Miss-Pearly-Gates“-Billa-Gibbonse
Zdroj: internet

Nejslavnější kytary historie

0.0/5
Hodnocení:

# 10 B. B. Kingova “Lucille”

BB_Lucille

 

Jedné noci v 50. letech minulého století hrál B. B. King zábavu v Twistu, Arkansas. Tenkrát se při takových příležitostech celkem běžně i v uzavřených prostorech zapaloval sud s petrolejem (zvláštní to zábava…), jak kvůli příjemnému světlu a teplu, tak kvůli efektu. Tu noc se nicméně strhla rvačka mezi dvěma místními rváči a ti to nějak nezvládli, sud převrhli a způsobili tak obrovský požár.

Když se B. B. dostal ven, došlo mu, že v sále nechal svou oblíbenou kytaru. Okamžitě běžel zpátky a naštěstí stihnul svou Gibsonku vynést před tím, než spadla střecha. Později se ukázalo, že ti dva chlápci, co to všechno způsobili, se prali kvůli nějaké holce jménem Lucille. Od té doby B. B. King každou svou kytaru pokřtil „Lucille“, aby mu to připomínalo, že nestojí za to se o ženské prát (je z toho moc hezky poznat, co bylo pro Kinga v životě nejdůležitější).

# 9 “Micawber” Keithe Richardse

“Micawber” Keithe Richardse

 

Kytara pojmenovaná pravděpodobně podle postavy z knihy David Copperfield od Charlese Dickense byla hlavním nástrojem tohoto kytaristy a skladatele od „Stounů“ už od desky Exile on Main Street (vydané roku 1972). On sám o názvu kytary říkal, že: „To jméno nemá žádný zvláštní význam. Dal jsem jí ho, protože se mi líbí a především proto, že když zařvu, že chci svého Micawbera, tak se nemusím bát, že by si někdo nebyl jistý, co že mi má vlastně přinést.“ Nemá tedy valný význam pokoušet se za jménem najít nějaký příběh nebo zajímavé souvislosti, Richardse je prostě pragmatik.

Human Riff* má tento karamelový Fender Telecaster z roku 1953 stále vždy připraven v G ladění, aby mohl vždy ihned hrát klasiky jako „Before They make me run“, „Brown Sugar“ nebo třeba „Honky Tonk Women“.

* Tak se také Richardsovi někdy přezdívá. Jen pro pořádek, znamená to lidský riff, přičemž riff je kytarová, většinou velmi dobře zapamatovatelná, část skladby. Vzpomenete si třeba na začátek „Smoke on the water“ od Purplů? Vidíte, říkal jsem, že je to dobře zapamatovatelné. Tak to je riff.

# 8 „Lucy“ George Harrisona

„Lucy“ George Harrisona

 

Tuto tmavě červenou ´57 Les Paul pojmenoval Harrison „Lucy“ na počest komedianta Lucille Balla. Clapton, který mu ji v roce 1968 daroval, na ni pak sám na přání George nahrál část „While My Guitar Gently Weeps“.

V 70. letech Harrisonovi tuto legendární kytaru ukradli. Dodnes nikdo neví jak, skončila nicméně v rukách Mexického muzikanta, který ji koupil v Kalifornii těsně před tím, než se vrátil domů. Harrisonovi se naštěstí povedlo získat ji od něj zpátky, výměnou za ´58 Les Paul a basovou kytaru. Hrál na ni pak až do své smrti v roce 2001.

# 7 Stevie Ray Vaughan „Lenny“

Stevie Ray Vaughan „Lenny“

 

Když Vaughan v roce 1980 v jednom bazaru v Austinu náhodou narazil na tenhle 1965 Fender Stratocaster, okamžitě se do něj zamiloval. Neměl tehdy nicméně těch $350, které za ni chtěli, jeho žena Lenora “Lenny” Vaughan si proto od jejich sedmi nejbližších přátel půjčila $50 od každého a koupila mu ji k jeho 26. narozeninám. Není tedy divu, že ji pojmenoval po ní.

# 6 Willi Nelsonův „Trigger“

Willi Nelsonův „Trigger“

 

V roce 1969 se Willie Nelsonovi (legenda americké country, kdyby někdo tápal) podařilo rozbít svou oblíbenou kytaru a tak ji poslal do Nashville, aby mu ji spravili. Volali mu, že opravit to nejde, ale že mají jednu Martinku, která by se mu určitě líbila. Koupil ji jak zajíce v pytli, jen na základě doporučení, po telefonu, za $750. V jednom rozhovoru řekl, že kdyby si ji tenkrát mohl vyzkoušet, dal by za ni klidně dvakrát tolik. Pojmenoval ji „Trigger“ po koni Roy Rodgerse (další country osobnost).

Hrál na ni tolik, že se mu za pár let povedlo prodřít a prorazit díru v horním lubu. Rozhodl se ale, že ji nechce opravovat, protože tak specifický zvuk už by nikdy z ničeho nedostal.

# 5 „Old Black“ Neil Younga

„Old Black“ Neil Younga

 

Neil Young hrál na tohoto 1953 Gibson Les Paul od roku 1969, kdy ho dostal od muzikanta Jima Messina.

