Starým PlayStationům odzvonilo...přichází PLAYSTATION VITA!!
Starým PS odzvonilo...přichází PLAYSTATION VITA!!Zdroj: SONY

Play Station Vita – dočkáme se ještě před Vánoci?

4.0/5
Hodnocení:

Play Station Vita, také známý jako jako PSVita nebo jen zkratkou PSV, je novým handheldem od Sony, kterým se bude snažit konkurovat Nintendu 3Ds. Původní a poměrně populární PSP (PlayStation Portable) se tak konečně dočká svého nástupce.

Co nám nová hračka nabídne? Pěti palcový OLED displej, který je samozřejmě dotykový.  Ani rozlišení 940×450 nezní vůbec špatně. Inspirace u chytrých telefonů je vidět na každém kroku, a tak se dočkáme také gyroskopu a akcelometru. Díky těmto přídavkům tak budete moct některé hry ovládat nahýbáním přístroje, stejně jako tomu je u mobilních telefonů s operačními systémy iOS a Android.

Co se týká hardwaru, ani v této oblasti se Sony ničeho nebálo a v útrobách poměrně malého přístroje najdeme čtyř jádrový procesor ARM Cortex, 512 MB Ram a čtyř jádrovou grafickou kartu SGX543MP4, což je mimochodem zhruba dvakrát silnější grafické zařízení než v iPadu 2 či v nejnovějším iPhone 4S. O graficky krásně zpracované hry by tedy rozhodně neměla být nouze, i když bude samozřejmě záležet na tom, jak se vývojáři potencionální výkon PS Vita naučí využívat.

PLAYSTATION VITA

PLAYSTATION VITA

Jelikož se jedná o výrobek od Sony, nebudou chybět ani čtyři speciální PS tlačítka   ,  a nově také dva analogové joysticky, díky kterým by mělo být snazší hrát například akční střílečky viděné z pohledu první osoby. Na levé straně přístroje najdou hráči směrová tlačítka a na zadní straně klasické páčky jako u ovladačů pro velké konzole. Samozřejmostí je přítomnost tlačítek jako start, select, home nebo power.

O propojení se zbytkem světa se postarají další funkce, které Vita obsahuje. Bluetooth už v dnešní době asi moc hráčů neohromí, nicméně podpora 3G připojení je velmi vítanou novinkou. Otázkou jen zůstává, jak si s připojením poradí Sony například v Evropě. V Japonsku totiž zvolilo poměrně nečekaný a pro hráče velmi drahý model, díky kterému budou muset hráči platit speciálnímu operátorovi za 3G připojení. Cena není nastavena nijak nízko a cca 260 Kč za 20 hodin používání 3G může být pro našince nepříjemným zásahem do rozpočtu. Uvidíme však, jestli Sony přeci jen nezvolí jiný model pro evropskou část své hráčské obce. Kdo nemá zájem 3G připojení využívat vůbec, bude pro něj připravená verze handheldu, která nebude podporovat 3G, nicméně bude možné se připojit k internetu přes Wi-Fi.

Pokud máte doma ještě původní PSP a s ním i spoustu her, nemusíte mít strach, že je nevyžijete. Také na Vitě si staré hry bez problémů zahrajete. Pro stahování nových bude zapotřebí používat PlayStation Network. A že je na co se těšit. Oznámeny už jsou totiž takové klenoty jako Call of Duty, Fifa 12, F1 2011, Final Fantasy X, LittleBigPlanet (které mimochodem vypadá v prvotních trailerech asi vůbec nejzajímavěji), Metal Gear Solid, nebo například Street Fighter X Tekken.

Neopomenuty by neměly zůstat ani dvě kamery, kterými Vita disponuje. Ta přední zvládá rozlišení 640×480 a zadní potom 320×240. V praxi to znamená, že se můžete na místo vybraného avatara rovnou vyfotit a fotku pak umístit do hry. Zadní kamera potom může najít uplatnění v hrách, které již byly viděny také na iPhone, tedy že bude snímat vaše okolí a promítne ho do nějaké herní podoby.

Abych ale odpověděl na otázku z názvu článku, před Vánoci se PSV bohužel nedočkáme. PS Vita sice půjde do prodeje už v polovině prosince, ale jen pro japonský trh. V ČR si budeme muset počkat až do února 2012. Startovací ceny jsou však nasazeny velmi rozumně a 299 eur, případně 249 eur (bez 3G) zní určitě lépe než přemrštěná cena Nintenda 3DS. Zdá se, že Nintendo má pro příští rok opět silného konkurenta.

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.