S jakým druhem nevěry máte zkušenosti?
Typologie nevěry.Zdroj: Pixmac.cz

S jakým typem nevěry máte zkušenost? Popišme si nejznámější druhy nevěry.

2.7/5
Hodnocení:

Kde je vlastně hranice nevinného flirtu a nevěry? Jistě mi dáte za pravdu, že nevěru lze definovat těžko, protože na tuto problematiku má každý jiný názor. Každý zkrátka máme jinou hranici tolerance. Někdo za ni považuje již zhřešení myšlenkou, jiný se cítí být ohroženější nevěrou fyzickou než duševní. Dokonce i virtuální nevěra může mít všechny průvodní znaky té reálné. Ovšem základní typy nevěry jdou jednoduše popsat:

  • Flirt: Jde zpravidla o nezávaznou koketérii, rituální tanečky náznaků a příslibů bez skutečné snahy o realizaci. Vše se odehrává na úrovni představ. Podstatná je předpokládaná možnost, nikoliv její naplnění. Jenže sebenevinnější flirt se nám může za určitých okolností vymknout. Stačí konflikt či krize v partnerském vztahu, vhodné vnější podmínky, někdy třeba i vliv například alkoholu, a neštěstí je hotové.
  • Mimomanželský kontakt: Obvykle je to krátkodobý nahodilý sex. Někdy se o tomto typu nevěry mluví jako o „rekreační“, protože se odehrává na dovolené, na večírku, někdy i v zaměstnání. Stejně jako u flirtu hrozí i tady riziko, že se sexuální kontakt vymkne a dostane se do dalšího levelu zahýbání. Stačí, když jeden z partnerů vše vnímá jako víc, než jen avantýru. Destruktivní dopad na partnerství může mít i případná chybička v konspiraci a vše se provalí. A i když vše dokážete utajit, „úspěch“ svádí k opakování, často i s jinými partnery. Více než kde jinde zde platí přísloví o běhání se džbánkem pro vodu.
  • Dobrodružství: Charakteristické pro tento typ záletů je delší trvání v čase a vyšší míra zapojení emocí. Pravé dobrodružství však ještě nebývá zpravidla zatím spojováno s úvahami o případné společné budoucnosti. Nevěrníci mívají naopak pocit, jak mají vše pod kontrolou a situaci vnímají jako „vztah na přilepšenou“. Předpokládá se, že takové dobrodružství nezničí stávající vztah.
  • Mimomanželský vztah: Dlouhodobý eroticko-sexuální vztah se silnou emoční vazbou. Dříve nebo později si alespoň jeden z partnerů začne připouštět možnost budoucího společného soužití. Často nejen připouštět, ale i konat. Vztah má vysoké riziko vyzrazení.
  • Virtuální nevěra: Nejčastěji je spojená s internetem a jeho seznamovacími či chatovacími službami. Co na tom, že hledáme štíhlou krásku s rty jako Angelina Jolie a ve skutečnosti komunikujeme s obézní zakomplexovanou fuchtlí? Virtuální nevěra může mít stejně destruktivní důsledky jako nevěra reálná. Chybějící osobní kontakt navíc rozšiřuje prostor pro lákavé fantazie. Ovšem ženy mohou považovat za nevěru i relaxační masturbaci nad dívkou z erotických portálů, proto muži často provozují tuto činnost v utajení.
  • Swingování: Jedná se o situaci, kdy se dvě či více partnerských dvojic rozhodne oživit dle stereotypní sexuální soužití jakousi legální výměnou partnerů. Zpravidla však krátkodobou, byť někdy opakovanou. Ovšem i swingování má svá rizika: především odlišnou míru motivace jejich účastníků. Zejména ženy se snaží pouze vyhovět přání partnera a to není zrovna ideální důvod se zúčastnit. Stejně tak pravidlo, že hru kazí ten, kdo do ní vnese nějaké emoce od sympatie přes zamilování až po pocity žárlivosti.
  • Prostituce: Je nebo není sex za peníze nevěra? Odpověď není jednoznačná, protože spousta lidí to vnímá jinak. Každopádně pokud si jeden z partnerů platí prostitutku či gigola, lze to chápat jako závažnou vztahovou poruchu. Obhájci tohoto typu zahýbání zdůrazňují, že chybí jeden z podstatných znaků nevěry – osobní vztah se zákazníkem. Prostě ho jen udělám a hotovo.
  • Bigamie: K perlám vztahové naivity patří některé pokusy o netradiční formy soužití s oficiální manželkou a oficiální milenkou. V našich podmínkách však takové řešení vztahům rozhodně nesvědčí. Každopádně průkopníkem tohoto typu soužití je středočeský hejtman David Rath.

A co Vy? S kterým typem nevěry máte zkušenost? Napište nám svoje zážitky.

autor: Jana Pokorná
rubrika: Sex a vztahy
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.