domaci-kino
Home theaterZdroj: Internet

Opravdové domácí kino přichází s blu-ray, umí přenést video v rozlišení 1920x1080px

3.8/5
Hodnocení:

Když byla poprvé představena nová technologie CD v osmdesátých letech, znamenalo to obrovský poprask. Už žádné ukládání na diskety či předražené flashové disky, CD se zdálo být budoucností.

Postupem času však technologie přestala stačit, diváci chtěli vidět kvalitnější filmy, fotografové si chtěli vypalovat více fotek z dovolených jen na jedno médium, a tak přišlo v letech devadesátých DVD. To umožnilo pěti až desetinásobek zvětšení velikosti média, což opět přineslo profit prakticky všem. DVD je stále velmi populární médium, avšak postupně ho začíná vytlačovat Blu-ray disk.

Ten dostal své jméno díky modrému laseru (blue), kterým se na média zapisuje. Aby však bylo možné zaregistrovat ochrannou známku, museli výrobci trošku pozměnit jméno na Blu a přidat dovětek ray (paprsek). Vůbec první prototyp technologie nového milénia byl představen v roce 2000 v Japonsku. Oficiální vydání však přišlo až v roce 2006.

Historie Blu-ray je také velmi zajímavá. Na jeho vývoji se totiž podílela skupina předních dodavatelů elektronických zařízení v čele se Sony a Panasonic. Opačnou cestou se naopak vydala Toshiba, která chtěla prosadit jiný formát s pojmenováním HD DVD. Velmi riskantní krok se však nevyplatil a tento formát byl převálcován formátem Blu-Ray na celé čáře. Ačkoliv byl výkon prakticky stejný, formát HD DVD doplatil na malou podporu zařízení, které ho přehrávaly, a tak v roce 2008 Toshiba vyhlásila konec tomuto formátu. O tom, že HD DVD je opravdu už jen historie, hovoří i rok 2009, ve kterém Toshiba vydala svůj vůbec první Blu-Ray disk.

Co vlastně tyto disky umí? Momentálně mají kapacitu až 128 GB, což je úctyhodné číslo především v porovnaní se zastaralými CD. Obrovské kapacitní možnosti Blu-ray disků však ještě není tolik využívaná řadovými uživateli, jak by si prodejci představovali. Přeci jen už je většina populace zmlsána možností svoje data kdykoliv rychle vymazat nebo s někým nasdílet, a to třeba při použití externího disku. Nemusí tak čekat na zdlouhavé nahrávání placky s okrajem uprostřed a nemusí poslouchat vrčení své zabudované mechaniky.

Vlajkovou lodí Blu-ray disků jsou především filmy. Distributoři využívají vysoký tok dat, který tento formát umožňuje, ale především možnost přenést video v rozlišení 1920×1080, kde 1080 znamená počet prokládaných nebo neprokládaných (progresivních) řádků, případně 720 neprokládaných řádků. Často jsou tato rozlišení pojmenována jako 1080p, respektive 720p. Ani počet zobrazovaných snímků za vteřinu není zanedbatelný. Maximální počet byl zatím otestován na 60 snímků za vteřinu (FPS), což je až astronomické číslo v porovnání třeba s divx formátem, který standardně nabízí kolem 25 snímků za vteřinu.

K dnešnímu dni bylo vydáno celosvětově přes 6 000 filmů na několika stovkách milionů Blu-ray disků. Zatímco v ČR se stále teprve učíme používat Blu-Ray disky, za oceánem už je to běžný standard, který postupně vytlačuje postarší DVD. Porovnání kvality a celkového zážitku z filmu je totiž diametrálně odlišné a my se můžeme jen domnívat, co přijde dále. Vzhledem ke kapacitě těchto disků si je ještě několik let určitě užijeme, ale pravděpodobně již brzy naplno nastoupí nová 3D technologie, která bude jistojistě tyto disky využívat. Je však škoda, že filmy na Blu-ray jsou v ČR zatím stále poměrně drahé, a proto spousta uživatelů a filmových nadšenců raději volí nelegální cestu jejich pořízení, čímž paradoxně brzdí rozmach této skvělé technologie v naších luzích a hájích.

Závěrem tohoto článku bych chtěl ještě doporučit několik filmů, které díky takřka maximálnímu využití Blu-ray technologie určitě stojí za vidění. Jsou jimi : Star Trek, Spiderman 3, Bourne Trilogy, Blood Diamond, Transformers 1 & 2 a Expendables. U všech těchto snímků zažijete skvělý zážitek, při kterém pojmenování „domácí kino“ dostává úplně jiný rozměr.

Autor: Šťastný

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. gogon

    Tak to musí být dobrej sound