fotbal_balon
Zdroj: internet

Největší fotbaloví brusiči posledního desetiletí

0.0/5
Hodnocení:

Sem tam se ve fotbalových kruzích objeví tvrdí a někdy až zákeřní hráči, kterým většina fanoušků nemůže ani přijít na jméno. Ostré fauly, hádky s rozhodčími a třeba i bitky na hřišti. To mají společné všichni tito jmenovaní hráči, které jsme vybrali jako nejdrsnější fotbalisty posledních deseti let.

fotbal_balon

Vincent Peter „Vinnie“ Jones

Mezi jeho největší sportovní úspěchy patří určitě vítězství v prestižním FA Cupu v roce 1988, kdy ve finále s týmem Wimbledonu porazil slavný Liverpool. Většina fotbalové veřejnosti si ho ale spíš pamatuje jako nekompromisního hráče, který pro ostrý zákrok nezajde daleko. Asi nejslavnější incident se stal v utkání s Newcastle United, kdy chtěl Vinnie „umravnit“ Paula Gascoigne a chytil ho za místo, jenž je pro každého muže nejposvátnější. Další incidenty na sebe nenechaly dlouho čekat. V listopadu roku 1986 v souboji s Tottenhamem Hotspur přišel nevybíravý zákrok na tamního obránce Garyho Stevense. Po těžkém zranění už se Stevens nikdy nedokázal dát pořádně dohromady, a tak o čtyři roky později, ve svých třiceti letech, ukončil kariéru.

Jones se však činil i mimo trávník a neblaze proslul také filmem Soccer´s Hard Men, který měl dokumentovat taktiku a úkoly tzv. zlých mužů. Za film, kterého se prodalo přes 100 000 kusů, dostal Jones od anglické Fotbalové asociace pokutu 20 000 liber a zákaz výkonu činnosti na půl roku.

Vinnie si za svou fotbalovou kariéru připsal 386 startů v Premier League a nastřílel v nich 33 branek. Většina fotbalových fanoušků si ho ale bude spíše pamatovat jako nekompromisního a mnohdy zákeřného hráče, proti kterému snad nikdo nechce hrát.

Roy Maurice Keane

S fotbalem začal v rodném Irsku a přes Nottingham Forest se v roce 1993 dostal do slavného Manchester United, kde odehrál dvanáct sezón.

Keane byl znám svou zarputilostí a touhou vyhrávat. I díky tomu se stal poměrně brzy kapitánem týmu Red Devils a slavil s týmem úspěchy prakticky všude. Ve své sbírce má celkem 13 trofejí, díky nimž se stal nejúspěšnějším kapitánem v historii Manchester United.

My jsme si ho však vybrali z jiného důvodu. Keane totiž platil za jednoho z nejobávanějších hráčů a z žádného souboje neuhnul. Asi nejznámější je jeho souboj s norským hráčem Alf-Inge Haalandem. Abychom byli úplně přesní, vše začalo v roce 1997, kdy Manchester United prohrával s Leeds United, za které hrál právě Haaland. Ke konci utkání se pokusil Keane Haalanda zfaulovat, ale místo toho si sám zranil přední křížový vaz v koleni. Tři a půl roku po tomto incidentu si Keane na Haalanda vyšlápl znovu a kvůli jeho brutálnímu faulu norský obránce ukončil kariéru. Keane dostal červenou kartu, po zápase ještě stop na tři utkání a směšnou pokutu 5 000 liber. Později se ale ve své autobiografii Keane přiznal, že chtěl Haalandovi záměrně ublížit, a dostal tak ještě dodatečnou pokutu 150 000 liber od anglické Fotbalové asociace.

Keane měl však problémy i na mezinárodní úrovni, především v irské reprezentaci. Vše vyvrcholilo v roce 2002 na světovém šampionátu v Koreji a Japonsku, kdy byl jako kapitán týmu odeslán domů pro vážné neshody s koučem Mickem McCarthym. Ostatně dodnes se traduje, že Keane byl tak impulzivní a výbušný, že z něj měl respekt i sám Sir Alex Ferguson.

Nigel de Jong

Třetí do party je nejmladší, avšak ne nejnevinnější hráč. Tím je nizozemský záložník Nigel de Jong momentálně hájící barvy Manchester City. Pětadvacetiletý záložník, který vyrůstal v Ajaxu Amsterdam, si od fotbalové veřejnosti vysloužil přezdívku „The Terrier“, jež má jistě své opodstatnění.

Mezi jeho nejznámější prohřešky určitě patří zákrok na Stuarta Holdena v přípravném reprezentačním utkání proti USA. Holden byl po tomto zákroku šest týdnů mimo hru. Další ostrý zákrok na sebe nenechal dlouho čekat, a to když ve finále MS 2010 de Jong sestřelil Xabiho Alfonsa. Za tento zákrok však překvapivě nebyl potrestán červenou kartou, která měla být jistojistě udělena. Ostatně za tento karate kop by se nemusel stydět ani samotný Bruce Lee.

Nejčerstvějším prohřeškem tohoto mladého Holanďana je ale zákrok provedený na Hatema Bena Arfu, záložníka Newcastle United. V zápase mu de Jong zlomil holenní i lýtkovou kost a po právu byl tento zákrok označen jako likvidační. Paradoxně však za něj de Jong neviděl ani žlutou kartu, takže nemohl dostat dodatečný trest. Pravděpodobně ho ale nemine žaloba od francouzského týmu Olympique Marseille, odkud je Ben Arfa zapůjčen na hostování.

Po sledu těchto událostí se nizozemský kouč Bert van Marwijk rozhodl vyloučit de Jonga z reprezentace na dobu neurčitou. I proto tak Nigel de Jong uvažuje o ukončení reprezentační kariéry. To vše ve svých teprve pětadvaceti letech.

Jan Šťastný

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.