medium_3717972074
Zdroj: internet

Porsche 911 slaví 50. Výročí

3.0/5
Hodnocení:

Slavná značka našich západních sousedů slaví 50 leté výročí své legendární devět set jedenáctky novým modelem prémiové řady GT 3. Je to nejsportovnější derivát všech 911, který je určen pro běžný provoz na silnicích. Upřímně řečeno je to spíš závodní speciál upravený pro běžné silnice než naopak.

Jedná se o GT3 vycházející z nejnovější řady devět set jedenáctky pod označením 991. Nechci Vás unavovat technickými detaily, kterým se věnovaly všechny časopisy o autech a které normálnímu člověku co jezdí oktávkou nebo pasátem stejně moc neřeknou a spíš v člověku vyvolají pocit méněcennosti při pohledu na své vlastní přibližovadlo.

Popíšu Vám tedy jednu událost z roku 2010, která Vám přiblíží o čem pojem Porsche 911 GT3 je. V tomto roce se továrna Porsche rozhodla vyzkoušet konkurenceschopnost svého špičkového modelu (v tomto případě se jednalo o 911 GT 3 RS, ostřejší verzi GT 3) a podrobit ho skutečné zkoušce ohněm. Plán byl následovný, vůz vyrazí ze Stuttgartu po vlastní ose do Arden na Nürnburgring na 24 hodinový závod, odstartuje do závodu bez jakýchkoli úprav a po jeho dokončení se opět po vlastní ose vrátí. Je jasné, že auto odpovídalo všem předpisům pro běžný provoz na silnici, což dokazovala SPZ, která auto „zdobila“ po celou dobu této snad až troufalé akce. Jediné servisní činnosti byly doplňování provozních kapalin a výměny pneumatik.  Jak se rozhodlo tak se i stalo, vůz dojel na závodní víkend, kvalifikoval se na 42. pozici a v konkurenci více než 200 dalších vozů dojel po 24 hodinách na neuvěřitelném 13. místě a po závodě jak jinak než návrat po vlastní ose zpět do Stuttgartu. Posádku tvořili: Chris Harris, Roland Asch, Patrick Simon a Horst von Saurma.

Tak to je Porsche 911 GT3, auto které lze koupit a jezdit s ním v běžném provozu ale také úspěšně na závodní dráze.

autor: Tomáš Lipták
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.