Grilované ovoce
Grilované ovoceZdroj: Internet

Ovoce na grilu – lahodný letní dezert

0.0/5
Hodnocení:

Muži jsou v prvé řadě masožravci a ovoce či zeleninu pozřou pouze prohnanou prasetem. Když se před nimi zmíníte o grilovaném ovoci či zelenině, mnozí jen ohrnou nos. A to je škoda! Díky těmto předsudkům se připravují o jedinečné kulinářské zážitky. Možná Vás to překvapí, ale grilované ovoce je ideální letní dezert pro každého mlsného labužníka. Touto kulinářskou kreací nadchnete zejména dámské osazenstvo a děti, proto je dobré vědět, jak ovoce připravit s minimem práce a přitom dosáhnout co nejefektivnějšího výsledku.

Grilovat se dá kromě měkkých druhů ovoce, jako je broskev nebo třešeň, prakticky všechno – banán, ananas, mango, papája, jablko, hruška. Vynikající je také žlutý meloun, jahody ale také například citron nebo limetka, které se výborně hodí ke grilované rybě. Ovoce je vhodné předem oloupat, očistit a větší kusy nakrájet na plátky eventuálně napíchnout na špízy. Pouze banán či jahody je dobré nechat vcelku. Vždy ale ovoce pocukrujte, aby v teple zkaramelizovalo.

Grilované ovoce

Grilované ovoce

Základní pravidla bezpečného grilování ovoce jsou stejná jako při grilování masa – nepřipalovat. Nespornou výhodou ovoce je kratší doba pečení. V ovoci se zároveň netvoří heterocyklické aminy, jako tomu může být v masu, ovšem nevýhodou je ztráta vitamínu C při vyšších teplotách. Snažte se ho proto grilovat na co nejnižší teplotě a jen nezbytný čas, přičemž nikdy negrilujte na přímém ohni. Naprosto nejvhodnější je vyhasínající plamen na konci grilování.

Vhodnou teplotu na grilování ovoce poznáte tak, že podržíte ruku ve výšce zhruba dvanáct až třináct centimetrů nad ohništěm. Pokud ji tam udržíte šest až sedm vteřin, je teplota pro grilování ideální. Nebojte se experimentovat. Gril nabízí celou škálu možností a grilované ovoce nabízí zase nový rozměr. Mějte ale na paměti, že ovoce může díky své struktuře propadnout roštem, proto mějte po ruce alobal, který rozpadající se kousky zachytí. Navíc nepřijdete o skvělou šťávu z ovoce. Nejzákladnější způsob grilování ovoce – zvláště měkčího je dát jednotlivé kousky do alobalu, pocukrovat, zabalit a nechat péct.

Grilované ovoce

Grilované ovoce

Není také špatné ovoce naložit asi na půl hodiny do marinády připravené z medu, bylinek a koření. Zkuste trochu experimentovat a kromě obvyklého hřebíčku, skořice nebo vanilky vyzkoušejte například česnek, bílý pepř, sójovou omáčku, mletou papriku. Budete mile překvapeni! Také rozhodně nic nezkazíte, když grilované ovoce zakápnete kvalitním alkoholem. Hodit se může rum, gin i slivovice, ale také amareto nebo jiný likér.

Po vyjmutí kousků ovoce z marinády ho položte na olejem potřený rošt a na mírném ohni grilujte, dokud povrch nezíská nazlátlou kůrku. Poté můžete servírovat. Vhodnou přílohou je nějaký sladký dip či kopeček zmrzliny. Zkuste dát na gril během přípravy ovoce kastrůlek s máslem. Po jeho rozpuštění přidejte cukr, který se v másle rozpustí a zkaramelizuje. Pak směs rozřeďte trochou smetany. Získáte tak sladkou hustou a výtečnou omáčku jako ideální přílohu ke grilovanému ovoci.

Na grilu se dá zkrátka připravit téměř cokoliv. Proto spojte příjemné s užitečným a obohaťte chuť ovoce o vůni dřevěného uhlí!

autor: Mzone
rubrika: Grilování
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.