Skoda Citigo
Škoda CitigoZdroj: Škoda Auto

Škoda CITIGO – malý a roztomilý, ale velmi užitečný a šikovný vůz.

5.0/5
Hodnocení:

Škoda Citigo je novým modelem automobilky Škoda, který se ještě do konce roku pokusí v Čechách zaútočit a vydobít si jméno a úctu ve skupině malých městských vozů.

Nejmenší model Škody Auto se prodává od 179.900 Kč. Za tuto cenu zájemce dostane základní třídveřovou verzi s výbavou Active. Více vybavené verze Ambiente a Elegance budou stát zhruba 194 900 Kč respektive 209 900 Kč.

Citigo nabízí maximální prostor na minimální ploše a místa pro čtyři pasažéry. Nejdříve bude vůz na trh uveden ve třídveřové variantě a až posléze v roce 2012 bude Citigo k dispozici i v pětidveřové verzi.

Škoda Citigo

Škoda Citigo

Jako hlavní cílové skupiny pro koupi vozu, vidí automobilka mladé řidiče nebo rodiny, které potřebují druhý případně třetí vůz. Jedná se o zákazníky, kteří myslí na náklady, mají k autu spíše racionální vztah, ale na druhé straně mají vysoké nároky na cenu, kvalitu, praktickou stránku, design a bezpečnost.

Designerům Citiga se podařilo propůjčit vozu výrazný moderní vzhled. Maska chladiče lemovaná chromovaným rámečkem a moderně tvarované světlomety dodávají vozu typickou tvář značky Škoda. Skvělou práci odvedli designéři i v oblasti uspořádání karoserie. S délkou 3,56 metru, šířkou 1,65 metru a výškou 1,48 metru patří Citigo mezi nejkompaktnější vozy ve své kategorii. Objem zavazadlového prostoru činí 251 litrů avšak sklopením opěradel zadních sedadel vzroste tento objem na 951 litrů.

Citigo klade velký důraz také na bezpečnost. Ve voze jsou použity boční airbagy Head-Thorax s funkcí ochrany hlavy pro řidiče i spolujezdce. Aktivní bezpečnost podstatně zlepšuje také nový brzdový asistent City-safe-drive. Systém se automaticky aktivuje při rychlostech do max 30 km/h a laserovým senzorem registruje nebezpečí kolize s jakýmkoliv předmětem. Citigo je aktuálně jediným vozem v kategorii malých vozů s funkcí nouzového brzdění. Ve vozidle Citigo nechybí ani takové specialitky, jako je držák na kabelku nebo úchytka na fotografie.

Momentálně jsou na trhu na výběr dva tříválcové benzinové motory: oba mají objem 1,0 litru a výkon 44 kW/60 k, resp. 55 kW/75 k. V úsporné variantě Green tec činí průměrná spotřeba 4,2 l/100 km, resp. 4,3/100 km. Emise dosahují hodnot 97 resp. 99 g CO2 na km. Spotřeba a emise činí u 44 kW motoru 4,5 l/100 km, 105 g CO2 na km. Motor o výkonu 55 kW spotřebuje 4,7 l/100 km a vypouští 108 g CO2 na km.

Škoda Citigo

Škoda Citigo

Je možnost dokoupit také doplňkovou výbavu. Součástí sady Plus verze Ambition je palubní počítač, digitální klimatizace s pachovým a pylovým filtrem. Ve verzi Elegance pořídí zákazník za zvýhodněnou cenu tříramenný kožený volant a parkovacího asistenta. Za příplatek bude již zmíněný brzdový asistent City-safe-drive nebo elektronický stabilizační systém ESP. Systém ESP je součástí základní výbavy od verze Ambition.

Interiér lze zvolit ze šesti různých možností, včetně dvoubarevné palubní desky dostupné pro vyšší výbavové řady. Jak již bylo uvedeno výše, pětidveřová verze přijde na trh v roce 2012, stejně tak i automatická převodovka nebo pohon na zemní plyn.

Pochvalu si zaslouží také externí navigace Navigon, která je rychlá, přehledná a nabízí mimo jiné možnost sledovat na obrazovce otáčkoměr a teplotu chladících kapalin. Na této obrazovce se rovněž promítá signalizace parkování.

Celkově vzato Škoda Citigo splňuje nejen veškeré parametry standardu pro menší městská vozidla, ale v mnohém je i převyšuje. Za rozumné peníze získá zákazník nové, hezké a velice slušně vybavené auto.

Shlédnout video – Škoda Citigo

 

autor: Vilém Břicháč
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.