Ruská ruleta
Ruská ruletaZdroj: Profimedia

Ruská ruleta – všechno nebo nic

5.0/5
Hodnocení:

Většině lidí, kteří znají adrenalinovou hru „ruská ruleta“, přeběhne mráz po zádech. Jedná se o smrtelnou hru, kdy má člověk v zásobníku revolveru jedinou střelu, zatočí válcem, otočí hlaveň proti sobě a stiskne spoušť… Název je odvozen od místa vzniku (Rusko) a prvku rizika (ruleta). V klasické verzi Ruské rulety se používá pistole se šesti, později se sedmi komorami. Počet hráčů je libovolný, ale střela je vždy jedna. Válec je po vložení náboje protočen a v dalších kolech se již netočí. Tímto postupem se zvyšuje napětí, jelikož je jasné, že smrtelný výstřel dříve nebo později zazní. Je také možné použít revolver s méně komorami nebo zvýšit počet kol. Tyto a podobné variace jen zvyšují riziko zabití.

Víme skoro jistě, že ruská ruleta vzniká v 19. století, ovšem její původ je nejasný. Některé legendy tvrdí, že vznikla mezi ruskými vojáky, jiné zasazují její původ do tamějších věznic, kde ji dozorci nutili hrát vězně a sázeli na výsledek. Nejpravděpodobněji se ovšem tato hra zrodila mezi carskými důstojníky, jako způsob nalezení ztracené cti. Pokud byl důstojník obviněn z nevhodného chování či jinak zostuzen, byla Ruská ruleta jedinou možností nabýt zpět své postavení.

Ruská ruleta v praxi

Ruská ruleta v praxi

Dnes většina lidí považuje ruskou ruletu za zbytečné hazardování s vlastním životem. Není se čemu divit, čím více se někdo tomuto šílenému koníčku věnuje, tím je vyšší pravděpodobnost, že si dříve či později vystřelí mozek z hlavy. Někteří lidé si ovšem variantu smrti absolutně nepřipouští nebo neuvědomují. Svědčí o tom případ mladíka, který se chtěl předvést před svými známými a tak je vyzval k hraní Ruské rulety. Výsledek byl tragický, jelikož si do úst nacpal poloautomatickou pistoli kalibru 45. Tahle varianta Ruské rulety s automatickou zbraní je nazývána polská ruleta. Existuje ještě tzv. belgická ruleta. V této verzi se plní všechny komory zásobníku kromě jediné. Pravděpodobnost zabití si každý přebere sám …

Ačkoli máte pocit, že k podobným hrám se může uchýlit jen blázen nebo sebevrah, je hlášena celá řada incidentů, které zavání hraním ruské rulety. Často v nich figurují mladí lidé nebo dokonce děti.

  • Britský autor knih Graham Green uvedl, že se v mládí často věnoval hraní ruské rulety, prý ho na ní přitahovalo vzrušení a touha dostat se z nudy
  • Roku 1954 zemřel texaský bluesový hudebník, poté co si namířil hlaveň pistole na čelo a zbraň vystřelila. Mnoho zdrojů, včetně Washingtonu Post se tehdy domnívalo, že šlo o ruskou ruletu.
  • John Hinckley, Jr. , muž který se pokusil zavraždit prezidenta Ronalda Regana v roce 1981, byl rovněž známý hraním ruské rulety.
  • Také William Shockley, vynálezce tranzistoru a nositel Nobelovy ceny za fyziku se pokusil o sebevraždu hraním ruské rulety.
  • Dne 5. Října 2005 hrál iluzionista Derren Brown ruskou ruletu v britské televizi Channel 4. Tato senzace byla vysílána s několikaminutovým zpožděním, aby bylo možné zařadit do programu „řez“ v podobě černé obrazovky, kdyby se něco pokazilo. Policie později uvedla, že o této „senzaci“ byla informována předem a že v době vysílání nebyl nikdo v ohrožení. Podle nich šlo totiž o falešnou zprávu, protože Brownova pistole obsahovala slepé náboje. Ovšem testy prokázaly, že i slepý náboj je potencionálně smrtelný a může způsobit minimálně otřes hlavy, hluchotu nebo popálení.
  • Bývalý profesionální fotbalista Herschel Walker se ve své autobiografické knize přiznal, že hrál ruskou ruletu, zatímco jeho rodina seděla v kuchyni.

Tak nevím, ale statečnost nebo nalezení ztracené cti se přece dá dokázat i jiným způsobem a třeba i lidstvu více prospěšným. A pokud Vás láká hazard se životem, napětí a přítomnost smrti… tak se můžete jít v noci podívat do márnice, skočit si z letadla, sjet po zadku holou skálu, hodit klíče do kanálu a  nebo – naprostá jistota je vzít rodinu na dovolenou do Šluknova, tam na dalekém severu je prý v poslední době taky pěkně rušno.

autor: Vladimír Tupý
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. jareksss

    Mam zajem