android_on_iphone
Zdroj: internet

Souboj operačních systémů je tady!

0.0/5
Hodnocení:

Někdo nedá dopustit na svůj vypiplaný telefon s operačním systémem Android, jiný už je zase navyklý na iOS na svém iPhone a někdo zase preferuje Symbian. Který z operačních systémů by vyhovoval právě vám?

android_on_iphone

Windows Mobile

Nejstarší mezi stále používanými operačními systémy je Windows Mobile. Mobilní platforma, která se nejdříve objevovala jen v PDA, je dnes rozšířena i na poli chytrých telefonů. Svým vzhledem se snaží uživatelům připomenout operační systém na PC. Většina aplikací je však zpoplatněna, a to za poměrně drahý peníz, ačkoliv třeba tolik oblíbená Opera či Total Commander jsou zdarma. Přístroje od společnosti HTC mají také grafickou nástavbu zvanou TouchFlo, díky které zvládne ovládání přístroje skutečně každý.

iOS

Operační systém pro Apple přístroje už je tu s uživateli od roku 2007. Tehdy poprvé byly uvedeny do prodeje první iPady, iPody a iPhony. Jedněmi zatracovaný, jinými vyzdvihovaný. Už jsme viděli desítky různých vtipů na tento operační systém a přístroje, které jej používají, nicméně faktem zůstává, že je tento systém celkově třetí v pořadí v počtu prodaných kusů, a nesmíme zapomínat, že iOS najdeme jen na výrobcích Apple. Právě to je ale asi také do jisté míry slabinou systému. Pokud se vám tak z nějakého důvodu nelíbí design iPhone, máte smůlu, jiný mobilní telefon s tímto systémem na trhu nenajdete. Steve Jobbs je znám svou tvrdošíjností ohledně určitých nedostatků, které majitelům Apple přístrojů vadí, ale Jobbs je zkrátka nechce povolit a zpřístupnit. Na AppStore je momentálně k dostání přes 300 000 aplikací a Apple generuje více než 10 bilionů stažení aplikací z AppStore… To jsou vskutku neuvěřitelně vysoká čísla, která jsou však způsobena především tím, že právě AppStore a potažmo iTunes dávají jediný možný legální způsob, jak do svého iZařízení můžete dostat veškerý obsah.

Apple podrobuje každou aplikaci poměrně důkladným testům, takže se nestane, že byste si stáhli aplikaci, jež nebude fungovat. Na druhou stranu se ale rozlučte třeba s aplikacemi a hrami pro dospělé či třeba s flashem, což je pro mnoho uživatelů zásadní problém.

Android

Momentálně nejrychleji se rozšiřující operační systém pro tzv. chytré mobilní telefony má na svém kontě gigant Google. Za poměrně krátkou dobu se mílovými kroky blíží prodejními čísly na stále slábnoucí Symbian, o kterém navíc kolují informace, že je pro něj tento rok rokem posledním. Android je open source software, který nabízí jeho majitelům volnost, o které se může fanouškům Apple jen zdát. Prakticky kdokoliv může vytvořit nějakou aplikaci a přidat ji na stále rostoucí Android Market, kde si ji potom může každý uživatel stáhnout. Díky tomu, že se jedná o open source, je možné stáhnout opravdu cokoliv. Nelíbí se vám vestavěná klávesnice? Můžete si stáhnout jinou. Nelíbí se vám vzhled pozadí nebo uspořádání ikon? Není problém, vše si můžete přizpůsobit ke své spokojenosti. Tohle má však jistá úskalí. Zatím totiž převážná většina uživatelů tyto funkce nevyužívá, a tak jsou změny designu a tzv. widgetů spíše pro pár hračiček, což je určitě škoda. Také schvalovací proces pro jednotlivé aplikace není nijak zvlášť důsledný, a tak už se objevily i problémy s viry či trojskými koni. Google však velmi rychle na tuto skutečnost zareagoval, vadné aplikace odebral a všem uživatelům zajistil aktualizaci systému, která se nainstalovala sama.

Symbian

Tento operační systém je stále ještě nejvíce používaný, a to především díky finskému výrobci mobilních telefonů Nokia, který tento systém doposud velmi podporoval. Jeho úpadek je však především v poslední době markantní, a to právě na úkor Androidu. V tomto roce se očekává oznámení o ukončení vývoje dalších verzí. I díky tomu tak má Android našlápnuto stát se nejpoužívanějším operačním systémem pro mobilní telefony. Jde jen o to, jak dlouho mu to bude trvat.

Autor: Jan Šťastný

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. karin

    no podľa mňa operačný systém iOS nie je taký dobrý, ako to myslia ľudia. ja som mal iphone 3G a nebola som spokojná s tým mobilom…