hudba
Hudební přehrávačZdroj: Printscreen z monitoru :-)

Stránky s hudbou, kde najdete cokoliv

4.0/5
Hodnocení:

Doba, kdy jediná možnost, jak si poslechnout nějakou kapelu, byla jít na koncert anebo si koupit desku (pásek či kazetu, o něco později pak cédéčko), je nenávratně pryč. K těmto dvěma sice přibyla jen jedna další zásadní cesta, jak se dostat k muzice, ta je nicméně tak významná, že všechny ostatní způsoby zatlačila do pozadí. Všemocný Internet.

Cédéčka už téměř nikdo nekupuje, všichni stahují mp3 z internetu. Někteří slušňáci za to platí, příkladem takového přístupu je např. iTunes – internetový obchod s hudbou, kde za stažení každé skladby do svého iPodu zaplatíte několik centů. Většina populace se s něčím takovým však nezatěžuje a razí přístup, že když se něco dá sehnat zadarmo, tak proč to zadarmo nemít. Těm slušným vzdávám hold a zároveň se přiznávám – patřím k té větší skupině.

Pojďme se zběžně podívat na historii hudby na internetu a především pak na stránky, kde si zadarmo můžete poslechnout téměř cokoliv – bez registrace, bez stahování, bez poplatků. Vzhledem k faktu, že podle statistik Google.com bylo v roce 2008 nejvyhledávanější slovo českých uživatelů mp3, tak myslím, že takové stránky se můžou hodit téměř každému.

Trocha historie

Zpočátku existovaly pouze lokální sítě, takzvané intranety, na kterých bylo uloženo několik alb, která si pár vyvolených mohlo stáhnout. Vzhledem k tomu, že na CD se vešlo 15 písniček a kapacita disků byla velmi omezená, tak takovou sbírku, která tenkrát byla vzácná, má dneska na svém notebooku každé dítě. S rozšířením internetu a rozvojem počítačů se tyto sbírky nicméně přesunuly, více či méně veřejně, na internet, jejich velikost se začala zvětšovat a vzhledem ke zvyšování rychlosti připojení a vývoji komprese hudby (mp3, wma) uživatelé mohli stahovat rychleji větší objem dat = víc písniček za kratší čas.

Vznikly peer-to-peer sítě, což je princip LimeWire nebo DC++, kdy člověk sdílející nějakou vlastní muziku (obvykle bohužel ne svou vlastní, ale zkrátka tu, kterou má uloženou na svém počítači) může stahovat od ostatních uživatelů všechno, co sdílejí oni. Na podobném principu pracují i torrenty (uTorrent), v jejich případě je vše pouze trochu jinak zprostředkováno, v konečném výsledku je to však stejné – nemusíte mít téměř nic a vzhledem k tomu, jak jsou tyto sítě rozsáhlé, můžete sehnat prakticky cokoliv.

Legální? Slušné? Ani náhodou

Pokud se na celou věc podíváme z právní stránky, není co řešit. Mít na svém počítači cokoliv, na co se vztahují autorská práva a nemít to koupené, je ilegální. Konec, tečka. Je jedno, že „když to někdo nabízí, tak to přece stáhnu“ anebo „já nevěděl, že se to nesmí“. Druhé tvrzení řeší zákon, že neznalost prává neomlouvá a první argument je asi tak stejně silný jako „leželo to na regálu, tak jsem si to strčil do kapsy“. Kontroly nicméně nechodí často, tak proč se s tím stresovat, že.

Slušné je to snad ještě méně, než je to legální. Kapely investují hromadu peněz, času a energie do nahrávání a tvorby alba a my se jim odměníme tak, že si ho stáhneme z internetu a nedáme jim za to ani korunu. Jediným jejich zdrojem příjmů se tak stávají koncerty a je trochu smutné, že na to, aby kapela zaplatila novou desku, si musí vydělat vystupováním a ne prodejem desky předchozí.

Nechci nikomu kázat, protože sám v žádném případě nepatřím mezi tu hrstku silných, kteří si kupují všechno, co poslouchají. Jen si myslím, že není špatné si tohle všechno uvědomit a podpořit tak alespoň ty, kterým v hudebním businessu fandíte nejvíce. A teď už k té zajímavější části.

Kde hledat?

Řekli jsme si už, že stáhnout se dá skoro všechno. Kdo by chtěl stahovat, tak velmi rozšířené programy jsou již zmiňované DC++, Lime Wire nebo uTorrent. Velké množství hudby však zabírá hodně místa a proč vlastně mít muziku nelegálně v počítači, když existují mnohem pohodlnější a bezpečnější způsoby poslouchání?

Jedním z nich je přehrávání skladeb online. Potřebujete k němu jen a pouze internetový prohlížeč a dostatečně rychlé připojení k internetu. Požadavek „dostatečně rychlé“ však splňuje i mé připojení a to je nějak pomalé. Jde o to, že jdete na server, kde je různým způsobem uloženo větší či menší množství skladeb a vy je zkrátka posloucháte přímo tam, nic neukládáte, nic nestahujete. Existují placené verze takových serverů, ale i free servery a jejich případě ani nic neplatíte. Pojďme se podívat na několik z nich.