Old Black dostala své jméno podle toho, že původně byla zlatá, někdo se nicméně rozhodl, že jí to nesluší a ještě před tím, než se dostala do rukou Youngovi, ji doma přemaloval na černo.

Bývala to noční můra tehdejšího Neilova technika a zvukaře Larryho Cragga. Často se rozlaďovala a přesto Young odmítal jakékoliv opravy. Když se totiž zadařilo a kytaře se chtělo, hrála jako víno. „Většinou to bylo dost hrozné. Pravda, když měla dobrý den, měla nejhezčí zvuk, jaký jsem kdy slyšel. To bylo ale spíš výjimečně, obvykle to byl takový nástroj z pekel, “ prozradil Cragg v jednom rozhovoru. (Jen taková krátká odbočka od kytar – věděli jste, že věta „It’s better to burn out than fade away“, která je často připisována Cobainovi, ve skutečnosti pochází z písně My My Hey Hey právě od Neile Younga?)

# 4„Miss Pearly Gates“ Billa Gibbonse

„Miss Pearly Gates“ Billa Gibbonse

 

Kytarista ZZ Top je známý nejen svým obrovským plnovousem ale také ještě větší sbírkou kytar. Tou pravou, milovanou, vyvolenou a vždycky upřednostňovanou nicméně vždycky byla červená 1959 Gibson Les Paul.

ZZ Top jezdili starým Packardem ze 30. let a když jejich kamarád, Renee Thomas, potřeboval na konkurz do Los Angeles, půjčili mu ho. Tu roli dostal a tak společně s kapelou pojmenovali auto „Pearly Gates“ (česky něco jako Brána z perel), když vtipkovali o tom, že se mu zadařilo  jen díky tomu, že ta kára má jistě nějaké nadpřirozené schopnosti.

Po nějakém čase Renee to auto prodal a předával peníze Gibbonsovi přesně v den, kdy mu zavolali, že se našla ’59 Sunburst Les Paul pod postelí chlápka, který nedávno zemřel.  Gibbons se do Gibsonky okamžitě zamiloval a jelikož ji koupil za peníze z prodeje auta, pojmenoval ji stejně, tedy „Pearly Gates“.

# 3„Frankenstrat“ Eddie Van Halena

„Frankenstrat“ Eddie Van Halena

 

Muzikanti už od počátků elektrické kytary vedou dlouhé debaty o tom, jestli je lepší Fender nebo Gibson (řekněme si to na rovinu, nic jiného vážně v úvahu nepřipadá, osobně se mi moc líbí Halenův přístup). Van Halen chápal přednosti obou značek a proto se rozhodl je zkombinovat a využít tak výhody obou vytvořením mýtické Frankenstrat.

V 70 letech neměl Eddie zrovna moc peněz, proto si koupil jasanové tělo za $50 (sehnal ho tak levně, protože v něm byl obrovský suk) a o něco později za dalších 80 babek pořídil javorový krk. Za $130 tak měl základ a pak použil všechno, co našel, včetně barvy na kolo, lepící pásky, vosk a spoustu dalších, užitečných věcí, které se běžným lidem válí doma a je ani nenapadne, že by z nich mohli vyrobit kytaru. Van Halen byl tak vynalézavý, že dokonce odřízl část vinylové desky a použil ji jako pickguard (plocha, která chrání kytaru před poškrábáním trsátkem, nachází se pod strunami na těle kytary), protože přece si tu pracně nabarvenou kytaru neodře, no ne?

# 2 Hendrixův „Woodstock“ stratocaster

Hendrixův „Woodstock“ stratocaster

 

Jimi Hendrix za 28 let svého života zvládl svým inovativním způsobem hry, neuvěřitelným talentem a pílí změnit zvuk a styl rockové hudby tak, jak se to nepovedlo nikomu před ním a nikomu po něm. Mimo to, to také byl neuvěřitelný showman a byl znám tím, že své kytary rád obětuje tak, že je na pódiu při koncertě podpálí. Stratocaster, na který hrál ve Woodstocku slavný „cover“  The Star-Spangled Banner (americká hymna) naštěstí tomuto ohnivému osudu ušel.

Po Jimiho smrti v roce 1970 byla uschována. Teď patří spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi, který ji na aukci koupil za $1.3 miliónu (asi 24 miliónu korun).

# 1 Claptonova „Blackie“

Claptonova „Blackie“

 

V roce 1970 při návštěvě hudebnin v Nashville narazil Eric Clapton na staré, zaprášené, poškrábané staré Fendry. Zjistil, že hrají daleko lépe, než vypadají a tak jich koupil 6, každou za $100. Když se dostal do Anglie, tři rozdal svým přátelům (George Harrison, Pete Townshend, Steve Winwood) a ty zbylé tři si nechal pro sebe. Za nějakou dobu si řekl, že udělá takový experiment – jestli by se z těchto vintage nástrojů nedal postavit „SuperStrat“. Došel k tomu, že dal a vytvořil tak „Blackie“, legendární stratocaster.

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Filip

    A kde je RED Special Briana Maye?

    • mar

      Už se nevešla, nechávám jí do dalšího dílu. Díky, M