parkujici zena
Zdroj: internet

Pravda o obou pohlavích, díl I. aneb Co je pravdy na tom, že ženy neumí parkovat"?

0.0/5
Hodnocení:

Navzdory tvrzením ortodoxních feministek, že muži a ženy nemají nic společného, jedna věc by se přece jen našla: Průměrná žena a slepý muž sdílí stejně vysokou schopnost navigovat. Co je na tom všem ale pravdy z vědeckého hlediska?

Fakt, že ženy neumí parkovat, je velmi dobře známý i vyhledávači Google, na kterém dotaz „women can’t park“ vyhodí přes 75 milionů odkazů. A potom tu máme ony takzvané rozdíly v tom, jak vlastně muži a ženy řídí. Zatímco mužská část populace se naviguje podle kompasu a je naprosto nesmlouvavá ohledně ptaní se na směr, ta ženská část je na tom právě naopak a k navigaci používá krajinných prvků a častých dotazů na místní osazenstvo. Aspoň tolik hollywoodský stereotyp.

Za předpokladu, že by to vše byla pravda, matka příroda by díky tomuto stereotypu zvýhodnila muže při prakticky libovolném cestování a pohybu po okolí. To ale přece nemůže být pravda – vždyť neučí nás moderní doba, že příroda nikoho nepreferuje na základě jeho rasy, pohlaví a sexuální orientace? Co na to vše ale vlastně říká věda?

Několik studií prokázalo, že heterosexuální muži jsou lepší při navigaci ve stylu sever – východ – západ atd. To je jedna věc. Tou druhou je to, že se orientují ve 3D prostoru lépe než ženy. Proč vlastně muži vyhráli tento orientační jackpot? Odpověď je dle vědců kupodivu primárně nikoliv kvůli sexu (ten je až na druhém místě), ale v první řadě kvůli jídlu.

V dobách dlouho před tím, než se začaly objevovat všechny ty známé moderní variace na supermarkety, megamarkety a hypermarkety, si lidstvo muselo každý den svůj denní příděl jídla z přírody tvrdě vydobýt. A jelikož lov tehdejší lovce odvedl často i na velké dálky od domova, kdy se navíc mnohokrát měnil směr utíkající zvěře, naznačuje to prý to, že mužský hormon testosteron pomáhal prvním mužským generacím lépe nacházet cestu domů. Jak nás učí Darwinovy poučky, muži, kteří se navigovali mizerně, se přirozeně do vyhřáté jeskyně nikdy nevrátili, sežral je někde šavlozubý tygr a tudíž nemohli mít další generace mužů stejně mizerných kvalit.

Celá věc přirozeně nepochází od jediného vědeckého šovinisty, ale je ověřena i na mnoha dalších studiích. Kupříkladu jistá vědkyně fotografovala mozky malých dětí (stihla jich kolem jednoho milionu) a mimo jiné zjistila, že již ve věku 4 let překonávají muži ženy v prostorové orientaci v poměru 4:1. Také objevila, že děvčata sice vidí v mozku 2D rozměr dobře, ovšem že jsou to právě kluci, kteří mají schopnost vidět dříve 3D rozměr a pochopit tak koncept prostorové hloubky.

Autor: Petr Hájek

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.