medium_2578190812
Zdroj: internet

Řád templářů

5.0/5
Hodnocení:

Templářští rytíři, nebo i jednoduše templáři byl jedním z největších a nejmocnějších rytířských řádů starověku, kterému se mohl rovnat jen řád německých rytířů a řád maltézských rytířů. Celé jméno bylo Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu. Heslo řádu bylo: „Ne nám, Pane, ne nám, ale svému jménu dej slávu.“ Hlavním sídlem řádu byl Pařížský Templ.

Řád byl založen po první křížové výpravě, kdy vzniklo jeruzalémské království. Rytíři se měli starat o poutníky z Evropy, kteří mířili z přístavu Jaffa do Jeruzaléma. Počátkem 13. Století, po ztrátě Svaté země, se templáři stali výraznou ekonomickou, politickou a vojenskou silou, která nepodléhala nikomu a měla sloužit jen papeži.

Hrady a pozemky templářů se nacházely po celé Evropě a Středním východě. Od roku 1307 se snažil francouzský král zdiskreditovat Templáře. Byli obviněni z kacířství, sodomie a neúcty k svátosti oltářní. V říjnu 1307 začalo rozsáhlé zatýkání templářů, veškerý jejich majetek byl sebrán. Poslední templáři byli upáleni roku 1314, po odsouzení k doživotnímu vězení.

Templáři byli později spojeni s mnoha legendami, týkajícími se řady tajemství a mystérií, pocházejících z nejstarších dob. Snad nejznámějšími z nich jsou ty o Svatém grálu či Arše úmluvy. Některé prameny říkají, že Svatý grál byl objeven a převezen do Skotska během útlaku řádu v roce 1307 a že byl ukryt pod Rosslynskou kaplí. Řád prý také objevil Archu úmluvy, schránku, obsahující svaté předměty starých Izraelců včetně Aronovy hole a kamenných desek, popsaných Bohem textem Desatera přikázání.

Řád se poprvé objevil v Čechách v roce 1232. Jeho sídlem byl kostel sv. Vavřince na pražském Starém Městě. Mimo Prahu působil také v Uhříněvsi, v moravských Čejkovicích, které byly od počátku 90. let centrem řádu v Čechách, na Moravě a v Rakousku, Jamolicích – hrad Templštejn. Řádu krátce patřil také Vsetín s okolní krajinou, kterou řád začal kolonizovat a vystavěl si nedaleko jednoduchý hrad Freundsberg.

autor: Tomáš Lipták
rubrika: Historie
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.