Jpeg
Ryzlink vlašskýZdroj: M-zone

O víně – Ryzlink vlašský

0.0/5
Hodnocení:

Potřetí nahlédneme do světa vín. Dnes si blíže představíme zástupce ryzlinků – Ryzlink vlašský

Jpeg

Ryzlink je stará moštová odrůda, jejíž původ je zahalen tajemstvím. Jedna teorie tvrdí, že pochází z Francie a z ní se rozšířila dále do Evropy. Druhá teorie považuje za domov „vlašáku“ Itálii.

Dnes je Ryzlink vlašský pěstován především v teplejších oblastech Rakouska, Itálie, Maďarska, Balkánu, ale najdeme ho i na Slovensku nebo například v Brazílii. V České republice se tomuto Ryzlinku daří v Mikulovské podoblasti, především oblast Pálavy mu vyloženě svědčí.

Ryzlink je odrůdou, pro kterou je typické pozdní zrání. I z toho důvodu jsou pro Ryzlink dobré ty nejkvalitnější půdy. Jinak pro pěstování je ryzlink relativně nenáročnou odrůdou. Pochopitelně mají půdy a podnebí značný vliv na výslednou kvalitu vína.

Jpeg

Barva Ryzlinku vlašského je světle zelenožlutá. Víno samotné obsahuje vyšší obsah kyselin a jemný buket. Plné harmonické víno může obsahovat i příjemné kořeněné tóny. Ryzlink obsahuje širokou škálu chutí. Od vůně citrusů, přes hrozinky až po vůně lipového květu a lučního kvítí.

Co se týče stolování, tak Ryzlink může doplnit studenou kuchyni, ryby nebo pokrmy s bílým masem. Ovšem lze ho pít i bez gastronomie. Jen tak. S přáteli.

Ryzlink je velice důležitou surovinou pro výrobu šumivých vín. Zároveň se z něj vyrábí i skvělá ledová vína.

Jpeg

Závěrem je dobré poznamenat, že Ryzlink vlašský nemá nic společného s Ryzlinkem rýnským. Název se vžil proto, aby ho pěstitelé a konzumenti v Německu odlišili od Ryzlinku rýnského.

 

 

autor: Martin Kovařík
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.