Zimní kola
Zimní pneumatikaZdroj: Profimedia

Povinná zimní výbava na české silnice – jak to vlastně je?

3.0/5
Hodnocení:

Dlouho připravovaná a diskutovaná povinnost použití zimních pneumatik se stala skutečností. Již téměř týden máme mít přezuté zimní pneumatiky v případě, že je na silnicích sníh, led nebo námraza, nebo pokud lze očekávat. Tak nám motoristům nově ukládá od listopadu do března novela silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích, která od 1. srpna 2011 změnila i bodový systém trestání řidičů za přestupky.

Jak tedy zní zákon?

Motorové vozidlo kategorie M nebo N lze od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, pokud:

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy

Souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy

Celá formulace by byla o mnoho jasnější, kdyby neobsahovala bod b), který se stal zdrojem nejrůznějších debat. Český človíček a neschopnost politiků přesně formulovat dané zákony již několikrát v minulosti způsobilo chaos a ukázalo díry v zákoně. Viz osoba blízká a podobně. Uvidíme, jak tomu bude tentokrát.

Dosud se příkaz povinného zimního přezutí vztahoval pouze na vybrané úseky silnic, letos je povinná zimní výbava na všech vozovkách. Navíc zůstává v platnosti dopravní značka Zimní výbava, která ukládá povinnost zimního obutí i za příznivého počasí. Umístění značky je v kompetenci jednotlivých obcí.

Zákon rovněž stanovuje, že u motorových vozidel s celkovou hmotností do 3500 kg jsou povinné zimní pneumatiky na všech kolech a hloubka hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí činit minimálně 4 mm. Ten, kdo vyjede s automobilem s nesprávným obutím, tak riskuje pokutu až 2000 korun.

Podle zveřejněných průzkumů nemělo k 31. říjnu přezuty zimní pneumatiky 42 procent řidičů!

Další novinkou je, že informace o pneumatikách bude součástí protokolu o nehodě, který je automaticky předáván České kanceláři pojistitelů. Kdo zimní pneumatiky nenasadí, riskuje nejen pokutu až dva tisíce, jak jsem uvedl, ale v případě nehody riskuje i postihy ze strany pojišťovny! Pojišťovna totiž může řidiče, který pojede na nevhodném obutí, potrestat. Musí sice poškozenému vyplatit škodu, ale může ji zpětně vymáhat.

Řidiči, který jede za krásného a teplého počasí na nedalekou návštěvu, letní obutí u dopravních policistů s největší pravděpodobností projde. Pokud se ale chystáte někam na týden, tak změnu počasí máte předpokládat, a proto musíte zimní pneumatiky použít.

Kdyby ovšem jízdou na nevyhovujících pneumatikách mělo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté oprávněni zakázat další jízdu a vozidlo odstavit. Při kontrolách bude policisty zajímat nejen druh pneumatiky, ale i její stav.

Pokuta za gumy s příchutí

Pokuta za gumy s příchutí

V praxi ovšem nepřichází v úvahu dohadování s dopravní policií o počasí, takže řidiči v období od listopadu do března sice na letních pneumatikách vyjet mohou, ale pouze při opravdu hezkém počasí. Odborníci doporučují přezouvat z letních gum na zimní v případě, že teplota dlouhodobě klesne pod 7 stupňů Celsia. Podobný zákon zavedli už v roce 2010 v Německu, takže tímto pravidlem není Česká republika v Evropě výjimkou.

Řidičům, kteří dosud na zimní pneumatiky svůj vůz nepřezouvali, se ale změna pravidel může prodražit i bez pokuty. Autoservisy totiž udávají, že zatímco ceny nových pneumatik v loňském roce stouply o 5 %, tak letos lze očekávat zdražení až o 10 %. Zejména kvůli nárůstu energie, dopravy i kaučuku a ropy, ze kterých se pneumatiky vyrábí. Letos tedy budou pneumatiky velice drahé a nedostatkové zboží. Ceny přezutí v servisech se aktuálně pohybují od pětistovky do několika tisíce korun.

Já osobně zimní pneumatiky používám a pravidelně přezouvám, takže nový zákon se mě až tak netýká. Ale jezdím denně a ještě ke všemu bydlím v oblasti, kde je v zimě dost obtížné jezdit bez zimních pneumatik. Avšak na druhou stranu chápu a soucítím s řidiči, kteří jedou jen jednou za čas a bydlí v místě, kde zima není tak drsná. Zákon však hovoří jasně – od nynějška musí řidiči i na těch pár opravdu zimních dní pořizovat nové drahé pneumatiky nebo nejezdit vůbec.

Takže vážení – přezouvejte! Vyjde Vás to draho tak jako tak, ale alespoň zmírníte riziko, že zmuchláte kapotu svého miláčka nebo bude Vaše brzdná dráha o metr delší a sestřelíte někoho na přechodu pro chodce…

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Michal Stočes

    Motorové vozidlo kategorie M nebo N lze od 1. listopadu do 31. března užít k jízdě v provozu na pozemních komunikacích.Takto to mely nechat a ne s nejakym jejich pokracovanim