další zemětřesení v této oblasti jsou nevyhnutelná. Na zlomu San Andreas, jehož průběh je z letadla dobře viditelný, se Tichomořská deska na západě pohybuje ročně o 10 mm směrem k severozápadu oproti Severoamerické desce. V posledních několika miliónech let se posunula část kontinentu oddělena zlomem o několik desítek kilometrů. Kalifornský poloostrov by se mohl v geologické budoucnosti úplně oddělit od pevniny a pohybovat se dále k severozápadu.

Slabá zemětřesení, která člověk buď vůbec nepocítí, nebo která se projeví na nestabilních předmětech v domácnosti (skleničky na policích, lustr, hodiny na stole), jsou velmi častá i v seismicky klidnějších oblastech – např. seismické roje v západních Čechách mohou vést až k lehkému popraskání zdí, na Ostravsku dochází často k slabým otřesům v souvislosti s důlní činností. Silnější zemětřesení jsou pak vázána většinou na aktivní tektonické oblasti a jejich výskyt je méně častý, avšak celosvětově nejde o výjimečný úkaz. Jednou za několik let však dojde k silnému zemětřesení v nejchudších státech světa, které může připravit o život stovky či tisíce lidí a způsobí mnohamiliardové škody na majetku. Podmořská zemětřesení pak mohou vyvolat také velmi ničivé vlny tsunami.

Nejničivější zemětřesení v tomto případě znamená nejsmrtelnější. Pojďme se podívat na seznam několika zemětřesení, při nichž v průběhu tohoto a minulého století zahynul velký počet bezbranných lidí. Ne vždy platí, že čím silnější zemětřesení je, tím více lidí umírá; ve hře je mnoho faktorů. V současnosti se vyvíjejí nejrůznější technologie, které by měly počet obětí výrazně zredukovat, ať už jde o samotné předpovědi zemětřesení, lepší komunikaci, odolnější budovy nebo záchranářské práce.

autor: Jiří Tkanička
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.