Obrazek_1
Zdroj: internet

Policejní káry

0.0/5
Hodnocení:

Dávno je odzvoněno časům, kdy četníci stíhali lumpy po svých, či v lepším případě na hřbetech zdatných ořů. Výkony hodné Emila Zátopka a bubnování kopyt koní nahradily houkající policejní vozy a záporňák, aby jim dokázal uniknout, musí vlastnit létající koberec nebo být supermanem.

V každé zemi je vzhled policejních vozů jiný. Někde sází na jednoduchost grafického provedení a vcelku nenápadné barvy, jinde volí výraznější podobu. V mnoha státech převažuje na vozech strážců zákona základní bílá barva doplněná barevnými pruhy. Často se jedná o kombinaci s barvou zelenou – takové vozy jsme před érou současných stříbrňáků znali nejen z našich silnic, ale potkávali jsme se s nimi například také na Slovensku nebo v Německu. Kombinaci s modrou či červenou zvolili třeba ve Francii, Maďarsku, Švédsku či Švýcarsku; Italové zase sází na to, že „modrá je dobrá“ a jejich modrásci jsou ozdobeni bílou linií. Výjimkou ve světě nejsou ani černé policejní vozy. Jenže – barva se vozí. A důležité, zvláště v případě policejních vozů, je na čem.

Auta našich luhů a hájů

Kdo by neznal z běžného provozu policejní škodovky? Nebo neměl zkušenost s policejním vozem bez viditelného označení, číhajícím za bukem? A kdo nemá alespoň povědomí o nadupaných VW Passatech R36 na českých dálnicích, ukrytých ve svém původním civilním kabátě a prozradivších se posléze blikačkou STOP? Na první pohled je rozeznáte jen ztěží a pokud se neprozradí již zmíněnou blikačkou, až při bližším zkoumání můžete odhalit kameru a zařízení pro měření rychlosti vozidel. Zajímavostí je, že toto zařízení je nejen u spodního okraje čelního skla, ale instalováno je také vzadu, a tak je možné měřit rychlost vozidel jedoucích jak před tímto vozem, tak i za ním.Tyto vozy disponují také výstražnými světly za přední maskou i uvnitř vozu, přídavným vnitřním osvětlením, nahrávacím elektronickým zařízením pro záznam dat z kamery a řadou dalších vymožeností. Třeba takové diodové displeje za předním a před zadním sklem mohou zobrazovat velké množství předprogramovaných nápisů.

Tajemství kufru policejního vozu

Některé policejní vozy ve svých útrobách ukrývají mnohé užitečné vybavení. Jsou to právě policisté, kteří nejenže šlapou na paty zloduchům a pirátům silnic, ale jako první přijíždí na místa nešťastných událostí a nehod. A tak ve výbavě hlídkových vozů nechybí velká autolékárna obsahující například i sadu pro ošetření popálenin. Samozřejmostí jsou testovací soupravy na alkohol a drogy či botička pro znemožnění pohybu vozidla. Případně také balistická vesta pro služebního psa a mnohé užitečné náčiní a nářadí.

Překvapení za hranicemi?

Návštěvníky Německa či Rakouska nepřekvapí policejní Volkswageny, ve Francii nebudou žasnout nad Citroeny a v Itálii nad Alfou Romeo. Ale překvapení ve zmíněném Německu na ně přesto číhat může. V podobě policejního Porsche.

Obrazek_2

 

Existují policejní okrsky, kde svezení v policejní káře je doslova lahůdkou. To pravé „pošušňáníčko“ milovníkům kárek strážců zákona dopřávají ale spíše země vzdálenější. Především ta za velkou louží – Amerika. Tamní šerifové mnohdy kočírují stroje patřící spíš na závodní dráhu než do služeb policie.

Obrazek_3

Při pohledu na některé z těchto vozů vzniká dojem, že lump či pirát silnic dopadený policistou v takovém bouráku se snad musí nechat s radostí zatknout. Nezvítězilo nad ním totiž přece žádné „béčko!“

Autor: -ebra-

autor: pitrs
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.