BeBionic robotická ruka
Zdroj: internet

Předčí robotické protézy naše ruce?

0.0/5
Hodnocení:

Jakmile přijdete o ruku, tak máte jasno. Odchod ze zaměstnání, invalidní důchod a s trochou štěstí dostanete plastovou protézu, která vypadá, jako byste ji ukradli obrovskému Kenovi. To vše se v příštích několika letech změní díky revolučním robotickým technologiím přicházejícím z celého světa. Ty jsou speciálně navržené tak, aby splňovaly běžné funkce našich končetin a někdy je dokonce i překonávaly.

BeBinic – jako živá

Zářným příkladem pokroku je britská protéza BeBionic, která už je v prodeji od června 2010 (ne však u nás). Tato robotická paže, jež byla představena na světovém kongresu ISPO v Lipsku, splňuje většinu předpokladů pro pokračování v běžném životě a má velkou šanci stát se favoritem v nahrazování končetin. Jistě, není to žádné Star Wars, pořád je to jen hodně chytrá protéza, ale ulehčit život zvládne.

BeBionic robotická ruka

Plně přizpůsobivé vnitřní mechanizmy pro ovládání rychlosti, síly uchopení a přidržení vám dovolí vzít vejce, ale i rozmáčknout plechovku Coly. Může za to systém bebalance, který umožňuje bezdrátové naprogramování BeBionické ruky, přičemž je pro každého uživatele unikátní. Prakticky to vypadá tak, že lékař sleduje vaše reakce v reálném čase a podle toho nastaví rychlost a výkon protézy. Hýbat můžete podle potřeby všemi pěti prsty i otočným zápěstím.

Ruka se ovládá stejně jako její starší příbuzní – pomocí řízených svalových kontrakcí. Senzor zaznamená pohyb svalu a převede ho na elektrický impulz, který rozpohybuje jednotlivé pohony. Integrovaná elektronika mezitím sleduje pohyb mechanických prvků a koordinuje je tak, aby byly co nejplynulejší. Podle výrobce se brzy každý uživatel naučí svoji bio paži používat čistě intuitivně. A pro větší realističnost (a taky abyste nevypadali jako terminátor) si můžete vybrat z osmnácti odstínů umělé kůže; nehty patří mezi samozřejmost.

BeBionic:

Smyslová končetina vám vrátí hmat

Ještě dál než BeBionic zašly tzv. smyslové končetiny. Ty jsou plně pohyblivé stejně jako normální ruka, ale navíc ještě vrátí svému uživateli hmat. Ovládají se totiž nejen svaly, ale i myšlenkami, a to se zpětnou vazbou.

smyslová končetina

Tuto převratnou novinkou v robotických protézách představil tým ze švédského Malmö. Ruka Smarthand obsahuje čtyřicet citlivých senzorů, jež se aktivují tlakem proti objektu. Senzory z protézy jsou připojeny k nervovým zakončením zbývající části paže a díky nim je signál veden do příslušných center v mozku. První zkušební majitel Robin af Ekenstam si citlovou protézu nemůže vynachválit: „Je to pocit, který jsem necítil opravdu dlouho. Když něco pevně uchopím, jsem schopen to cítit ve špičkách prstů. Je to zvláštní, protože už je dávno nemám! Je to úžasné.“

Díky citlivosti můžete uchopit i plastovou láhev s vodou, aniž byste ji pomačkali. Největší výhodou je ale možnost uchopit malý předmět (klíč) a libovolně ho použít (odemknout), o čemž si mohli majitelé zastaralých protéz nechat jen zdát. „Když objevíte ten pravý spoj, aktivuje se správná oblast v mozkové kůře. Takže když pak vytvoříte tlak na ukazováček umělé ruky, v mozku se aktivuje oblast ovládající přirozený ukazováček,“ sdělil profesor Goran Lundborg z univerzitní nemocnice v Malmö.

Smyslové končetiny:

Chapadlo místo ruky?

Nemáte na ruku? Kupte si chapadlo! I takhle by mohla znít reklama na novou protézu od designérky Kaylene Kau z americké university v Seattlu. Ta zavrhla jakékoli napodobování lidských končetin a přišla s neotřelým nápadem na robotické chapadlo. Design je velmi jednoduchý. V celé protéze je vlastně jen jeden motorek, který vám dovoluje „obtočit“ požadovaný předmět. Tím se drasticky snížily náklady na výrobu a samozřejmě i cena. Dává to smysl – ne každý, kdo přijde o ruku, si může dovolit bioruku a chapadlo je dostačující náhradou.

chapadlo místo ruky

Inspirací byl Kaylene plynulý pohyb chobotnice. Chapadlo sice nenahradí dominantní paži, ale pokud vám alespoň jedna ruka zbyla, tak vám hodně pomůže. Hrát s ní na piano budete těžko, ale řídit auto by už šlo. Kámen úrazu je samotný design, jenž nebude vyhovovat každému. Protéza se dá naštěstí snadno odejmout a nahradit jinou, vhodnou pro plnění jiných úkolů.

Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. sanja

    fuj..tie biele vecičky… fuj.. to co je monster ruka? to koho napadla taká hlúposť?

  2. panka

    ježiž..aké sú tie posledné fotky :O to je skutočnosť???

  3. miculienka

    tak toto je uplne science fiction..:O