on-live
On LiveZdroj: Internet

OnLive – Herní revoluce?

0.0/5
Hodnocení:

Pokud vlastníte starší počítač anebo už jste ho nahradili praktickým notebookem, který využíváte především k brouzdání na netu či sledování filmů, ale stále ve skrytu duše byste si chtěli na tomto stroji zahrát nějakou novou herní pecku, tohle je služba přesně pro vás.

on-live

Zní to jako taková hezká pohádka, která boří veškerá dogmata o hraní her na PC. Díky službě OnLive už totiž nebude záležet na hardwaru vašeho počítače či notebooku, jako spíš na rychlosti připojení k internetu. Veškeré výpočty, které se při hraní her provádí v útrobách počítačů přes procesory, grafické karty a operační paměti, totiž nahradí právě OnLive. Při hraní her přes tento systém jsou totiž všechny výpočty prováděny na serverech u poskytovatele této služby a ke koncovému hráči se dostane jen výsledný efekt. Tedy video ve vysokém rozlišení a prostorový zvuk.

Jak je to vlastně možné? Tým okolo Steva Perlmana (člověka stojícího mimo jiné u zrodu QuickTime1) využívá tzv. Cloud Computing. Pro uživatele tak hraní už snad ani nemůže být jednodušší. Zapnete třeba svůj maličký netbook, který by hry v portfoliu této služby nerozchodil ani při sebevětší snaze, stáhnete OnLive klienta a nainstalujete ho. Vše je otázkou několika málo minut. Potom už se můžete připojit do systému OnLive, jenž připomíná třeba PC hráčům známý Steam.

Zde si vyberete jednu z nabízených her, kterých je momentálně něco přes 30, spustíte ji a už hrajete. Žádné zdlouhavé načítání, žádné zdlouhavé čekání. Nabídka her se neustále rozšiřuje a díky podepsání smluv s významnými vydavateli jako jsou EA, Take-Two, Warner Bros, Codemasters či třeba Ubisoft je tu příslib, že další hry budou jen a jen přibývat.

Další skvělou vlastností této služby je možnost vyzkoušet si vybrané hry ve 30 minutovém demu nebo si je zakoupit na určitý počet dní. Potom jde samozřejmě cena hry markantně dolů. Pokud už dopředu víte, že na vás čeká volný víkend, ve kterém si chcete pořádně zahrát nějakou hru, můžete si hru pořídit třeba právě jen na tři dny za zlomek původní ceny. Jestliže kompletní hra stojí okolo 30 amerických dolarů, cena při zapůjčení na tři dny většinou nepřekročí cenu pěti amerických dolarů. Což už je docela zajímavá nabídka.

U hraní her ale možnosti této služby zdaleka nekončí. V dnešní době, kdy hrají prim sociální sítě, ani zde nechybí možnost si přidat přátele do svého seznamu a chatovat s nimi. Co mě ale nejvíce zaujalo, tak je možnost vidět, co váš kamarád zrovna hraje, a dokonce se jedním kliknutím podívat přímo do hry na to, jak se mu vede. Podotýkám, že vše bez jakéhokoliv loadingu. Připojení do jiné hry k někomu jinému je opravdu otázkou několika málo vteřin. OnLive plně podporuje také multiplayerové hraní, takže ani o to nebudete ochuzeni.

Pokud doma nemáte ani počítač, ani třeba Mac (který je také kompatibilní s touto službou), můžete vzít zavděk nabídkou OnLive Game System. Ten obsahuje Onlive bezdrátový ovladač a věcičku nazvanou MicroConsole TV adapter, kterou připojíte do televize a můžete hrát. Je možno připojit až čtyři ovladače a bezpočet headsetů třeba přes bluetooth. Tento Game System je nabízen momentálně za 99 USD, včetně jedné hry zdarma.

Zatím to vše zní až moc dobře, a tak vás možná zajímá, v čem je háček? Nedá se vyloženě říct, že by tu nějaké háčky byly. Bohužel však tuto službu nelze používat třeba v tuzemsku – ostatně celý systém plně funguje zatím jen v USA a Kanadě. Expanze do UK je plánovaná na konec roku 2011. Je však velmi pozitivní zprávou, že OnLive není v jiných regionech nijak blokován, a tak si můžete vyzkoušet demoverze jednotlivých her a otestovat konektivitu. Ta pracuje perfektně především na kontinentu za Atlantikem, ale dokonce i přes vzdálenost několika tisíc kilometrů od zdrojového serveru, tedy třeba v Čechách. Doporučené připojení je alespoň 5 mbit/s, což už dnes není problém, a to hlavně ve větších městech.

Závěrem by se slušelo nějak celý tento systém zhodnotit. Já sám za sebe můžu s klidným svědomím říci, že takhle přesně si představuji herní budoucnost. Nesmíme ale zapomínat, že ČR nepředstavuje pro vývojáře velký potenciál, takže si na OnLive ještě nějakou dobu určitě počkáme. Z USA a Kanady však máme zatím opravdu skvělé reference. Nám nezbývá nic jiného, než tiše závidět a těšit se do budoucna!

Autor: Jan Šťastný

autor: Mzone
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.