vtip
Zdroj: internet

Největší nesmysly ve sci-fi filmech

0.0/5
Hodnocení:

Určitě už jste někdy sledovali sci-fi a říkali jste si: Tak tohle je kravina. Tvůrci těchto filmů v naprosté většině kašlou na přiblížení se realitě a předhazují nám stále dokola ty samé chyby. My víme, že kdyby bylo všechno reálné a tři čtvrtiny filmu by zabralo jen porozumět vetřelci, tak by se na to nikdo nekoukal, ale některé nesmysly stojí za upozornění.

vtip

Jednoduchost planet

Téměř ve všech sci-fi filmech má každá planeta jen jeden ekosystém. Nádherně je to vidět ve Star Wars, kde je na planetě Tatooine jen poušť a nekončící písek, zatímco na Hothu zase jen led a sníh. Každá obydlená planeta (a obě zmíněné obydlené jsou) musí mít vlastní ekosystém, který se liší region od regionu – například led na pólech a poušť u rovníku. Také by měla mít přístupnou pitnou vodu a základní zdroje potravy. Na všechny tyto věci se však ve sci-fi zapomíná.

Křížení s mimozemšťany

Myšlenka je to krásná. Člověk a dejme tomu vulkánec (mezidruhové křížení je hojně vidět ve Star Treku) se do sebe zamilují a udělají si malého ušatého pana Spocka. Vždyť je to ale nesmysl! Člověk se vyvinul z opice a vulkánec z nějakého ještěra, elfa nebo něčeho podobného. Genetické rozdíly mezi námi a mimozemšťany, kteří se vyvinuli úplně jinak, musí být propastné. Když už by se náhodou stalo, že by UFOni měli vagíny a čirou náhodou by některý z nich otěhotněl, tak by z toho v nejlepším případě vznikl hodně krvavý chuchvalec chlupů.  Tímto ovšem odpadá tajný sen všech mužů – planeta nymfomanek…

Okamžité porozumění

Pokud by cizinci existovali, je krajně nepravděpodobné, že bychom si s nimi v krátkém čase porozuměli. Kromě samozřejmých problémů s překladem zcela neznámého jazyka, musíme brát v úvahu, že bychom naprosto nechápali jejich společnost. Vezměte si třeba Boha, národnostní rozdíly nebo tramvaj – jak to vysvětlíte někomu, kdo o tom nemá ani páru? Nevíc není zaručeno, že budou mít vyvinutý nějaký jazyk. Mohou například prdět z chapadel, měnit barvu nebo se dorozumívat zvuky o takové frekvenci, ze které by nám explodoval mozek. Je tolik možností…

Humanoidní vetřelci

Vzpomeňte si na všechny sci-fi filmy, které jste shlédli, a vzpomínejte, kteří mimozemšťané měli trup, dvě ruce a dvě nohy jako lidé – naprostá většina! Ve Star Treku snad všichni, jen občas se odlišují nějakým tím hřebenem na čele. V Lexxu úplně všichni (i když tam to je schválně), ve Firefly to samé. Avataři, predátoři, E.T. atd. Ti všichni až na pár detailů vypadají jako lidé. Snad jen Červený trpaslík si zaslouží pochvalu za originální Slizku; a samozřejmě také vetřelci nejsou humanoidního typu. Lidé se vyvinuli na Zemi za účelem uspokojení velmi specifických kritérií pro přežití. To, že polovina vesmíru má stejná kritéria, je směšné.

Cestování rychlostí světla

Je jedno, ať tomu ve sci-fi říkají fúze, warp, skok nebo jakkoliv jinak, znamená to úplně to samé – cestovat rychlostí světla a vyšší. S tím by ale nesouhlasil Einstein a jeho teorie relativity. Ta říká, že když se objekt blíží rychlosti světla, je na pohon potřebná neskutečně obrovská energie. Ale když pokoříte samotnou světelnou rychlost, tak je energie, kterou na to potřebujete, nekonečná. A jelikož nic nemá nekonečnou energii, stává se cestování touto rychlostí pro člověka naprosto nemožné.

Všudypřítomná zemská gravitace

Nezáleží na tom, jaké sci-fi si pustíte. Téměř všude bude zemská gravitace – na každé planetě bez ohledu na její velikost i na každé vesmírné lodi. Je to samozřejmě nesmysl. Aby to takhle fungovalo, tak by musela být každá planeta ve všech směrech stejná jako země, což není. Hrdinní kosmonauti by buď létali (hodně vysoko poskakovali), nebo by jen jejich vlasy byly tak těžké, že by je rozdrtily na kaši. Co se vesmírných lodí týče, tak snad jediná, která má potřebné zařízení k vyvolání umělé gravitace, je ve snímku 2001 Vesmírná odysea.

Vesmírné výbuchy

Tato chyba je téměř v každém sci-fi. Lasery namíří na nepřítele a BOOOM, galaxií otřese ohromný výbuch doprovázený plameny, vietnamskými rachejtlemi a kdoví čím ještě. Jenže na plameny a BOOOM potřebujete kyslík a toho ve vesmírném vákuu moc nenajdete. Na druhou stranu jsme za tuhle chybu rádi. Vesmírné boje bez zvuku a výbuchů by byly asi tak zábavné, jako čekat se sexem až po svatbě.

Jednoduchost

Vesmír je plný zázraků (možná) a divákům je předhazováno stále to samé. Co takhle trocha fantazie? Sci-fi nabízí tolik skvělých možností, tolik výzev. Proč nikdy neuvidíme zvířata žijící na mrtvých sluncích, cizí formy života obývající okraje černých děr nebo bytosti velké jako galaxie? To vše by s moderní technikou šlo udělat. Co takhle trochu okořenit naše sci-fi filmy a vyhnout se zaběhnutým klišé?!

Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
 1. Jan

  Dobrý článek, jen ta planeta nymfomanek mě mrzí :o)

 2. Wikk

  Já myslím, že odpovědí na autorův článek je druhá část samotného názvu tohoto žánru, který je Vědecko – FANTASTICKÝ.

 3. Aeonus

  hm, kdyť ve startreku byly i nehumanoidní bytosti, například taková ta příšerka větší než samotná jejich loď…

  Stargate seriály+filmy několik zdejších myšlenek krásně pokořilo.

  Ale zajímalo by mne, jak si autor představuje bytosti žijící na okraji černých děr ? nebo na mrtvých sluncích ? Jáí měl zato, že slunce je hvězda a hvězdy jsou tvořeny především plynem …

  a že určit okraj černé díry asi nebude tak jednoduchý, když za horizont událostí se nic nedostane vcelku …

  v jednu chvíli tu píše o gravitaci a pak píše ještě větší nesmysly, než jsou v oněch sci-fi …

  • T

   Frederik Pohl – Svět na konci času