porsche-carrera-gt
Zdroj: internet

Porsche není jen Carerra

0.0/5
Hodnocení:

Slyšíte slova Porsche Carerra a automaticky si vybavíte starou známou Carerru, plnokrevný kočkolap.

porsche-carrera-gt

A co takhle Porsche Cayenne? Odborníci a fandové ví, laici očekávající sportovní žihadlo překvapeně mrkají. Některé typy této značky by člověk zkrátka s Porsche snad ani nespojoval. Takže seznamte se, prosím: Porsche Cayenne S, poslušné SUV, z hlediska jízdních vlastností jedno z nejlepších na trhu. Nejste si tak úplně jistí, co znamená zkratka SUV? Vysvětlím. SUV je Sport Utility Vehicle a jedná se o automobily s vyšší světlou výškou. Často vypadají jako off-roady a rovněž často mají pohon všech čtyř kol, značený jako 4×4.

porsche-cayenne-gts

Ošklivé kačátko züffenhausenské automobilky

Porsche Cayenne je sice nejúspěšnější, ale také nejkontroverznější model züffenhausenské automobilky, nacházející se v průmyslové zóně Stuttgart-Züffenhausen. Mluvilo se o něm jako o nevydařeném kousku z  „esúvéčkového“ ošklivince. Ortodoxním přívržencům Porsche stavěl chlupy do pozoru. Inu, věc názoru. V každém případě je to vůz, se kterým se můžete pohodlně pohybovat po městě, cítit se v bezpečí na dálnici a stejně tak si v něm užívat jízdy v lehkém terénu. Kromě radosti z jízdy Cayenne nabízí nejvyšší míru ergonomie a oku lahodící interiér. Navíc je v něm dostatek místa a pohodlí, takže si nemohou stěžovat nejen pasažéři na předních sedadlech, ale ani cestující vzadu. A žádné tašky v kabině, žádné tísnění! 670 litrů prostoru v kufru v základním uspořádání, po sklopení zadních sedaček dokonce 1 780 litrů.

brembo_g2ds

Brzdy na jedničku

Jeho předností jsou brzdy. Na tak velké auto se chovají poslušně a za svou práci si zaslouží tu nejlepší známku. Byť však vůz zabrzdí přesně tam, kde potřebujete, a dobře se přitom vyrovnává i s nepřízní počasí, agresivní způsob jízdy moc nemiluje. Důvodem je automatická převodovka, které vytváříte „v hlavě“ guláš, a pohon kol se tak rozmýšlí, jak s tím naložit. Takže ocení spíš rozvahu a odmění se komfortem jízdy. Při vzduchovém odpružení máte navíc komfort vylepšený o jízdu bez náklonů v zatáčkách.

porsche-cayenne-motor

Co říká jeho „občanka“?

Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,8 s, maximální rychlost 250 km/h, počet válců 8, objem 4 806 ccm, výkon 283 kW (385 k).

Atmosférický osmiválec s 400 koňmi a 500 Nm točivého momentu má dostatek síly a potvrzuje uvedený údaj o zrychlení z nuly na sto. Při sešlápnutí plynu připomíná šestiválcová kupé. A převodovka? Výborně sladěná, samočinná a osmistupňová.

Jedna malá moucha

Abychom nehovořili jen v samých superlativech, Cayenne má i svou mouchu, vlastní všem porschákům. Jenže třeba u sportovní 911 ji prostě nevnímáte. Je jí poměrně silný hluk od pneumatik. Ale tahle moucha se z hlavy pustí snadno, neboť těch „pro“ je nesrovnatelně víc.

Dobrá zpráva na závěr

Patříte-li ke skalním fandům značky, dobrou zprávou pro vás bude, že v těsné blízkosti automobilky v Züffenhausenu je otevřeno muzeum Porsche. K vidění jsou jak historická vozidla, tak současné vozy, sportovní verze či prototypy. A že počet exponátů stále narůstá…

Autor: -ebra-

autor: pitrs
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.