Šílení vědci z CERNU nebo objevitelé "božských částic"
Šílení vědci z CERNU nebo objevitelé božských částic?Zdroj: Profimedia

Nové nebezpečí pro lidstvo! Máme se bát velkého urychlovače částic?

4.7/5
Hodnocení:

V záři 2008 byl poblíž Ženevy proveden unikátní fyzikální experiment. Vědci uvedli do provozu obří urychlovač jaderných částic. Smyslem tohoto experimentu bylo simulovat podmínky, za kterých vznikl vesmír. Urychlovač vybudovala za bezmála tři miliardy eur Evropská laboratoř jaderného výzkumu CERN.

Podle odborníků jde o největší zařízení vybudované lidmi. Jeho hlavní součástí je 27 kilometrů dlouhý kruhový tunel, který je umístěn 50 až 175 metrů pod zemí a po celém obvodu je chlazen na teplotu -270 °C, tedy skoro absolutní nulu. Tok částic v něm bude řídit a urychlovat soustava přibližně 9600 supravodivých magnetů. Princip urychlovače spočívá v tom, že ve vakuu jsou proti sobě vyslány paprsky protonů a iontů rychlostí 299 792 kilometrů za sekundu, což je téměř rychlost světla. Při jejichž vzájemném střetu vznikne sprška nových částic, které právě vědce zajímají. Mohly by tak vzniknout podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po vzniku vesmíru. To by v další perspektivě pomohlo objasnit, jak vznikl vesmír a odhalit tajemství záhadné částice, tzv. Higgsova bosonu – nejzákladnější částice hmoty.

Projekt má ale i zaryté odpůrce. Ti se snažili zabránit spuštění urychlovače částic tím, že podali na realizátory projektu žalobu. Vedly je k tomu obavy, že zařízení by mohlo vyprodukovat malé „černé díry“, které by následně pohltily a zničily celou zeměkouli.

Jestli je něco podobného možné, není stále jasné. Podle některých hypotéz, které vážně probírají i seriózní fyzikové, by v něm skutečně mohly vzniknout mikroskopické černé díry – nepatrné obdoby mohutných černých děr ve vzdáleném vesmíru – které do sebe nekompromisně pohlcují vše ze svého okolí, včetně světla. Slavný nositel Nobelovy ceny za fyziku Carlo Rubbia však tyto hypotézy odmítá. Ovšem jeho kolega Igor Volovič z Ruska propočítal, že v okamžiku srážek částic by se mohla otevřít takzvaná „červí díra“, která by fungovala jako stroj času, tedy propojení současnosti s budoucností. Od toho okamžiku by bylo možné spojení mezi různými časovými obdobími, kde červí díru v urychlovačích také mají.

Podobné obavy se nepotvrdily mimo jiné proto, že urychlovač během pár hodin přestal fungovat. Dva slavní fyzici, kteří se strojem zabývají, teď přišli s teorií, která vypadá na první pohled jako zcela šílená. Holger Bech Nielsen z Institutu Nielse Bohra a Masao Ninomiya z Institutu Yukawa tvrdí, že neustálé poruchy urychlovače nejsou náhoda. Podle nich je Higgsův boson pro přírodu tak nesnesitelný a nepřípustný, že se jeho objevu brání a myslí si, že něco z budoucnosti údajně chrání vesmír, aby byl zasažen objevem Higgsova bosonu:

Snaha o jeho objev vyvolává vlny v čase. Ty směřují z budoucnosti, kdy už částice byla objevena, do současnosti, kde jejímu objevu brání. Jen tak se dá podle nich vysvětlit, že nefunguje urychlovač LHC a že Američané v roce 1993 nedokončili výstavbu vlastního urychlovače, přestože ho stavěli 15 let a investovali do něj 9 miliard dolarů.

V odborné literatuře je Higgsův boson nazýván „božskou částicí“, takže to skoro vypadá, že jakási vyšší síla se snaží této částici vyhýbat. Smůla, které fyzici čelí, by podle něj mohla být snahou z budoucnosti, která má zabránit lidem, aby boson našli.

Ať je to jak chce, už dnes víme, že spuštění urychlovače zřejmě přepíše dějiny fyziky. Vědci údajně zaregistrovali malé a téměř nehmotné částice menší než atom, zvané neutrina, pohybující se rychlostí vyšší, než je rychlost světla. Objev zatím nebyl oficiálně potvrzen. Pokud by se ale potvrdil, padly by základní pilíře moderní fyziky, především známá Einsteinova teorie relativity.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.