2011-shayton-equilibrium-rendering-front-view
Zdroj: internet

Supersport s názvem Shayton Equilibrium! Sokol slovinské firmy Provoco

5.0/5
Hodnocení:

Má exotický vzhled a logo v podobě nespoutaného dravce. Supersport s názvem Shayton Equilibrium nespadá do šuplíku amerických snů, ale pochází překvapivě ze slovinské firmy Provoco a jeho „rodiči“ jsou Andrej Stanta a Dominik Cernelic. Zrod tohoto supersportu je prozatím v začátcích, neboť výroba, jak už to tak bývá, je otázkou sehnání hromady peněz.

Při zrodu snu pánů Andreje a Dominika bylo prioritou snižování hmotnosti vozu. Právě ta je totiž v součtu se správnou aerodynamikou faktorem stojícím za tím, že se auta mohou řítit jako (ne)řízené střely. Shayton Equilibrium by se údajně mohl v budoucnu postavit do souboje s vyhlášeným vozem Bugatti Veyron a ostudu by si neudělal.

Shayton_equilibrium_1

Vůz v základu tvoří šasi z karbonu a titanu, s kovaným hliníkovým podvozkem. „Dietní kůrou“ prošla i kola a výfuk – obojí je vyrobeno z kombinace titanu a uhlíkových vláken. Výsledkem by měla být hmotnost kolem 1 200 kg. To jsou zhruba dva dobře živení, skuteční živí koně. Shayton jich prý bude mít pod kapotou přes tisíc.

Z nuly na sto tento dravec zrychlí za 3,1 s a dvoustovku udělá za 8,9 s. A maximální rychlost? Přes 400 km/h. Pokud bude potřeba tuhle raketu přibrzdit, spolehlivě by se o to měly postarat brzdy Brembo s uhlíko-keramickými kotouči.

shayton-equilibrium_2

Shayton nebude na silnicích k vidění jako houska na krámě. Pokud vůbec. Výrobce jich hodlá produkovat asi  pouhých dvacet kusů ročně. Jestliže se vám líbí a zatoužili jste po něm, pak zbývá kromě trpělivosti už jen maličkost: jeden milion eur. To je totiž cena, za kterou údajně bude moci být váš.

Shayton-Equilibrium-Interiors-View

Otázkou zůstává, kdo by byl ochotný dát tolik peněz za vůz neznámé značky. Říká se ale, že každá věc má svého kupce. Pokud se sen pánů ze Slovinska splní, lze však předpokládat, že tohle pravidlo ani v případě Shaytona nebude výjimkou.

Autor: -ebra-

autor: pitrs
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Zubr

    No hezká raketa.