zenska_rostanda
Zdroj: internet

Pravda o obou pohlavích, díl II. aneb "Co je pravdy na tom, že ženy lépe cítí"?

1.0/5
Hodnocení:

Jestliže nás všechny něco naučily reklamy na osvěžovače vzduchu a deodoranty, pak to, že ženský nos je natolik vyvinutý a vycvičený, že mu nečiní nejmenší problém ucítit propocené ponožky na 1 000 metrů, to navíc klidně i přes zeď.

zenska_rostanda

A hned poté, co má tento vjem ve svých delikátních nozdrách, skutečná žena neustane, dokud tento urážející zdroj mužského zápachu nenajde a neeliminuje za pomoci nejmodernějšího spreje (pojmenovaného obvykle ve stylu „Drtič zápachů s borůvkovým aroma“).

Pak tu ale také máme přirozeně muže. Ti jsou naopak schopni nosit svoje jediné propocené tričko klidně i týden a nedělá jim nejmenších problémů systematicky kupit prádlo mimo prádelní koš a to až do výše Matterhornu nebo do té doby, než je nějaká žena přinutí vše posbírat a odnést do koupelny. Podobný typ mužů obvykle argumentuje tím, že musí čas věnovat důležitějším věcem, čímž si opět vyslouží ze strany nejbližší ženy další přednášku na téma „Co je důležitějšího než pořádek?“

A co že si to o problému vlastně myslí moderní věda a jaké jsou její objevy na tomto poli? Ženy jsou skutečně „od přírody“ lepšími odhalovači nejrůznějších pachů. A to dokonce i navzdory tomu, že zde není výraznějších rozdílů mezi mužským a ženským nosem (ani v počtu receptorů tam umístěných). Ženy nejsou jenom lepší v detekci zápachů, ale studie také prokázaly, že využívají k vyhodnocení vjemu větší část mozku, než muži.

Nabízí se otázka, k čemu je tato vlastnost v praktickém světě a proč se tento rozdíl mezi pohlavími vlastně vyvinul? Dle sexuologů je odpověď jasná – ženy mají dobrý nos na muže z toho prostého důvodu, aby lépe zachytily a rozeznaly pach nejlepšího nastávajícího partnera (to by potvrzovalo i to, proč se žena málokdy zamiluje jen do obrázku bez mužovi přítomnosti, naopak muži to dokážou pravidelně).

Celou hypotézu o sexuálním pozadí lepšího ženského nosu dosvědčuje i to, že ženy nejlépe cítí právě v období ovulace, tedy tehdy, kdy jim příroda přikazuje ucítit sexuálně co nejzdatnějšího (a tím pádem hormonálně „vonícího“) partnera. U nás, lidí, se vše děje takřka výhradně na podvědomé úrovni, takže, pánové, když kolem vás bude větřit nějaká sympatická dáma jako Alík, nemusí to ještě nutně znamenat, že zapácháte, ba naopak! Na druhou stranu, i zde prospěje kapka zdravé kritiky – zeptejte se proto raději v důležitých chvílích (oslavy, pohovory, společenské události, …) kolegyně, sestry, matky apod., zda je vše v normě. Je totiž pravdou i to, že na svůj vlastní zápach je člověk citlivý méně, nežli na ten cizí.

Autor: Petr Hájek

autor: pitrs
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.