Podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství...
Alkohol je sice metla lidstva ale i účinný lék.Zdroj: Profimedia

Pokud Vám záleží na Vašem zdraví, důkladně si přečtěte následující článek.

5.0/5
Hodnocení:

Znáte ten pocit, když dorazíte po těžkém dni domů, v klidu si sednete, nalijete si sklenku něčeho ostřejšího a relaxujete. Jistě by Vám sklenka alkoholu chutnala víc, kdybyste věděli, že zároveň prospívá vašemu zdraví. Podle nedávné studie dánských vědců totiž může mírné popíjení alkoholu výrazně snížit riziko vzniku astmatu a onemocnění dýchacích cest.

Výzkum, který byl představen teprve letos v Amsterdamu, trval celých osm let a zkoumal skoro 20 000 párů dvojčat ve věku od 12 do 41 let. Dvojčata na začátku i na konci studie vyplnila podrobné dotazníky. Výsledky ukázaly, že nejmenší riziko pro vznik astmatu bylo zaznamenáno ve skupině mírných pijáků alkoholu. Mezi těmi, kteří vypili za týden jednu až šest jednotek alkoholu (jedna jednotka odpovídá třetince desetistupňového piva, dvě jednotky půllitru dvanáctistupňového piva nebo dvěma deci vína), se astma rozvinulo pouze u čtyř procent účastníků výzkumu.

U těžkých pijáků bylo pozorováno 1,2 krát vyšší riziko rozvoje nemocí dýchacího ústrojí. Ovšem paradoxně nejhůře dopadla skupina těch, kteří nepijí alkohol vůbec nebo jen velmi zřídka. U nich je riziko astmatu a respiračních onemocnění dokonce 1,4 krát vyšší. Studie také ukázala, že na rozvinutí astmatu nemá žádný vliv to, jestli preferujete z alkoholických nápojů pivo nebo jestli dáváte přednost jinému nápoji.

Dopřejte si sklenku...

Dopřejte si sklenku...

Mírné pití alkoholu nicméně nesnižuje pouze riziko vzniku astmatu. Podle americké studie z roku 2007 mají lidé, kteří konzumují alespoň jeden alkoholický nápoj denně, o 30 procent nižší šanci, že onemocní rakovinou ledvin, než lidé, kteří nepijí vůbec. Nebylo přitom prokázáno, který druh alkoholického nápoje má nejlepší účinky. Snížení rizika vzniku nádoru bylo pozorováno jak u piva, tak vína i lihovin.

Autoři studie však rovněž upozorňují, že protože je pití alkoholu spojeno se zvýšeným rizikem rakoviny dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, prsu a pravděpodobně i tlustého střeva, je třeba spíše podporovat jiné prostředky pro snižování rizika vzniku karcinomu ledvin, jako je udržování zdravé váhy a vyhýbání se kouření.

A jak konkrétně prospívají nejběžnější alkoholické nápoje – pivo a víno? Takové pivo prospívá zdraví především díky vysokému obsahu vitamínu B. Ten má blahodárný vliv na pokožku, která díky němu regeneruje. Je více odolná a pružná a také lépe reguluje funkci mazových žláz. Zároveň působí proti ekzému, akné a proti lupence. Vitamín B1 odbourává z tkání sacharidy, dodává energii, má velký vliv na růst, trávení a nervovou aktivitu. Vitamín B6 je důležitý pro absorpci bílkovin, reguluje cukry a sacharidy. V pivu je také obsažena kyselina listová. Ta je velmi důležitá mimo jiné při tvorbě červených krvinek. Zlepšuje hojení ran a podporuje růst svalů.

Co se vína týče, to obsahuje kromě alkoholu také fenoly. V červeném víně se nachází vyšší obsah fenolických látek, v bílém je zase vyšší obsah antioxidačního enzymu katalýzy. A co to znamená? Tyto látky redukují škodlivý cholesterol, brání ucpávaní cév, shlukování krevních destiček a působí i na další faktory způsobující ucpávání tepen. Každodenní mírné pití vína tak výrazně snižuje riziko infarktu a dalších onemocnění cév a oběhového systému.

Tak vzhůru do toho a všichni na Silvestra poctivě tužte své zdraví, samozřejmě s Mírou!!! Jestli nějakého znáte.

autor: Vladimír Tupý
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.