koureni
Zdroj: internet

Normální je nekouřit, ale jak přestat

0.0/5
Hodnocení:

Normální je nekouřit. To heslo jste už přece slyšel mnohokrát. A možná vás někdy napadne právě ve chvíli, kdy si zapalujete svou první ranní cigaretu. Přesto si dáte s chutí jednu ke kávě, několik s kamarády u piva, v autě a neuvědomujete si, co ve vašem těle právě probíhá. Až se stane, že někdo z vašich blízkých onemocní v důsledku kouření nebo si najdete partnerku, které vadí líbat se „s popelníkem“. A začnete si pohrávat s myšlenkou, že byste s tím konečně seknul.

koureni

 

Ano. Ale jak?

Nejdůležitější je rozhodnout se. Opravdu rozhodnout a nepřemýšlet, že byste si tu a tam přeci jenom zapálil. Promyslete si v klidu všechny důvody, proč vlastně chcete přestat. Zdraví, peníze, partnerka,…čím více, tím lépe. Všechny důvody si sepište a seznam upevněte na nějaké dobře viditelné místo, třeba na ledničku. Až na vás dorazí „absťák“, bude se hodit.

 

Není na co čekat.

Nečekejte na zázračné datum, protože žádné takové neexistuje. Myslíte, že když se pokusíte přestat 1.1., tak bude odvykání snadnější? Nebude. Stanovte si však pevné datum, od kterého se z vás stane nekuřák a už ho neměňte. Mnoho lidí svou poslední cigaretu odkládá – až po téhle party, až skončí dovolená, až nebudu mít takový stres…a možná ji budou odkládat tak dlouho, až bude pozdě.

Odměňte se.

Nelitujte, že jste přestal. Nezáviďte kolegovi, který si v práci skočí na „jednu rychlou“, zatímco vy zůstanete v kanceláři. Spíš se radujte z toho, že vy už nemusíte ničit své tělo a že si nemusíte kupovat něco, co vám škodí.

Spočítejte si, na kolik vás kouření přišlo a co jste si místo toho mohl dopřát. Dnes se krabička cigaret pohybuje v průměru okolo sedmdesáti korun. Pokud vykouříte jednu krabičku denně, je to téměř pětistovka týdně. A když si pak spočítáte, na kolik vás tento zlozvyk přišel za rok, budete se divit. Místo cigaret si ušetřené peníze dávejte stranou a kupte si něco, co jste si třeba už dlouho přál.

Buďte silný.

Připravte se na to, že odvykání kouření není žádná legrace. Už několik hodin po první cigaretě se dostaví abstinenční příznaky. Může se stát, že vás bude bolet hlava, budete trpět nespavostí, zácpou, zvýšenou chutí k jídlu. Ještě horší jsou důsledky psychické závislosti. S velkou pravděpodobností se objeví nervozita, podrážděnost, silná chuť na cigaretu, v nejhorších případech až deprese. Nostalgicky vzpomínáte na příjemné chvíle s cigaretou u kávy, u piva, s kamarádem na balkoně. Závislost si žádá své a zoufale touží po nikotinu. Začnou vás napadat myšlenky, že na něco se přeci umřít musí, že ne každý, kdo kouří, dostane rakovinu, že byste si třeba ještě jednou zapálil, ať víte, co to s vámi udělá. Chodíte nervózně bytem a jediné, na co dokážete myslet, je cigareta. Kdo nezažil, nepochopí. V téhle chvíli hrozí velké nebezpečí, že poběžíte do nejbližší trafiky a své trápení ukončíte. Pamatujte však na to, že jakmile si dáte jednu, jedete v tom dál.

Přečtěte si znovu všechny důvody, proč jste přestal. Pusťte si na internetu antikuřácké reklamy. Pomáhá to.

Sportujte.

Fyzická aktivita je při odvykání nezbytná. Nejen, že nebudete přibývat na váze, jak se některým ex-kuřákům stává, ale při pohybu na cigaretu nebudete myslet a endorfiny vám zlepší náladu.

Pijte hodně vody a raději se vyhýbejte alkoholu. Uvolňuje zábrany a vy byste tak snadněji mohl sáhnout po cigaretě.

Snažte se přimět okolí, aby vás ve vašem rozhodnutí podporovalo a snažte se změnit své návyky. Omezte situace, ve kterých jste si vždy zapálil.

Pokud jste se rozhodl přestat, je to nejlepší rozhodnutí, které jste mohl udělat. Čeká vás sice nelehká cesta, ale uvědomte si, že abstinenční příznaky netrvají věčně a že budou stále slabší. A po roce nekouření už budete mít téměř vyhráno. Léto je pro odvykání ideální. Můžete trávit hodně času venku, nemusíte sedět v zakouřené hospodě, protože zahrádky jsou otevřené – zkrátka, ten pravý čas pro vaši poslední cigaretu.

Více na www.kurakovaplice.cz

Autor: Jana Lutišanová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.