Jpeg
Pinot NoirZdroj: M-zone

O víně – Pinot noir

0.0/5
Hodnocení:

Dnes se podíváme na zástupce typických francouzských vín – Pinot Noir. V Česku se můžeme setkat s označením Rulandské modré, ale celosvětově se používá označní Pinot Noir.

Původ má tato odrůda ve Francii, konkrétně v Burgundsku. Nicméně se jí daří i v dalších oblastech Francie. Pinot byl pěstován již starými Římany a dodnes se neví, z jaké odrůdy původně vznikl. Důležitou je odrůda i pro oblast Champagne. Ano tušíte správně. Pinot Noir je jedna ze tří uznaných odrůd, ze kterých se vyrábí světoznámé šampaňské.

Jpeg

Mimo francouzský region se Pinotu daří v i Německu, ale najdeme ho i na Novém Zélandu, V Kalifornii nebo v Jižní Africe.

Pinot je odrůdou velice rozmanitou. Můžeme ho najít v podobě vín z jižní Ameriky, kde se od lehkých vín dostaneme až k těžkým vínům, která jsou podobná tradičním burgundským vínům. Německo naopak nabízí Pinot lehký a svěží. Z Pinotu se vyrábí i růžová vína, která se ovšem doporučují pít mladá, aby si uchovaly svou svěžest a lehkost.

Barva PN je rubínově červená a ve víně můžeme rozpoznat ovocné tóny (opět záleží na oblasti). Víno se vyznačuje nižším obsahem kyselin a jemnými tříslovinami. Vůni dominuje ovoce, od švestek, malin a jahod až po exotické banány nebo ananas. Víno získává na kvalitě a zralosti díky úpravě barrique. Hodí se pro dlouhodobou archivaci. Pokud se vydaří ročník, dají se z hroznů PN „vykouzlit“ i skvělé výběry z hroznů nebo z cibéb.

Jpeg

Vína se hodí jak k posezení s přáteli, tak pro různou úpravu mas a sýrů. Těžší vína se doporučují ke zvěřině, lehčí naopak drůbežím masům.

 

 

autor: Martin Kovařík
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.