Desert Eagle
Zdroj: internet

Pouštní Orel a spol. – nejvýkonnější krátké palné zbraně světa

4.5/5
Hodnocení:

Pistole a revolvery v extrémních rážích představují zvláštní sortu mezi zbraněmi. Mají své fanatické zastánce, kteří je používají ke střelbě na siluety či lov poměrně velkých zástupců divoké fauny, anebo si prostě pro radost ničí zápěstí na střelnici a užívají si jedinečný pocit při střelbě. Našly si ovšem i celou řadu odpůrců, argumentujících nízkou užitnou hodnotou, zbytečně předimenzovanými parametry a pod vousy si bručícími něco o kompenzaci jisté části mužského těla. Avšak i když se stavíte právě na tuhle druhou stranu barikády, zjistíte, že tyhle zbraně představují mnohem víc než „obyčejné“ pistole a revolvery.

Desert Eagle

Desert Eagle

Díky americkým filmům a počítačovým hrám dostatečně známá pistole, nezaměnitelná svým charakteristickým tvarem. Původně byla vyvíjena ve Spojených státech společností Magnum Research, která si usmyslela uvést na trh pistoli pro revolverový náboj .357 Magnum. První testy prokázaly velmi dobré střelecké vlastnosti nové zbraně, vyskytovaly se však i některé konstrukční problémy; především se na obzoru rýsoval problém finanční. Ve snaze získat silného partnera se Magnum Research obrátil na izraelskou firmu IMI. Ta následně pistoli dokončila, provedla nějaké úpravy a po několika dalších letech vývoje se Desert Eagle, za doprovodu hanopisných článků v odborných časopisech východního bloku, dostal k prvním zákazníkům. Jak už bylo uvedeno, původně střílel municí ráže .357, k němuž se posléze přidaly i další výkonné náboje: .44 Magnum a především nejvýkonnější pistolový náboj vůbec, .50 AE, s jehož použitím je pistole spojována nejčastěji. Zbraň postupem času prodělala určitou genezi, byla nabízena i v dalších rážích či s delší hlavní. Ve své výzbroji ji údajně měli – či možná ještě mají – strážci amerických národních parků, kterým má posloužit v případě, kdyby se nějaký otravný Méďa Béďa přiblížil na kritickou vzdálenost. Pro její vysokou cenu jí také mnoho laiků považuje za jakýsi ukazatel bohatství. Myšlenka poněkud scestná, nicméně podtrhující fakt, že Desert Eagle patří k nejznámějším pistolím vůbec.

Ruger Super Redhawk Alaskan

Ruger Super Redhawk Alaskan

Vedle jiných, zde popsaných zbraní, může tento revolver působit poněkud skromně, nicméně opak je pravdou. Společnost Ruger ho představila v roce 2005 jako šikovnou příruční zbraň do americké divočiny, kde se člověk může neočekávaně střetnout s velkým dravcem typu medvěda grizzlyho nebo pumy. Model Alaskan je nabízen ve třech rážích, přičemž všechny skutečně stojí za to. Jedná se o náboj .44 Magnum, .454 Casull a v době svého uvedení na trh největší revolverový náboj světa .480 Ruger (nezůstal jím ovšem dlouhou). Další text omezím na přibližný překlad toho, jak mi zbraň popsal jeden můj známý, který si revolver pořídil. Dotyčný pochází ze Spojených států a prohlásil o ní toto: „Je to takový revolver, co se skoro na nic nehodí. Můžeš se ale chlubit kamarádům, jakou máš doma potvoru. Použiješ ho tak možná, když tě v lese náhodou napadne medvěd. Vystřelíš do něj všechny náboje, medvěd jde k zemi, ty se na něj nechápavě podíváš, pak zařveš, protože tě strašně bolí ruka, a běžíš k doktorovi, aby ti něco udělal se zápěstím.“

Smith & Wesson model 29

Smith & Wesson model 29

Jeden z nejznámějších výkonných revolverů, jenž se na trhu objevil v roce 1955, přišel jako první sériová zbraň s nábojem .44 Magnum. Ten ve své době překonával jakékoli pistolové či revolverové munice světa a toto prvenství si podržel po dlouhá léta. Zbraň používali především lovci v Severní Americe, kde se díky tamním zákonům stal velmi populární lov krátkou palnou zbraní. Takové použití – omezené na pár lidí, jež zkrátka přestala bavit jejich lovecká puška – by asi sotva dokázalo zapříčinit proslulost, které se revolveru dostalo na veřejnosti. Na tomto úspěchu má drtivý podíl skutečnost, že Model 29 dokázal úspěšně promluvit do světa filmu. V 70. letech se začala točit série velmi úspěšných a oblíbených snímků o svérázném policistovi Harry Callahanovi. Ten, když při své běžném služebním postupu nejprve střílel všechno, co bylo v dohledu a čpělo kriminalitou, potřeboval samozřejmě něco výkonnějšího než policejní devítku či osmatřicítku. Volba padla právě na Model 29 (byť ho tvůrci pro natáčení prvního dílů nemohli sehnat, a tak ho zpočátku nahradili zbraní se stejným rámem, ale v méně výkonné ráži) a úspěch se dostavil okamžitě. Výrobce dokonce začal používat scény z filmu jako reklamu na své produkty! Od té doby se zbraň trvale drží na slušné pozici v žebříčku popularity a je nabízena v mnoha různých odvozených variantách, včetně nerezového typu 629 (foto).

Autor: Jan Hauer

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.