medium_13872771
Zdroj: internet

Ostravský superpočítač

3.0/5
Hodnocení:

V Ostravě roste nový superpočítač a kontejner se záložním zdrojem, bez kterého by bez výpadkový provoz počítače nebyl možný, již dorazil na místo.

Kontejner byl pomocí jeřábu umístěn na upravenou plochu, s již připravenou potřebnou infrastrukturou: chladící systém a elektroinstalace. Samotný kontejner měří kolem šesti metrů a superpočítač bude v kontejneru dvakrát tak větším.

První část superpočítače dorazila z Francie 27. Března. Má výkon srovnatelný s 3 900 běžnými notebooky. Počítač, který zatím dorazil je několikrát menší než ten co se zprovozní za dva roky, ale i tak se řadí mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy.

Desítky vědců z předních výzkumných institucí se již přihlásily se zájmem o využití superpočítače. Na počítači se bude počítat například v oblasti nanotechnologie, biomedicíny, vývoje léčiv, strojírenství a chemii.

Symbolický křest superpočítače je naplánován na květen, to už bude superpočítač ve zkušebním provozu. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun.

autor: Tomáš Lipták
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.