Beretta 1934 (Itálie)
Zdroj: internet

Pistole II. světové války

0.0/5
Hodnocení:

Ačkoliv základní výzbroj vojáků bojujících na frontách II. světové války představovaly pušky a lehké kulomety, používalo se u zúčastněných armád obrovské množství typů pistolí. Tyto malé zbraně s nízkou hmotnosti, které lze snadno skrytě přenášet, byly používané výsadkáři a dalšími specialisty, stejně jako posádkami letadel a bojové techniky, jimž by dlouhá zbraň ve stísněném prostoru pouze překážela. Kromě toho byla pistole vždy zbraní důstojníků, a třebaže se výkonem nemůže rovnat pušce či samopalu, představovala v tomto případě určitý symbol svědčící o důležitosti svého majitele.

Beretta 1934 (Itálie)

Beretta 1934 (Itálie)

Tato kvalitně zpracovaná a u svých uživatelů oblíbená pistole byla do výzbroje italské armády zavedena, jak odpovídá názvu, roku 1934. Měla ráži 9×17 mm; italské námořnictvo a letectvo pak používalo odvozený model 1935 střílející municí 7,65×17 mm. Zbraň sloužila po celou druhou světovou válku, mimo země původu také v Rumunsku a v určitých počtech též v Německu. Kromě toho se jednalo o oblíbený suvenýr vyhledávaný spojeneckými vojáky. Itálie používala tyto zbraně i po válce, kdy navíc velmi vzrostla jejich obliba mezi civilními uživateli. Stala se také ceněným artiklem mezi sběrateli zbraní. Produkce pokračovala až do osmdesátých let a počet vyrobených kusů dnes činí kolem jednoho milionu. Zbraň tohoto typu také ukončila život duchovního vůdce boje za indickou nezávislost, Mahátma Gándhího.

Colt M1911A1 (USA)

Colt M1911A1 (USA)

Tato legendární pistole ráže .45 ACP vznikla na základě zkušeností s původním modelem M1911, používaným za I. světové války. Upravený typ se do výzbroje amerických ozbrojených sil dostal v roce 1923 a ve funkci služební zbraně setrval až do let osmdesátých. Stále patří mezi nejznámější zbraně vůbec a pro mnohé představuje tu jedinou „opravdovou“ pistoli. Našel uplatnění v celé řadě zemí, používalo ho několik desítek různých armád, policejních sborů a dalších bezpečnostních organizací. V mnoha z nich se s ním můžeme setkat dodnes a lze se celkem bez přehánění říct, že v době, kdy jeho kariéra skončí, my už budeme vesele ležet šest stop pod zemí. Mimo ozbrojené síly se zbraň velmi dobře uplatnila na civilním trhu, kde dodnes patří k velmi žádaným typům, a pochybnou slávu si získala jako klasický atribut gangsterů v době prohibice. Colt M1911A1 také drží primát coby nejvíce kopírovaná zbraň historie. Na jeho základě vznikly stovky dalších typů, zkonstruovaných po celém světě, mezi nimiž je mnoho variant určených pro sportovní střelbu. Firma Colt ve výrobě svého slavného produktu pokračuje i v současnosti, čímž se tato pistole řadí k nejdéle vyráběným zbraním historie.

FN Browning HP-35 (Belgie)

FN Browning HP-35 (Belgie)

Jedna z prvních opravdu moderních pistolí, jejímž autorem je geniální konstruktér John Browning. Zbraň ráže 9×19 mm měla ve své době neobvyklou, doslova revoluční novinku, a sice dvouřadý zásobník na 13 ran. Za II. světové války byla používána oběmi bojujícími stranami, přičemž v domovské firmě probíhala výroba pro německé okupanty. Spojenci pak používali zbraně vyrobené za použití originální dokumentace v Kanadě. Jde o další ze zbraní, jejíž kariéra doposud trvá. Roku 1954 se stala standardní krátkou palbou zbraní britské armády a v této funkci ji můžeme nalézt dodnes. Výrobce také provedl na původním modelu několik úprav, díky kterým má tento veterán co nabídnout i v současné době. Výčet uživatelů by byl skutečně velmi dlouhý, pistole byla používána na mnoha různých bojištích – od Afghánistánu až po Zimbabwe.

FT-45 Liberator (USA)

FT-45 Liberator (USA)

Kuriózní palná zbraň zkonstruovaná v průběhu války ve Spojených státech. Byla určena pro příslušníky hnutí odporu v okupovaných zemích a měla ráži .45 ACP. Jednalo se o jednoranovou zbraň, u níž musel střelec před každým výstřelem ručně vložit náboj do komory. Zajímavým prvkem je bezesporu možnost uložení náhradních nábojů v rukojeti – v místě, kde se u většiny pistolí nachází zásobník. Cena zbraně činila pouhé dva dolary (v přepočtu na dnešní dobu by to bylo něco přes třicet dolarů) a rekordní doba zhotovení jednoho exempláře v továrně byla jen těžko uvěřitelných sedm a půl vteřiny. Produkce tak mohla být skutečně masová a celkově vzniklo asi dva miliony kusů. Zamýšlená hromadná distribuce v nacisty okupované Evropě se však nikdy neuskutečnila a zbraň se do boje dostala pouze v Číně a na Filipínách. Ve druhé zmíněné zemi byla po skončení války zavedena jako standardní služební zbraň tamní policie.

Autor: Jan Hauer

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.