skydiving-from-stratosphere-is-the-new-bungee-jump
Zdroj: internet

Skokan ze 40 km chce přežít tam, kde jiní nepřežili

0.0/5
Hodnocení:

Pan Felix Baumgartner je jedním z těch mužů, kteří se nespokojí jen tak s průměrným životem, ale stále musí hledat nové výzvy. Právě teď se chystá nechat shodit s padákem ze 40 km, aby se stal prvním člověkem v historii, jež překonal při svém pádu hranici zvuku a přirozeně i přežil tento skok.

skydiving-from-stratosphere-is-the-new-bungee-jump

Stratosférický balón, se kterým hodlá celou věc provést, je vytvořen z 0,002 cm tlustého, (či spíše tenkého polyetylenu), stojí 250 000 USD a dokonce i naprosto prázdný váží 1 500 kg. Cena helia, kterým bude balon napumpován, dnes ovšem také není právě zadarmo – dalších 50 000 USD. Balon bude navíc v jisté fázi nafukování nutno skutečně velmi pevně připevnit, jelikož plně nafouklý unese přes 12 tun vážící vesmírnou kapsli, v níž se bude Felix nacházet. Již někde kolem výšky Mount Everestu (asi 8,8 km) dochází k pro většinu lidí nesnesitelnému poklesu tlaku i vzduchu, takže kabina samozřejmě bude zásobovaná jak vzduchem, tak i správně natlakovaná tak, jak jsme zvyklí dole.

Balon během své tříhodinové cesty proletí troposférou, zanechá za sebou cesty, po kterých se prohánějí letadla i stíhačky a pak se vydá ještě výš do věčné, nízkotlaké a bezpočasní zimy nad našimi hlavami. Balon se během své cesty z důvodu klesajícího tlaku také postupně zvětší, takže z původních 0,12 milionu kubických stop helia bude obsahovat 30 milionů kubických stop helia. Přestane tak připomínat kapku, ale stane se regulérní koulí. Až Felix ve výšce 40 km otevře dveře a podívá se nahoru, uvidí, že je zde již obloha černá jako ve vesmíru a nikoliv modrá, jak jsme zvyklí zdola.

Malá historická vsuvka – před Felixem se o něco podobného pokusil mimo jiné v roce 1966 odvážlivec jménem Nick Piantadina. Nickův skok ze 40 km dopadl špatně – jeho kyslíková maska v nějakých 17 km ztratila tlak, takže dotyčný dopadl na zem s již poškozeným mozkem a v kómatu, z něhož se již nikdy neprobral. Zemřel pouhé 4 měsíce nato ve věku 34 let.

Pravda, doba nám pokročila, ale i když odvede celý tým okolo (inženýři, piloti, psychiatři, lékaři, návrháři vesmírných obleků,…)  naprosto špičkovou práci, stále je tu jistá šance, že se někde něco nepovede. Zemřít ve stratosféře mimo spásný obal naší matičky Země je totiž nesmírně snadné, ba nepříjemně snadné: vezměme si třeba jen takovou hloupost, jako je průzor na jeho skafandru. Stačilo by, aby sklíčko prasklo, a stane se hned za sebou několik velmi nepříjemných věcí – předně, Felixovi plíce se zvětší 120x. Zadržení dechu není řešení – plíce na každý pád prasknou jako přefouknutý balon. I kdyby se mu ale podařilo toto přežít, stejně by si moc nepomohl, z toho prostého důvodu, že v této výšce a teplotě klesá bod varu vody k 37 °C! Veškeré jeho tekutiny v těle (2/3 naší váhy) by jej tedy doslova uvařili zaživa. Suma sumárum, Felix by nepřežil ani 15 vteřin. Tak či onak, kritický moment bude opouštění kapsle – přesně na to totiž „dojel“ i ruský skokan Pjotr Dolgov, který si ťuknutím o dveře nakřápl průhled, což se mu stalo i smrtelným.

Na celém skoku je zajímavé také to, že jakmile Felix vyskočí ve 40 km a po 35 vteřinách překročí hranici zvuku, začne zase brzy v pádu paradoxně zpomalovat (z důvodu houstnoucí atmosféry). Atmosféra je ovšem i nebezpečná, protože jej může snadno roztočit za hranici, kterou mozek zkrátka nezvládne. Tak či onak, nikdo neví, co udělá pád rychlejší než zvuk – klidně by mohl způsobit kritické praskliny ve skafandru či něco podobného.

Celá akce by měla proběhnout ještě před koncem roku, takže nezapomeňte sledovat, jak vše vlastně dopadne…

Autor: Petr Hájek

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.