Carmen Electra
Zdroj: internet

Pirátství je jen pro chudé?

5.0/5
Hodnocení:

Především v posledních několika letech se naplno rozhořela debata o počítačovém pirátství. Vydavatelé, distributoři, herní vývojáři, herci i hudebníci jsou znechuceni, že jejich vypiplaný film nebo hudební nosič je prachsprostě ukraden a následně dán k dispozici ostatním uživatelům internetu zdarma.

pc piratiI proto jsme svědky spotů typu „auto bys neukradl, proč kradeš filmy?“ apod. Válka mezi tzv. počítačovými piráty a distributorskými firmami začala.

Mylně se v poslední době mluví především o původu vzniku tohoto fenoménu dnešní doby. Počítačové pirátství už je totiž známé ze 70. a 80. let 20. století, ostatně jedna z nejznámějších hackerských skupin, která připravila tvůrce videoher o stovky miliónů korun, RAZOR 1911 datuje svůj vznik už roku 1985.

Pokud budeme chtít zajít ještě dál, již před sto lety skladatelé nadávali, že tehdejší piráti opisují notové záznamy, místo aby si je koupili, a prorokovali zkázu všem budoucím hudebníkům. Při příchodu krátko a dlouhohrající desky LP, se zase bouřili všichni kapelníci. Lidé prý už nebudou chtít chodit na koncerty, když jim ta malá krabička zvaná gramofon přenese do bytu celý orchestr. Mezitím už ale uplynulo hodně hudebních novinek, stylů a hvězd a zdá se, že hudební šoubyznys je tu s námi stále a ještě pěknou dobu bude.

Jasným argumentem uživatelů či potenciálních kupujících je přemrštěná cena. Na to zase distributorské firmy odpovídají, že za svou práci chtějí dostat zaplaceno. Je třeba chápat oba dva argumenty, pravda je asi někde uprostřed. Neoddiskutovatelným faktem však zůstává, že hudební nosiče, filmy a v neposlední řadě také videohry jsou pro našince poměrně drahý špás. Originální DVD film za cenu 500 Kč, nová videohra za 1500 Kč, hudební CD za 400 Kč je zkrátka pro průměrného Čecha poměrně nepříjemný zásah do rozpočtu, a když se najde relativně jednoduchý způsob, jak si tu stejnou kratochvíli dopřát zadarmo, rozhodně nebude dlouho váhat.

Vždyť stažení filmu nebo hudebního CD je dnes tak jednoduché, že ho zvládnou i úplní internetoví amatéři. Ostatně stačí do vyhledávače zadat jméno nějakého hudebního alba a jedny z prvních nabízených výsledků budou různá fóra nabízející stažení nahrávky z nějakého free serveru, kterých neustále přibývá.

Na druhou stranu je ale také nutno podotknout, že tento argument se snaží chápat někteří vydavatelé, a tak se zrodil nový fenomén poslední doby. Najednou tu máme DVD filmy za 49 Kč, zlevněné kolekce videoher a podobné výhodné nabídky. Ono zaplatit za zmíněný titul řádově o několik stovek méně už zní poměrně lákavě. Přesto však neustále slýcháme, že pokud piráti nepřestanou krást filmy a hudbu, nebudou mít za chvíli chudáci producenti kde brát peníze a hudebníci přijdou na mizinu. Tak že bychom konečně našli nějakou tu zlatou střední cestu?

Autor: Jan Šťastný

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. mosquito

    No práve o to ide, že v dnešnej dobe nikto nechce platiť vyše 500 korún za cdčko abo za dvdčko, radšej si to stiahne z jednej známej bezplatnej torentovej stránky a basta.Aj ja to chápem že keď to takto pojde ďalej tak producenti a hudobníci nebudú z čoho žiť, ale ja ich neľutujem pretože si treba nájsť normálnu prácu ako my normálny ľudia!