YouTube

Asi není třeba představovat. Je pravda, že zde najdete téměř jakéhokoliv známějšího interpreta, server nicméně nebyl primárně určen pro přehrávání a ukládání hudby a je to vidět – najít celé album konkrétního umělce je téměř nemožné, neexistuje způsob zobrazení či vytvoření  vlastního přehledného playlistu a celkově zkrátka je znát, že tahle stránka je spíš o videích. Na filmy a seriály – perfektní. Na písničky – dobrý zdroj inspirace, informací a novinek, ale na pravidelný poslech dost nepohodlné a neohrabané.

Stream.cz

Taková české obdoba YouTube – určen primárně pro videa, internetové pořady, seriály apod., žádným hudebním přehrávačem však nedisponuje a jeho obsluha v hudební oblasti je podobně nešikovná jako v případě jeho inspirace.

Další podobné servery: Google video, Dailymotion, Clevver.

MySpace

Ať už hledáte světoznámou hvězdu nebo jen kapelu lokálního významu, tak tady ji najdete. Interpreti většinou v profilech poskytují ukázky svých nejnovějších či nejznámějších kousků, pokud tedy chcete celý večer poslouchat jednoho interpreta a nevadí vám projet playlist několikrát dokola, je to naprosto v pořádku. Pokud chcete víc různých skladeb, většinou se k nim proklikáte, ale bez práce to není.

Last.fm

To už je zajímavější! Tenhle sociálně-hudební server vznikl v roce 2005 a funguje asi takhle. Přijdete, a a abyste mohli využívat všech služeb, je třeba se zaregistrovat. (Nutnost registrace je pro mě, mimochodem, velké mínus.) Bez ní můžete využívat jen skutečně ořezané služby tohoto serveru. Po registraci máte přistup k poměrně značnému množství hudby, z níž ale většina je zadarmo jen ve formě ukázek – tedy 30-ti vteřinových částí skladby. Pokud si stáhnete jejich program, ten bude sledovat Vaše hudební přehrávače a ukládat do Vašeho profilu skladby, které posloucháte, navrhne Vám přátele s podobným vkusem, doporučí interprety, kteří by se Vám mohli líbit. Doporučování dalších skupin a umělců je pro mě vůbec nejzajímavější, protože se tak můžete dostat ke spoustě nových věcí odpovídajících přesně Vašemu vkusu. Na tomto principu funguje i místní rádio,které vybírá skladby podle první zadané písně a podle ní Vám pak systém hledá podobné ve své databázi – vzhledem k tomu, že můžete samozřejmě přeskočit všechno, co Vás nebaví, tak je to naprosto ideální a, přirozeně, bez reklam.

Server vznikl kvůli hudbě, takže disponuje poměrně solidním přehrávačem, který umožňuje všechno, na co jsme zvyklí u obvyklých přehrávačů – playlisty, ekvalizér atd. Kvůli registraci a dost omezené databázi free skladeb tuto stránku ale považuji opět za dobrý zdroj informací a inspirace, ale ne bohužel za ideální sbírku hudby.

Grooveshark

Tak to je pecka!!  Na tuhle stránku jsem narazil až nedávno a naprosto mě uchvátila. Napíšete to adresového řádku v prohlížeči http://grooveshark.com, chvilku počkáte, až se načte prostředí přehrávače a pak už si přijdete jak v nebi. Do vyhledávacího pole napíšete jméno skladby či interpreta a systém obvykle zobrazí neuvěřitelné množství nalezené hudby. Můžete ji řadit, prohledávat a třídit podle názvu, alba, interpreta, žánru, délky, nechat si přehrát celé album nebo spustit rádio, které funguje na stejném principu jako to u Last.fm s tím rozdílem, že tady mají vážně skoro cokoliv. Českou hudbu trochu omezeně, ale jinak jsem ještě nepřišel na jedinou věc, která by tu chyběla. Registrovat se můžete, ale neregistrovaní můžou téměř všechno, tak ani není důvod.

Kromě toho, že Grooveshark nabízí všechny možnosti přehrávače, které by si člověk mohl přát, ještě k tomu všemu dobře vypadá a jediná reklama, která Vás bude obtěžovat, zabírá sice poměrně široký pruh vpravo, ale po chvíli se naučíte ji nevnímat.

Ostatní stránky uvádím v podstatě jen kvůli přehledu a pro případ, že y někdo chtěl prozkoumat jejich možnosti, ale podle mého názoru na hudbu nepotřebujete nic jiného než tuhle stránku. Od chvíle, kdy jsem ji objevil, mi kolekce hudby na disku slouží jen jako záloha.

Česká hudba

Co se české hudby týče, jsou tyhle anglické/americké stránky občas dost nedostatečné. Pokud sháníte českou muziku, jedním z největších zdrojů je jistě Bandzone.cz, kde jsou zaregistrované jak začínající, tak známe kapely a ve svých profilech často mají až překvapivě velké množství skladeb, které si můžete přehrát. Ideální je to ve chvíli, kdy nepotřebujete playlist na celý večer, ale prostě chcete slyšet jednu konkrétní kapelu. Jako MySpace.

Podobné stránky: Stage.cz.

autor: Mzone
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.